>> Abovský hlásnik Jak pisac a čitac po hutoracki JAK PISAC A ČITAC PO HUTORACKI - 5.ČASŤ


Posledné z aktualít:

TIP redakcie: Seminár Financie podľa Biblie


Pozývame Vás na celodenný seminár „Financie podľa Biblie”, určený pre laickú verejnosť. Rečníkom je Peter Briscoe z Holandska, ktorý sa dlhé roky zaoberá témou financií z biblickej perspektívy a ponúka praktické riešenia pre dnešný život kresťana. Seminár prebehne v sobotu 25. novembra od 9:00 do 16:30 vo Veritase v Košiciach (vedľa Dominikánskeho kostola). Kvôli obmedzenej kapacite je nutná registrácia. Viac info v pozvánke.

Haniska pozýva na komédiu


Divadelná komédia Zlatá baňa v podaní Mareka Majeského, Andrei Karnasovej, Mariána Labudu ml. a Andrei Profantovej v Haniske! Vo štvrtok 30. novembra v Kultúrnom dome o 18.00 hod. Načo chodiť do Košíc? Vstupenky v hodnote 10,- eur si môžete zakúpiť na Obecnom úrade v Haniske.

Burza kníh vo Valalikoch


Valalická obecná knižnica vyradila 460 kusov kníh, starých alebo poškodených. Od 18. septembra do 26. novembra 2017 si ich môžete prostredníctvom burzy za symbolickú cenu 0,20 €/ks zakúpiť. Burza je otvorená: pondelok 12.30-15.30, streda 7.30-12.00 a 12.30-18.30, štvrtok 7.30-12.00 a 12.30-15.30.

Jesenný Abovský hlásnik vytlačený!


Je tu babie leto a s ním aj tretí Abovský hlásnik. Kým odznejú slnečné dni, nájdete vo svojich schránkach čerstvý farebný výtlačok. Dozviete sa kto kandiduje do parlamentu Košického samosprávneho kraja, čo o našom regióne Hornád prezradil Števo Skrúcaný a Biba  Ondrejková.
Viete správne parkovať? Poznáte technickú pamiatku vo Vyšnej Myšli? Aké super projekty sa podarilo v obciach zrealizovať? Dočítate sa v novom Abovskom hlásniku! Už aj na webe v ARCHÍVE :)

Pestovateľ marihuany z Geče vo väzbe


Pri domovej prehliadke sa u Kamila Z. (27) z Geče našlo 7 kusov 50-litrových vriec, v ktorých bolo 461 gramov sušiny s priemerným obsahom 12,3 percenta THC. Okresný súd Košice– okolie rozhodol o jeho vzatí do väzby pre zločin nedovolenej výroby, držania a obchodovania s omamnými látkami. V prípade dokázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na tri až desať rokov. Viac čítaj v Korzári.

POZOR na ZLODEJOV!


V obci Belža opäť vyčíňajú dlhoprstí zlodeji. Upozorňujeme a žiadame všetkých občanov, aj z okolitých obcí, aby si zamykali brány a príbytky a chránili tak svoj majetok. Všímajte si pozornejšie ľudí vo svojom okolí!

Belža má Izbu ľudovej kultúry


Pri návšteve Belže určite zájdite na obecný úrad. V jeho priestoroch objavíte malý poklad – Izbu ľudovej kultúry, ktorú slávnostne otvorili v septembri na oslave 785. výročia prvej písomnej zmienky o obci. S myšlienkou prišla Margita Vargovčáková, ktorú zaujímajú ľudové remeslá, najviac tkanie. Steny izby zdobia krásne ukážky tkaných obrusov. Uprostred nájdete rozložené krosná, na ktorých pani Margita tká. 

Izba ľudovej kultúry je jednou z troch miestností, ktoré plnia kultúrno-spoločenský význam v obci. Približuje ľuďom tradíciu a zriedkavé remeslo. Ostatné dve slúžia drobcom ako Materské centrum a Klub mamičiek v spolupráci s OZ Belžanskí priatelia.

