>> Kam ísť FOLKLÓR v regióne


Posledné z aktualít:

Abovský hlásnik so srdcami regiónu


(14.4.2024)  Sme radi, že vám môžeme predstaviť nové, prvé tohoročné číslo regionálneho štvťročníka Abovský hlásnik. Ako môžeme pomôcť Východoslovenským labkám? Vzniknú Pieniny v našom regióne? Je bowling viac ako krčmový šport?...toľko krátka ochutnávka. 
Štartujeme aj novú rubriku (anketu) Srdcia regiónu o ľuďoch, ktorí nezištne pomáhajú či rozvíjajú náš región, ktorí darujú seba pre dobrú vec, nezištne. V prvom čísle predstavujeme prvé dve nominácie - priatelľa trstenskej prírody a rodinu darcov krvi.


Archív všetkých čísiel nájdete TU.

SÚŤAŽ o sadenicu jablone


(9.4.2024) Odpovedzte na súťažnú otázku a vyhrajte sadenicu jablone od záhradkárov ZO SZZ v Ždani. Otázka znie: Aké stromy sú v erbe obce Ždaňa? Odpovede posielajte na e-mail regionhornad@gmail.com do 8. mája 2024. Nezabudnite uviesť svoju adresu a telefonický kontakt.

Ďakujeme všetkým čitateľom, ktorí sa zapojili do predchádzajúcej súťaže. Zo zaslaných správnych odpovedí na otázku – Koľko chovateľov vystavovalo na Oblastnej výstave zvierat v Geči? 119 – sme vylosovali Emíliu Stankovičovú z Košíc. Odmenili sme ju vecnou cenou a posedením pri kávičke. Gratulujeme!

Voľba prezidenta SR - 2. kolo


(2.4.2024)  Keďže ani jeden z kandidátov na prezidenta SR nezískal v 1. kole voľby nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, stretneme sa opäť vo volebných miestnostiach v sobotu 6.4.2024. O post hlavy štátu na ďalších päť rokov sa uchádzajú Ivan Korčok - NEKA a Peter Pellegrini - HLAS. Volebné miestnosti budú otvorené celý deň, tak si nájdime čas a príďme povedať svoju voľbu.


Voliť v Ždani došiel aj 90-ročný Ladislav Jobbágy

Hokejový kemp pre amatérov


(8.3.2024)  Na veľký piatok 29.3.2024 na zimnom štadióne v Čani pripravujú pre hráčov amatérov hokejový kemp pod vedením profesionálnych trénerov. „Využi voľno, príď pre seba niečo spraviť a zamakať si spolu s nami. Začíname o 8:15 v telocvični, o 9:30 sa presunieme na ľadovú plochu, kde si dáme tréning - powerskating a práca s pukom. O 10:45 si pod vedením trénerov zahráme hokej 5 vs 5.”
Prihlasovanie prebieha emailom na zimnystadioncana@gmail.com. Viac info na ich webe alebo FB stránke.

Voľba prezidenta SR


(22.3.2024)  Je to tu. Zajtra - v sobotu 23.3.2024 si volíme nového prezidenta SR, človeka, ktorý nás - ľudí s rôznymi názormi - by mal spájať a dôstojne prezentovať našu krajinu pred svetom. Kampaň je skončená. Vypočuli sme si názory, pohľady a vízie 11 kandidátov. Pozor, vyberáme si už len z deviatich, Andrej Danko a Róbert Švec sa kandidatúry nakoniec vzdali. Volebné miestnosti sú otvorené celý deň, tak si nájdime čas a príďme odovzdať svoj hlas, svoju voľbu.

 

Valalické maľované vajíčko volá


(8.3.2024)  Obec Valaliky a Slovenský zväz chovateľov ZO Geča vás pozývajú na Valalické maľované vajíčko v nedeľu 17.marca 2024. Vo veľkej sále Kultúrneho domu Valaliky sa od 15.00 do 18.00 hod. môžete tešiť na výstavu veľkonočných vajíčok, dekorácií a ručných prác. Program bude obohatený o výstavu obrazov Márie Hricišonovej a Nikolety Štefanovej, súťaž o najkrajšie vajíčko drobnochovateľov a tvorivé dielne pre deti, na ktoré je potrebné priniesť si vyfúknuté vajíčka. Výstava bude prístupná aj v dňoch 18.- 20.3.2024 od 9.00 do 15.30 hod.


Pozvánky na ďalšie podujatia nájdete v našom kalendári - TU

Pozvánka pre záhradkárov


(9.2.2024)  Výbor ZO SZZ v Ždani pozýva všetkých priateľov – záhradkárov z obce, aj z okolia na prednášku a praktickú ukážku pestovania a rezu starších ovocných stromov a viniča do Kultúrneho domu v Ždani - utorok 13.2.2024 o 16:30 hod. Využite možnosť naučiť sa a zdokonaliť sa v starostlivosti o stromy, skúsení záhradkári vám ukážu aj štepenie a očkovanie, podebatujeme aj o aktuálnych prácach v záhradkách.

