>> Kam ísť FOLKLÓR v regióne


Posledné z aktualít:

Pozývame na krst CD


(18.9.2024)  Bakšanske Parobci z Kokšova-Bakše všetkých srdečne pozývajú na slávnostný krst debutového CD Do šveta a domu v nedeľu 29. septembra o 16:00 hod. V miestnom kultúrnom dome ho červeným mokom pokrstia hudobný producent Vlado Železňák a Jana Kallová zo skupiny Beťárečky. Parobci pre nás nachystali bohatý spevavý program, občerstvenie i tombolu! Oslávme to s nimi :)

Pozývame na výstavu ovocia a zeleniny


(10.9.2024)  Záhradkári v Ždani srdečne pozývajú na výstavu ovocia, zeleniny a poľnohospodárskych výrobkov. Počas dvoch dní nedele 22. septembra (13:00 - 17:00 hod.) a pondelka 23. 9. (8:00 - 11:00 hod.) si môžete pozrieť pestré exponáty ovocia, okopaniny, tekvice, zvláštne tvarované plody – rarity, bonsaje, kvety živé i viazané... V rámci výstavy budú aj súťaže JABLKO ROKA, SYMPATICKÁ KOLEKCIA - EXPONÁT, ARANŽOVANIE, aj súťaž o najväčší zemiak a tekvicu. Nebude ani tento raz chýbať poradňa záhradkára.


Ďalšie podujatia v regióne nájdete v kalendári podujatí - klik TU

Kam ísť v posledné dni prázdnin?


(27.8.2024)  ČAŇA pozýva vo štvrtok 29.augusta na oslavu Dňa obce. V amfiteátri na námestí od 16:00 hod. po kladení vencov k pamätníku vystúpia tanečná skupina Phantoms Crew a hudobné skupiny Gladiátor a No Name. Pre deti je pripravené zábavisko na čanianskych jazerách v areáli ATK od 9:00 do 17:00 hod. Nebude chýbať ani občerstvenie a tombola :)

Aj v ŽDANI bude veselo. Už po 25-krát organizujú Ždaniansky jarmok v sobotu 31. augusta. Uvarí sa guláš podľa 25-ročného receptu, vystúpia folklórne skupiny z regiónu a kapela Ščamba, drobnochovatelia opäť vystavia svoje zvieratá v tej najlepšej forme. Na deti sa tešia maskoty a skákací hrad. Ak máte radi šport, deň pred jarmokom v piatok 30.8. sa pobeží 1.ročník Behu Ždaňou :)   

Výnimočná pozvánka do Trsteného pri Hornáde


(20.8.2024)  Veľká vec sa podarila! V Trstenom pri Hornáde slávnostne otvárajú Múzeum u Gagarina! V stredu 28. augusta o 16:00 hod. ho posvätia a do života uvedie krstný otec Marián Čekovský. Pripravený je bohatý hudobný program. Ak ste zvedaví, čo sa v múzeu nachádza, určite príďte!
   Projekt Oživenie kultúrnych tradícií v obci sa realizuje vďaka schválenému programu Spoločne pre región spoločnosti U.S.Steel Košice a s finančnou podporou sponzorov.

Hasiči pozývajú


(14.8.2024) DHZ Kokšov-Bakša vás srdečne pozývajú na 6. kolo Košickej hasičskej ligy. Na miestnom futbalovom ihrisku si v nedeľu 18. augusta o 10.00 hod. zmerajú šikovnosť a zručnosť dobrovoľní hasiči v 20 mužských a ženských tímoch. Príďte ochutnať výbornú náladu, napätie v zápolení a vodné osvieženie :)



Ďalšie podujatia v regióne nájdete v kalendári podujatí - klik TU

Preteky do vrchu


(14.8.2024)  Obec Skároš v spolupráci s Time4fun, o.z. vás pozývajú v sobotu 17. augusta na  2. ročník bežeckých a cyklistických pretekov s názvom Preteky do vrchu Skároš. Tento rok pripravili novinku - disciplínu v podobe Nordic walking (štart o 9:30 hod.). Samozrejmosťou bude aj trailový beh (štarz 10:00) a cyklistická časovka do vrchu od 10:45 hod. Celé zázemie pretekov sa bude nachádzať v Skároši v areáli reštaurácie Kaštieľ. Príďte povzbudiť svojich favoritov!



Podrobnejšie propozície nájdeš TU.

Príďte duchovne načerpať


(26.7.2024) Obce Vyšná a Nižná Myšľa v spolupráci s farnosťou sv. Mikuláša srdečne pozývajú v nedeľu 28. júla o 10:30 hod na sv. omšu pri Koscelku pri príležitosti sviatku sv. Márie Magdalény. Po slávení je pripravené občerstvenie v archeoskanzene v Nižnej Myšli.