Fotonávraty na Várhegy


Archeologickú lokalitu v Nižnej Myšli aj tento rok navštívili stovky ľudí. Chladné počasie dodalo podujatiu Návrat na Várhegy novú dimenziu. Ako ľudia v dobe bronzovej odolávali chladu s tým čo mali a poznali? Návštevníci mohli sledovať vypaľovanie keramiky v peci v zemi, obdivovať výrobky remeselníkov a navštíviť Myšľanské obecné múzeum. Vráťte sa s nami na Várhegy cez fotografie v galérii obce - KLIK.

DHZ Kokšov-Bakša v prvej desiatke


Prvá septembrová sobota v Kokšove-Bakši patrila hasičom. Futbalové ihrisko sa premenilo na cvičisko, kde si vo finálovom siedmom kole hasičskej súťaže Košickej Hasičskej Ligy zmeralo sily 21 družstiev (16 mužských a päť ženských). Naše kokšovbakšanské družstvo obsadilo krásne 9. miesto. Blahoželáme!

Foťte Čaňu a vyhrajte!


Obec Čaňa vyhlásila SÚŤAŽ o najkrajšiu FOTOGRAFIU na tému „Ako Čaňu vidím ja″. Fotografie môžete posielať do 15. septembra na e-mailovú adresu: fotosutaz.cana@gmail.com.
Autorov troch najkrajších fotografií obec odmení peknými cenami: 1. Digitálny fotoaparát  NIKON, 2. externý záložný disk ADATA HD 650 1 TB, 3. USB Kingston Traveler 64 GB. Navyše stovka vybraných fotografií bude uverejnená v kalendári Čane na rok 2018. Zapojiť sa môžu súťažiaci s trvalým pobytom v ktorejkoľvek obci mikroregiónu Hornád.
archiv regionu hornad

JAK PISAC A ČITAC PO HUTORACKI - 5.ČASŤ

Prízvuk v abovskom nárečí

 

   Prízvuk  je výška a sila tónu slabík slov pri reči. Slabiky s prízvukom vyslovujeme zvukovo silnejšie a melodicky vyššie. V spisovnej slovenčine je prízvuk stále na prvej slabike jednotlivých slov. Ak je pred slovom slabičná predložka, slovný prízvuk prechádza na ňu.

   Vo východoslovenských nárečiach  toto neplatí. Od našich predkov sme zdedili  ľudovú reč, pri ktorej je prízvuk na predposlednej slabike slova. Povedzme si to na príklade niekoľkých dvojíc slov. Ako prvé z nich uvedieme spisovné slovo a druhé z dvojice bude abovské nárečové slovo, pričom prízvuk v nich vyznačíme tučným písmom slabiky:

vraveli – hutoreľi, peniaze – peňeźi, šialenstvo – šaľenota, prútený – prutkovi, vybíjaný – vybijani, nezastavil sa – ňezastavel śe, Valaliky - Valaľiki; niekoľko  slov s predložkou:  do kostola – do koscela, pred krčmou – pred karčmu, pri spievaní – pri špivaňu, do zbesnenia – do zbešňeňa atď.

    Toto kladenie prízvuku na predposlednú slabiku nás východniarov veľmi prezrádza. Ide o situácie, keď hovoríme spisovne, teda používame spisovné slová, ale nedbáme na prízvuk a dávame ho aj v spisovných na predposlednú slabiku. Mnohokrát to počujeme pri rozhlasových a televíznych anketách, keď redaktorovi na mikrofón našinec povie:  „Ta my chodime na voľby  pravidelne, to naša občianska povinnosť !” Alebo hokejista pôvodom z Abova: „Mohol som vystreliť, ale rozhodol som sa pre prihravku, lebo Marcinko mal vyhodnejšiu poziciu.” V takýchto prípadoch je to nesprávne a až smiešne. Ale pri rozprávaní v našom dialekte je používanie prízvuku na predposlednej slabike v rýdzich nárečových slovách prirodzené a ľubozvučné.

    Uznávaný folklorista a kronikár obce Čaňa Imrich Jesenský v jednej zo svojich kníh sa vyznáva k abovskému nárečiu takto:

Ľud Košickej kotliny po mnoho storočí hovorí svojou „hutoráčtinou“, veľmi príbuzným, ale v mnohom i vzdialeným nárečím voči spisovnej slovenčine. Tú nám Pán Boh dal ako reč ľubozvučnú, mäkkú, priateľskú a dobrú ako veľký kus chleba, ako šťastný detský hlások.“

                                                                                                          Karol Dzugas