Pozývame na Valentínsky trh


(5.2.2024)  Obec Vyšná Myšľa a OZ Harmónia centrum sebarozvoja srdečne pozývajú na Valentínsky remeselný a handmade trh v prírodnom a tvorivom duchu pre všetkých tých, ktorých milujete. V sále kultúrneho domu vo Vyšnej Myšli v nedeľu 11. februára od 14.00 do 17.30 hod. nájdete:
domáce produkty (medy, sviečky, bylinky,...), remeselné a dizajnové výtvory domácich majstrov (šperky, keramiku, drevorezba...), ktorými môžete potešiť svojich milovaných alebo aj seba. Osviežia vás aj miešané nápoje, kokteily a niečo malé na zahryznutie. Deti môžu tvoriť spoločne s animátorkami v kreatívnom kútiku. Vstup pre návštevníkov je zdarma!


Pozvánky na ďalšie podujatia nájdete v našom kalendári - TU

Pozvanie na turistiku


(15.1.2024) Obec Nižná Myšľa pozýva všetkých, ktorí chcú vzdať hold, úctu a pamiatku osloboditeľom obce, na 55. ročník Prechodu Slanskými vrchmi, v sobotu 20. januára 2024. Registrácia účastníkov začína v kultúrnom dome o 7:00 hod., kladenie vencov bude o 8:30 hod. pri pamätníku na ulici Obchodná a následne odchod autobusov smer Slanec. Účastníci pri registrácii platia príspevok 1€ na dopravu a 1€ na guláš. Tešíme sa na vašu účasť.

SÚŤAŽ o pekné ceny


(28.12.2023)  Keďže v našej redakčnej škatuli máme ešte veľa darčekov a túžime ich rozdať, je tu ďalšia čitateľská súťaž. Nájdite odpoveď na otázku: Koľko chovateľov vystavovalo na Oblastnej výstave zvierat v Geči? Odpovede posielajte na e-mail regionhornad@gmail.com do 20.januára 2024. Nezabudnite uviesť svoju adresu a telefonický kontakt.

Zo zaslaných správnych odpovedí na otázku z č. 3/2023 – Kde sa nachádza Pamätník oslobodenia? V Skároši – sme vylosovali Maroša Kövera z Čane. Odmeníme ho vecnou cenou a posedením pri kávičke. Gratulujeme!
archiv regionu hornad

FOLKLÓR v regióne

    SPEVÁCKE A TANEČNÉ SÚBORY         

V dedinách okolo rieky Hornád, pôsobia dve desiatky súborov - detských, ženských i mužských - prehliadka vo FOTOGALÉRII. S radosťou predstavujú ľudové spevy, tance a zvyky pri domácich oslavách, mnohí vystupujú na regionálnych súťažiach Dargovská ruža vo Svinici či Špivanečky mojo v Slanci. Ako vznikali a čomu sa venujú sa dozviete v našom regionálnom časopise Abovský hlásnik č. 4/2013. Ale najlepšie je vidieť a počuť ich naživo.  

Pozývame vás na miestne podujatia

 DNI REGIONÁLNEHO ZDRUŽENIA OBCÍ HORNÁD v júni, 
 v auguste ŽDAŇANSKÝ JARMOK a FOLKLÓRNY FESTIVAL v Haniske a               VALALICKÚ KROJOVANÚ PARÁDU v októbri vo Valalikoch.  

Aktuálne informácie o čase a mieste ich konania prinesieme v Kalendári podujatí.


         ABOVSKÉ NÁREČIE       

V košickej kotline sa ešte „hutori” abovským nárečím. Pokladnicou ľudovej reči sú piesne, rozprávky, riekanky, príslovia či porekladlá. Čo je na abovskom dialekte krásne? Napríklad to, že si s dlhými slabikami a dĺžňami „nerobí žiadne starosti” i že nemá spoluhlásku ch. 

               - Babo, dze idzece na tej bicigľi ?  - Ta na cinter.                                                      - A hto ju priňeše nazad...?

Slovníček nárečových abovských slov i osobitosti tohto dialektu nájdete v rubrike JAK PISAC A ČITAC PO HUTORACKI od Karola Dzugasa z Košickej Polianky. Prajeme vám veselé čítanie a učenie!

 

    PRANOSTIKY A PRÍSLOVIA        

Je ich neúrekom. Uvádzame zopár na ukážku aj na precvičenie abovského nárečia.

Po Doroce visňu šmati na ploce  ---   Po Jaňe še dňi kraca i kravi mľeko traca  ---    Ked še na Hromnice ftaček vodi napije, budze ešči žima. Ked še ňema dze napic, budze skoro jar.

Pan Boh dopušča, aľe ňeopušča   ---   Dohtor ľeči, Boh uzdravuje   ---   Dobri hir idze daľeko, plani ešči daľej   ---   Trime jak pes ježa    ---    Idze jak v ľece na sankoh. 

