Posledné z aktualít:
Pozývame do archeoskanzenu
(13.6.2025) Nemáte plány na sobotu 14. júna? Zavítajte do archeoskanzenu v Nižnej Myšli, kde prebehnú ukážky remesiel bronzového veku. Vrátite sa do doby bronzovej, 3500 rokov do minulosti. Obyvatelia pravekej pevnosti od 10:00 hod. predstavia dávno zabudnuté remeslá a ponúknu jedlá podľa starovekých receptov. Historická skupina Mercenarii Carpathiae priblíži život včasného stredoveku. Vstup na podujatie je zdarma. Parkovanie je možné pozdĺž príjazdovej cesty na ulici Lesná. V areáli je možnosť využiť bufet.

Info o ďalších podujatiach konaných v našom regióne nájdete v kalendári - klik
Za vôňou a krásou ruží
(6.6.2025) Srdečne vás pozývame na slávnosť Deň ruže u Bohušov do Nižnej Myšle. V sobotu 7. júna od 9:00 hod. v rozáriu slávnostne otvoria už šiestu sezónu. Uvedú aj nové ruže v expozícii slovenských šľachtiteľov. Pre návštevníkov je pripravená komentovaná prehliadka rozária.

Pozývame na Valalický jarmok
(6.6.2025) Obec Valaliky srdečne pozýva na 30. ročník Valalického jarmoku v sobotu 7. júna. Od 13.00 hod. sa na dopravnom ihrisku v programe predstavia: učitelia a žiaci ZUŠ, Dychová hudba Valaliky, ŽSS Paradne ňevesti, FSk Kadlubek a Kadlubček, FS Vranovčan z Vranova nad Topľou a TOP hosť skupina HRDZA. Jarmok so stánkami remeselníkov obohatia tombola a výstava hydiny a vtáctva drobnochovateľov. Deti pobavia tvorivé dielne - zdobenie perníkov, modelovanie z hliny či výroba z pálky. Nebude chýbať skákací hrad, maľovanie na tvár a bohaté občerstvenie. Až do 20:00 hod.

Majstrovstvá športovej kynológie
(30.5.2025) Po celý víkend 31. 5. a 1. 6. prebiehajú na futbalovom ihrisku v Čani Majstrovstvá Slovenska ZŠK SR, 2. kvalifikačné preteky o postup na FCI IGP a WUSV. Trénované psy pod vedením kynológov budú súťažiť v troch disciplínach - stopa, obrana a poslušnosť. Ukážu ako nadšene spolupracujú so psovodom. Ako presne a spoľahlivo plnia povely, sebavedomo a energicky bránia psovoda a ako samostatne pracuju s nosom a sledujú stopu. Srdečne pozývame! Podrobný program a mapku nájdete na FB stránke organizátora Kynologický klub Čaňa alebo na ich webe - TU.

Noc múzeí a galérií je tu!
(16.5.2025) Európska Noc múzeí a galérií je tu! Myšlianske obecné múzeum opäť otvorí svoje brány vo večerných hodinách v sobotu 17. mája. Pripravené budú prehliadky múzea a podzemia kaštieľa so vstupmi o 18.00, 19:30, 21:00 a 22:00 hod. Vstupné pre dospelého je 2 eurá. Čaká vás archeologická, etnografická a cirkevná expozícia.

Pozvánka na túru Z Polianky do Polianky
(30.4.2025) Obec Košická Polianka a Klub slovenských turistov Košická Polianka pozývajú na 42. ročník prechodu Slanskými vrchmi s názvom Z Polianky do Polianky - v sobotu 3. mája. Pešia trasa strednej náročnosti vedie z Dargovského priesmyku po značkovaných turistických chodníkoch pod zrúcaninu hradu Parustan do obce Cabov s ukončením v Kultúrnom dome v Sečovskej Polianke. Propozície si otvoríte kliknutím na obrázok.

Pozývame na folklórny festival do Čane
(30.4.2025) Obec Čaňa, kultúrna komisia a čanianske ľudové spevácke skupiny vás pozývajú na stavanie mája a 3. ročník Čanianskeho folklórneho festivalu ľudových piesní. V nedeľu 4. mája o 14:30 hod. odchádza sprievod od obecného úradu k amfiteátru, kde vystúpia mnohoraké súbory, napr. Lingov, Kraľovianka, Karoske beťare či Bakšanske Parobci a Hanka Servická. Pripravený bude aj stánok s občerstvením.
Zároveň pozývame na stavanie mája aj do Skároša 1. 5. , Kokšova-Bakše 3. 5. či do Nižnej Hutky 4. 5. Informácie o ďalších podujatiach konaných v našom regióne nájdete v našom kalendári - klik TU :)

Pozor - uzatvorenie hraníc!
(15.4.2025) Na základe rozhodnutia vlády SR sa od 8. apríla do 7. mája 2025 zavádzajú dočasné kontroly na hraniciach s Maďarskom a Rakúskom. Dôvodom je hrozba šírenia vysoko nákazlivého vírusu slintačky a krívačky, ktorý na naše územie prenikol z Maďarska. Dočasne sú uzatvorené aj priechody s Maďarskom v našom regióne a to: Kechnec – Abaujvár, Trstené pri Hornáde – Kéked, Skároš – Hollóháza.