Aj Trstené pri Hornáde pozýva na Odpustovú slávnosť sv. Anny. V nedeľu 28. júla o 10:30 hod. začne slávnostnou sv. omšou a pokračuje poobede od 17:00 hod. pestrým programom na futbalovom ihrisku. Ak trávite v Trstenom víkend, prijmite pozvanie aj na letné kino v sobotu 27.júla, premietať sa začne o 20:30 hod.



Ďalšie podujatia nájdete v kalendári podujatí - klik TU

Abovský hlásnik spestrí vaše leto


(25.7.2024)  Novú atrakciu na Hornáde - splav na kajakoch vyskúšala naša šéfredaktorka Katka... V duchu priateľstva sme oslávili Dni regionálneho združenia obcí Hornád v amfiteátri v Skároši... Obdivovali sme balónovú fiestu v Nižnej Myšli a kumšt hráčov na majstrovstvách Slovenska v stolnom tenise vo Valalikoch...  atď.
   V novej rubrike (ankete) Srdcia regiónu o ľuďoch, ktorí nezištne pomáhajú či rozvíjajú náš región, ktorí darujú seba pre dobrú vec, sme predstavili ďalšie dve nominácie - profesionálnych hasičov z Čane a dobrovoľníka Patrika z Nižnej Myšle.
   Otvorte si druhé číslo Abovského hlásnika a objavujte náš región Hornád :))))


Všetky čísla nájdete v archíve - TU

Starovek v Nižnej Myšli


(3.7.2024)  Srdečne pozývame zažiť históriu od čias Mykén po staroveký Rím v archeoskanzene v Nižnej Myšli. V sobotu 20. júla od 15:00 do 21:30 hod uvidíte rímsky tábor a ukážky bojov či obliehanie pevnosti, precítite dobovú hudbu a tanec, ale aj okúsite dávne remeslá. Po zotmení vás očarí ohňová šou. Podujatie obohatia prednášky odborníkov i ochutnávka piva!
Využite nákup zvýhodnených online vstupeniek v predpredaji!

Oslavy regiónu sa blížia!


(22.6.2024)  Vyberme si kalendár a zapíšme si dátum nedeľa 30. júna, 14:00 hod. Prečo? V ten deň oslavujeme Deň Regionálneho združenia obcí Hornád v amfiteátri v Skároši. Stretneme sa spolu už po 19-krát pri bohatom občerstvení, detských atrakciách i hudbe a speve našich folklórnych skupín. A kto bude hosť večera? Skupina GALAXIS - Žbirka revival :)  



Ďalšie podujatia nájdete v našom Kalendári podujatí :)
archiv regionu hornad

FOLKLÓR v regióne

    SPEVÁCKE A TANEČNÉ SÚBORY         

V dedinách okolo rieky Hornád, pôsobia dve desiatky súborov - detských, ženských i mužských - prehliadka vo FOTOGALÉRII. S radosťou predstavujú ľudové spevy, tance a zvyky pri domácich oslavách, mnohí vystupujú na regionálnych súťažiach Dargovská ruža vo Svinici či Špivanečky mojo v Slanci. Ako vznikali a čomu sa venujú sa dozviete v našom regionálnom časopise Abovský hlásnik č. 4/2013. Ale najlepšie je vidieť a počuť ich naživo.  

Pozývame vás na miestne podujatia

 DNI REGIONÁLNEHO ZDRUŽENIA OBCÍ HORNÁD v júni, 
 v auguste ŽDAŇANSKÝ JARMOK a FOLKLÓRNY FESTIVAL v Haniske a               VALALICKÚ KROJOVANÚ PARÁDU v októbri vo Valalikoch.  

Aktuálne informácie o čase a mieste ich konania prinesieme v Kalendári podujatí.


         ABOVSKÉ NÁREČIE       

V košickej kotline sa ešte „hutori” abovským nárečím. Pokladnicou ľudovej reči sú piesne, rozprávky, riekanky, príslovia či porekladlá. Čo je na abovskom dialekte krásne? Napríklad to, že si s dlhými slabikami a dĺžňami „nerobí žiadne starosti” i že nemá spoluhlásku ch. 

               - Babo, dze idzece na tej bicigľi ?  - Ta na cinter.                                                      - A hto ju priňeše nazad...?

Slovníček nárečových abovských slov i osobitosti tohto dialektu nájdete v rubrike JAK PISAC A ČITAC PO HUTORACKI od Karola Dzugasa z Košickej Polianky. Prajeme vám veselé čítanie a učenie!

 

    PRANOSTIKY A PRÍSLOVIA        

Je ich neúrekom. Uvádzame zopár na ukážku aj na precvičenie abovského nárečia.

Po Doroce visňu šmati na ploce  ---   Po Jaňe še dňi kraca i kravi mľeko traca  ---    Ked še na Hromnice ftaček vodi napije, budze ešči žima. Ked še ňema dze napic, budze skoro jar.

Pan Boh dopušča, aľe ňeopušča   ---   Dohtor ľeči, Boh uzdravuje   ---   Dobri hir idze daľeko, plani ešči daľej   ---   Trime jak pes ježa    ---    Idze jak v ľece na sankoh. 

