- Štrkovňa pri Kokšove-Bakši - jazierko vyhľadávané rybármi i početnými vtákmi, napríklad kačicami či labuťami.
- V centre Ždane nájdete na priesečníku cyklotrasy a náučného chodníka Horný Abov Komunitný park - prijemné miesto na odpočinok s umelým jazierkom, altánkom a fontánou so živými rybami.
- Keď sa dostanete do Trsteného pri Hornáde, nevynechajte miesto nazývané Starý Hornád. Pokračujte niekoľko minút od cyklotrasy pozdĺž toku Hornádu a objavíte časť pôvodného koryta rieky, ktorú odklonili kvôli regulačným prácam. Okolie mŕtveho ramena bohatého na vtáctvo i typickú flóru lužných lesov si vzali do opatery aktivisti občianskeho združenia Priatelia trstenskej prírody s deťmi z obecnej základnej školy. Zanedbané prostredie menia na oddychovú zónu. Viac.
- V Trstenom pri Hornáde sa zastavte aj pri kostole sv. Anny. Napriek stavebným úpravám si chrám z polovice 15. storočia zachoval viacero stredovekých architektonických prvkov.
- Tank, delá a ďalšia dobová armádna technika sú vystavené v parku na konci Skároša. Pamätník, kde je pochovaných vyše sto padlých vojakov, pripomína, že Skároš oslobodili ako prvú obec okresu Košice – okolie. V blízkom amfiteátri sa každoročne konajú regionálne slávnosti.
- V Nižnej Myšli nevynechajte Myšľanské obecné múzeum. Nachádza sa v budove bývalého premonštrátskeho kláštora. Miestne nálezy medzinárodného významu vám priblížia život najmä v dobe bronzovej. Popri archeologickej zbierke artefaktov z vyše tridsaťročného výskumu s viacerými európskymi unikátmi je tu rozsiahla jezuitská knižnica zo 16. – 19. storočia a podzemné chodby vybudované mníchmi. Viac
Kontakt na sprievodkyňu Martu Grendelovú: 055/698 01 27, 0903 483 750
- Medzi Nižnou a Vyšnou Myšľou vás upúta magické miesto s odkrytými základmi vidieckeho kostola z 13. storočia - Koscelek. Kedysi tu stála dedina, ktorá zanikla ešte v stredoveku. V blízkosti vyviera nezamŕzajúci termálny prameň. Celá lokalita leží v lese, čo dotvára jej ojedinelú atmosféru. Každý júl okolo sviatku sv. Magdalény sa tu stretávajú obyvatelia blízkych obcí i návštevníci.
- Budova terajšieho poľnohospodárskeho ústavu v Haniske kedysi slúžila poštovému rádiotelegrafnému vysielaču. V roku 1925 odtiaľ prvýkrát na Slovensku spustili skúšobné rozhlasové vysielanie.
- Vo Valalikoch je viacero upravených prameňov. Oceníte ich ako každý smädný turista. Kamenné studničky nájdete až na piatich miestach, stačí sa opýtať domácich na cestu. Prvá z nich je na Lomenej ulici v časti Buzice, ktorá je jednou zo štyroch pôvodne samostatných obcí tvoriacich súčasné Valaliky.
- Kedysi mali príbytky v tomto regióne podobnú architektúru. Trojdielny obdĺžnikový pôdorys s úzkou pozdĺžnou terasou (tzv. gankom). V Čani i v ďalších obciach sa nachádza niekoľko takýchto zachovalých stavieb.
- Približne tristoročný dub, ktorý rastie pri Belži, je vyobrazený v erbe. Ten pritom vznikol v prvej polovici 19. storočia. Už vtedy starý strom považovali za vhodný symbol.