Abovský hlásnik plný príbehov a zaujímavostí
(11.4.2025) Ani nevieme, ako to zbehlo a už mikroregión Hornád vydáva časopis Abovský hlásnik 20. rok! Veľmi sa tešíme a s radosťou sme pripravovali aj prvé tohoročné číslo, ktoré nájdete v archíve. Predstavili sme šikovného rezbára Ferka Oleára z Valalík, jubilujúci folklórny súbor Rozmaring zo Sene či mladých Šarkaňov zo Ždane. Priniesli sme vám zaujímavý výlet z Hutky do Hutky aj spomienky na prvé podujatia roka. Posvietili sme si na stav kanalizácií v regióne i na vznikajúcu lakovňu v priemyselnom parku. A ešte veľa ďaľích zaujímavostí nájdete na 16 stranách hlásnika. Prajeme príjemné čítanie :)

Pozývame na Valalické maľované vajíčko
(11.4.2025) Obec Valaliky a Slovenský zväz chovateľov ZO Geča pozývajú na Valalické maľované vajíčko - výstavu veľkonočných vajíčok, dekorácií a ručných prác Klubu seniorov Valaliky, MŠ a ZŠ Valaliky, M. Čigašovej, J. Čigaša, P. Kacvinského, B. Leškovej, D. Kmeca, ŽSS Paradne ňevesti a výstavu obrazov M. Hricišonovej, M. Suchej a D. Palenčarovej. Nebude chýbať súťaž o najkrajšie vajíčko drobnochovateľov a ukážka vajíčok hydiny a vtáctva. Príde aj maskot - veľkonočný zajac. V nedeľu 13.apríla 2025 od 15.00 do 18.00 hod. v Kultúrnom dome Valaliky. Výstavu si môžete ešte pozrieť v pondelok 14. apríla od 9.00 do 15.30 hod.

Info o ďalších podujatiach konaných v našom regióne nájdete v kalendári - klik

Jak pisac a čitac po hutoracki - 2. časť
MAPA NÁREČÍ SLOVENSKAPo úvodnom článku tejto rubriky v predchádzajúcej 1. časti sa posúvame ďalej. Kým sa dostaneme k nášmu abovskému nárečiu, si pre všeobecný rozhľad povedzme o delení nárečí Slovenska. Na základe svojej podobnosti a odlišnosti sa delia do troch veľkých skupín:
západoslovenské, stredoslovenské, východoslovenské.
Každú z nich tvoria nárečia spravidla historických regiónov Slovenska v niekdajšom Uhorsku, ktorými boli vtedajšie župy, resp. stolice, predstavujúce územno-správne celky. Ich charakteristickým prvkom bol aj jazyk ľudu každej z nich. Nebudeme všetky tieto nárečia skúmať, ani len menovať, bolo by to obsiahle a zdĺhavé. Vystačíme si mapou, ktorú publikujeme nižšie. Vymenujme si však východoslovenské nárečia, lebo k tým máme najbližšie.
Podľa Vlastivedného slovníka obcí na Slovensku východoslovenské nárečia delíme na:
- spišské nárečie
- šarišské nárečie
- zemplínske nárečie
- lučivnianske nárečie (západný Spiš, okolie Popradu)
- užské nárečie (povodie Uhu)
- sotácke nárečie (okolie Humenného)
- abovské nárečie
Chýba tu ešte gemerské nárečie, akiste preto, že Gemer zasahuje väčšou časťou do bývalého Stredoslovenského, súčasného Banskobystrického kraja. Uvedené východoslovenské nárečia sa pre svoje odlišnosti delia na menšie skupiny nárečí. Prirodzene, lebo Spiš, Šariš a Zemplín sú rozlohou veľké územia, väčšinou s členitým reliéfom krajiny, ktorý vytvára menšie ucelené územné časti. V nich sa nárečia relatívne uzavreto vyvíjali. Podobné delenie východoslovenských nárečí môžeme nájsť v iných prameňoch, napr. v Etnografickom atlase Slovenska. V niektorých sa uvádza ešte rusínsko-ukrajinské nárečie (severovýchod Slovenska) a goralské nárečie, ktoré je osobitým nárečím slovensko-poľského pohraničia a jeho pôvod sa pripisuje Poľsku.
Mapa nárečí Slovenska podľa Etnografického atlasu SR:

Táto mapa nárečí Slovenska je len jednou z mnohých máp tohto druhu, ktoré boli vytvorené v minulých desaťročiach predchádzajúceho a tohto storočia na základe výskumov jazykovedcov a dialektológov zaoberajúcich sa nárečiami a ich územnou lokalizáciou na našom území.
Karol Dzugas