 

     TRADIČNÉ OBLEČENIE      

Súčasný kroj je živý. Používa sa na vystúpeniach súborov i pri každej dôležitej udalosti v obci. Vychádza z minulého pôvodného odevu, ktorý je veľmi rozmanitý - čo dolina, to iný prvok.  

ŽENY a DIEVČATÁ nosili nazberané sukne, ktoré šili doma z pestrofarebnej látky. Pod nimi mali viacej bielych spodničiek štirerajov. Sukňu zdobila tmavá, biela i pestrofarebná zástera. Opleckárukávce boli široké, v hornej časti skladané a prišité ku košeli, dole obrúbené krajkou. Nosievali tiež rôznofarebné vyšívané vesty - brušliky. V lete chodili v topánkach, v zime v čižmách. Bohatšie ženy v zime nosili krátky kožuštekgeroček, chudobnejšie cez plecia prehodené hrubé šatky - hustky po okrajoch s dlhými strapcami.

                    

Vlasy mali dievčatá začesané na hladko, vzadu zapletené do vrkoča, ktorý zdobila farebná stužka. Ženy nosili čepiec - koňťu. Vlasy vzadu tesne zviazali, stočili do dvoch vrkočov, okrútili okolo drievka. Na takto stočené vlasy priviazali šablónu vystrihnutú z tvrdého papiera, nato prichytili čepiec sponkami. Skoro vždy nosili na hlave šatku.

MUŽI nosili košeleširoké nohavice z bieleho domáceho plátna - drelihové nohavice s vyštranbaným spodným okrajom. Na vrchu mali vestylajblíky, vpredu zapínané na gombíky. Na hlave nosili klobúk zdobený perom, v zime baranicu. Na nohách mali krpce - pantofľe, v zime čižmy (tí zámožnejší nosili čižmy aj v lete). Do čižiem nosili druhé nohavice, ktorých spodný koniec bol zapustený do čižiem tzv. priče. Namiesto ponožiek boli onuce (onuca – látka, do ktorej sa ovinie chodidlo nohy). Za zvrchník im v zime slúžil kožuch alebo guba (gubaňa) utkaná z ovčej vlny.

                                      

                    DEDIČSTVO NA TANIERI     

Naši dedovia nepoznali pečienku, kávu, hranolky ani cestoviny.  Zloženie stravy určovali sezónne poľnohospodárske práce a kresťanské sviatky. Chlieb si piekli doma v peci. Celé týždne boli bez obeda z mäsa. Najčastejšie varili jedlá zo zemiakov, kapusty a strukovín.  

         Zachovalo sa veľa rozmanitých jedál, ktoré sa väčšinou pripravujú na veľké sviatky. K niektorým jedlám si môžete pozrieť recept v Abovskom hlásniku - kliknite na názov jedla.

Počas fašiangov, obdobia zábav a hodovania, sa dodnes pečú ČEREGI – šišky z kysnutého cesta. Jedia sa zakáľačkové dobroty ako MAJOŠE – jaternice, GRAJCUPA – zabíjačková polievka či KOČOŇINA – huspenina.

Na pôstne dni sa pripravuje CUPA - jednoduchá zemiaková polievka (ak bola zahustená mliekom a okyslená nazývali ju ciberej, ak zapražená múkou tak bošpor) a KUKURIČENA ZAMEŠKA - kukuričná kaša poliata roztopeným maslom a cukrom. 

Obľúbenými jedlami obzvášť u detí sú PIROHY s lekvárom alebo tvarohom, KOKOŠKI – zemiakové šúľance a GOMBOVCE – slivkové hule.

Na rôzne oslavy, svadbu a krstiny sa pečú LANGOŠE z kysnutého cesta, plnené lekvárom, tvarohom, kapustou, jablkami zahnuté zo štyroch strán do štvorca, makovníky, orechovníky i biely koláč. Podávajú sa HOLUBKY – plnená kapusta.

Na Vianoce na štedrovečernom stole nechýbajú OPLATKI s medom, BOBAĽKY z kysnutého cesta posypané mletým makom a KAPUSTNICA.

  

     ĽUDOVÉ TRADÍCIE A ZVYKY


Gazdinky v zime tkali na krosnách, gazdovia vyrábali hrable, poriská, plietli koše. Babky rozprávali deťom rozprávky a príbehy. Mládež si krátila dlhé večery na priadkach. Ľudia verili mnohým poverám.

 

 

Zdroje: 1. Kocelková, P.: Geča – história a súčasnosť, Geča, 2005 

            2. Jesenský, I.: Abovské povesti a prípoviedky, Čaňa, 2003

            3. Prírodné bohatstvo a kultúrne dedičstvo Abova, zborník referátov z odborného seminára (príspevok - Jesenský, I.: Ako sa jedlo voľakedy v Hornoabovskej župe), Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, Nitra, 2008

             4. Archívne materiály - časopis Abovský hlásnik