 

     TRADIČNÉ OBLEČENIE      

Súčasný kroj je živý. Používa sa na vystúpeniach súborov i pri každej dôležitej udalosti v obci. Vychádza z minulého pôvodného odevu, ktorý je veľmi rozmanitý - čo dolina, to iný prvok.  

ŽENY a DIEVČATÁ nosili nazberané sukne, ktoré šili doma z pestrofarebnej látky. Pod nimi mali viacej bielych spodničiek štirerajov. Sukňu zdobila tmavá, biela i pestrofarebná zástera. Opleckárukávce boli široké, v hornej časti skladané a prišité ku košeli, dole obrúbené krajkou. Nosievali tiež rôznofarebné vyšívané vesty - brušliky. V lete chodili v topánkach, v zime v čižmách. Bohatšie ženy v zime nosili krátky kožuštekgeroček, chudobnejšie cez plecia prehodené hrubé šatky - hustky po okrajoch s dlhými strapcami.

                    

Vlasy mali dievčatá začesané na hladko, vzadu zapletené do vrkoča, ktorý zdobila farebná stužka. Ženy nosili čepiec - koňťu. Vlasy vzadu tesne zviazali, stočili do dvoch vrkočov, okrútili okolo drievka. Na takto stočené vlasy priviazali šablónu vystrihnutú z tvrdého papiera, nato prichytili čepiec sponkami. Skoro vždy nosili na hlave šatku.

MUŽI nosili košeleširoké nohavice z bieleho domáceho plátna - drelihové nohavice s vyštranbaným spodným okrajom. Na vrchu mali vestylajblíky, vpredu zapínané na gombíky. Na hlave nosili klobúk zdobený perom, v zime baranicu. Na nohách mali krpce - pantofľe, v zime čižmy (tí zámožnejší nosili čižmy aj v lete). Do čižiem nosili druhé nohavice, ktorých spodný koniec bol zapustený do čižiem tzv. priče. Namiesto ponožiek boli onuce (onuca – látka, do ktorej sa ovinie chodidlo nohy). Za zvrchník im v zime slúžil kožuch alebo guba (gubaňa) utkaná z ovčej vlny.

                                      

                    DEDIČSTVO NA TANIERI     

Naši dedovia nepoznali pečienku, kávu, hranolky ani cestoviny.  Zloženie stravy určovali sezónne poľnohospodárske práce a kresťanské sviatky. Chlieb si piekli doma v peci. Celé týždne boli bez obeda z mäsa. Najčastejšie varili jedlá zo zemiakov, kapusty a strukovín.  

         Zachovalo sa veľa rozmanitých jedál, ktoré sa väčšinou pripravujú na veľké sviatky. K niektorým jedlám si môžete pozrieť recept v Abovskom hlásniku - kliknite na názov jedla.

Počas fašiangov, obdobia zábav a hodovania, sa dodnes pečú ČEREGI – šišky z kysnutého cesta. Jedia sa zakáľačkové dobroty ako MAJOŠE – jaternice, GRAJCUPA – zabíjačková polievka či KOČOŇINA – huspenina.

Na pôstne dni sa pripravuje CUPA - jednoduchá zemiaková polievka (ak bola zahustená mliekom a okyslená nazývali ju ciberej, ak zapražená múkou tak bošpor) a KUKURIČENA ZAMEŠKA - kukuričná kaša poliata roztopeným maslom a cukrom. 

Obľúbenými jedlami obzvášť u detí sú PIROHY s lekvárom alebo tvarohom, KOKOŠKI – zemiakové šúľance a GOMBOVCE – slivkové hule.

Na rôzne oslavy, svadbu a krstiny sa pečú LANGOŠE z kysnutého cesta, plnené lekvárom, tvarohom, kapustou, jablkami zahnuté zo štyroch strán do štvorca, makovníky, orechovníky i biely koláč. Podávajú sa HOLUBKY – plnená kapusta.

Na Vianoce na štedrovečernom stole nechýbajú OPLATKI s medom, BOBAĽKY z kysnutého cesta posypané mletým makom a KAPUSTNICA.

  

     ĽUDOVÉ TRADÍCIE A ZVYKY


Gazdinky v zime tkali na krosnách, gazdovia vyrábali hrable, poriská, plietli koše. Babky rozprávali deťom rozprávky a príbehy. Mládež si krátila dlhé večery na priadkach. Ľudia verili mnohým poverám.

 

 

Zdroje: 1. Kocelková, P.: Geča – história a súčasnosť, Geča, 2005 

            2. Jesenský, I.: Abovské povesti a prípoviedky, Čaňa, 2003

            3. Prírodné bohatstvo a kultúrne dedičstvo Abova, zborník referátov z odborného seminára (príspevok - Jesenský, I.: Ako sa jedlo voľakedy v Hornoabovskej župe), Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, Nitra, 2008

             4. Archívne materiály - časopis Abovský hlásnik