| O zaujímavostiach sa najviac dozviete z cyklomapy Mikroregión Hornád pre cyklotúry juhovýchodne od KošícChcete
vidieť najstarší dub v našom mikroregióne? Alebo zažiť mystickú
atmosféru pri základoch kostola zaniknutej stredovekej dediny? A tiež
si užiť široké výhľady na Košickú kotlinu? Tieto a mnoho ďalších tipov
na výlet vám poskytne nová cyklomapa Mikroregión Hornád. V textovej
časti nájdete početné zaujímavosti devätnástich obcí s fotografiami a
popisy trás. Mapová časť v mierke 1 : 75 000 obsahuje zakreslené cesty
a zaznamenané vzdialenosti uľahčia plánovanie túr. Pokrýva širšie
okolie mikroregiónu až za hranice Maďarska po obec Pálháza. Trate majú
rôznu náročnosť, vyberú si z nich viac i menej skúsení cyklisti. Všetky texty sú preložené do maďarského jazyka a popisy trás aj do angličtiny. Správca Krásnohorskej jaskyne a tvorca náučných trás oceňuje cyklomapu„Sám pripravujem náučné trasy, napríklad okolo Krásnohorskej jaskyne. Viem oceniť ich kvalitné zaznačenie na mape,“ povedal o cyklistickej mape Mikroregión Hornád RNDr. Jaroslav Stankovič, správca Krásnohorskej jaskyne. Mikroregión Hornád v Krásach SlovenskaDvojstrana
obľúbeného časopisu láka turistov do okolia Košíc. Čitatelia sa
dozvedia viacero rarít a skvelých tipov pre výlety. Počas voľného
víkendu stačí jednoducho pár hodín na pekné zážitky. Námetom pre článok
sa stala cyklomapa Mikroregión Hornád, v ktorej sú opísané a zaznačené
tiež ďalšie zaujímavosti. Horný Abov inými očami sa volala
výstava fotografií Mgr. Drahoslava Magdoška z Communication House.
Stretla sa s veľkým ohlasom v pri otvorení Kultúrneho centra Abova v
Bidovciach. Ak chcete na chvíľu do galérie zavítať i vy, kliknite sem. Ukážky z cyklomapy si môžete prezrieť tu.Cyklomapu Mikroregión Hornád predávajú na týchto miestach: Kníhkupectvá a informačné centra v Košiciach: - Communication House, Štefánikova 6, Košice
- Info Centrum MIC Košice, Hlavná 2 (OD Dargov), Košice
- Informačné centrum mesta Košice, Hlavná 59, Košice
- Palác kníh Panta Rhei, Hlavná 72, Košice
- Kníhkupectvo Pezolt, Hlavná 25, Košice
- Kníhkupectvo Sabol, Hlavná 86, Košice
Internetové kníhkupectvá: Cyklopredajne v Košiciach: - Jump Sport, Bauerová 1, Košice
- Sportcom, Hlavná 5, Košice
- Isako Sport, Trieda KVP 1, Košice
- Bruxel Bike, Ukrajinská 6, Košice - Krásna
Cyklopredajne v okolí Košíc: - Black Sport, Hlavná 11, Valaliky
- Lust, Kozmonautická 8, Čaňa
Ďalšie miesta pri Košiciach: - Obecné úrady členov Regionálneho združenia obcí Hornád
- novinové stánky, pohostinstvá a potraviny vo viacerých obciach mikroregiónu Hornád
- chata Lajoška na Prednej Holici
O cyklomape si môžete prečítať aj na týchto cykloweboch: www.cykloturistika.infowww.mtbiker.skwww.bikemagazin.sk | Odhaľme sedem divov mikroregiónu Hornád!
Hoci nemáme pyramídy či maják, náš región ukrýva miesta, ktoré
nás očaria. Obdivujeme ich, zatajujú nám dych, radi sa k nim vraciame.
Sú pre nás vzácne a zároveň si bez nich nevieme náš kút sveta
predstaviť. Ktoré sú to? Kaplnka sv. Huberta v Košickej Polianke?
Tristoročný dub v Belži? Alebo studničky vo Valalikoch či komunitný park
v Ždani? Čo tak výhľad na železiarne v Sokoľanoch? Možno máte iný
názor. Podeľte sa s čitateľmi a návštevníkmi webu www.regionhornad.sk!
Redakcia Abovského hlásnika vyhlasuje anketu o Sedem divov mikroregiónu
Hornád. Bude pozostávať z dvoch kôl. V prvom vyzbierame vaše nominácie.
Napíšte nám ich na e-mail redakcie. Vaše nominácie
uverejníme v Abovskom hlásniku a na webe
www.regionhornad.sk Následne môžete udeliť trom z nominovaných divov od
jedného do troch bodov podľa obľúbenosti. Body sčítame a slávnostne vyhlásime sedem divov mikroregiónu
Hornád. Už teraz sme zvedaví, ktoré to budú.
Odmeníme troch z vás. Prvého vezme redakcia Abovského hlásnika na výlet
po víťazných pamiatkach, ďalší získajú knihu Orechová slávnosť od
vedúcej redaktorky Kataríny Evy Čániovej a darčeky od starostov obcí. Kliknite na špeciálnu sekciu venovanú divom mikroregiónu.
Pripravte sa na jarnú cyklistickú sezónu už teraz!Mapa pre cyklotúry
juhovýchodne od Košíc.Bedeker, fotografie, popisy trás. Ukážka tu. Aj
v maďarčine a angličtine.
Poradenstvo po záplavách
Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja mikroregiónu Hornád na roky 2007 až 2013
|