>> Kam ísť FOLKLÓR v regióne


Posledné z aktualít:

Valalické maľované vajíčko volá


(8.3.2024)  Obec Valaliky a Slovenský zväz chovateľov ZO Geča vás pozývajú na Valalické maľované vajíčko v nedeľu 17.marca 2024. Vo veľkej sále Kultúrneho domu Valaliky sa od 15.00 do 18.00 hod. môžete tešiť na výstavu veľkonočných vajíčok, dekorácií a ručných prác. Program bude obohatený o výstavu obrazov Márie Hricišonovej a Nikolety Štefanovej, súťaž o najkrajšie vajíčko drobnochovateľov a tvorivé dielne pre deti, na ktoré je potrebné priniesť si vyfúknuté vajíčka. Výstava bude prístupná aj v dňoch 18.- 20.3.2024 od 9.00 do 15.30 hod.


Pozvánky na ďalšie podujatia nájdete v našom kalendári - TU

Hokejový kemp pre amatérov


(8.3.2024)  Na veľký piatok 29.3.2024 na zimnom štadióne v Čani pripravujú pre hráčov amatérov hokejový kemp pod vedením profesionálnych trénerov. „Využi voľno, príď pre seba niečo spraviť a zamakať si spolu s nami. Začíname o 8:15 v telocvični, o 9:30 sa presunieme na ľadovú plochu, kde si dáme tréning - powerskating a práca s pukom. O 10:45 si pod vedením trénerov zahráme hokej 5 vs 5.”
Prihlasovanie prebieha emailom na zimnystadioncana@gmail.com. Viac info na ich webe alebo FB stránke.

Pozvánka pre záhradkárov


(9.2.2024)  Výbor ZO SZZ v Ždani pozýva všetkých priateľov – záhradkárov z obce, aj z okolia na prednášku a praktickú ukážku pestovania a rezu starších ovocných stromov a viniča do Kultúrneho domu v Ždani - utorok 13.2.2024 o 16:30 hod. Využite možnosť naučiť sa a zdokonaliť sa v starostlivosti o stromy, skúsení záhradkári vám ukážu aj štepenie a očkovanie, podebatujeme aj o aktuálnych prácach v záhradkách.

Pozývame na Valentínsky trh


(5.2.2024)  Obec Vyšná Myšľa a OZ Harmónia centrum sebarozvoja srdečne pozývajú na Valentínsky remeselný a handmade trh v prírodnom a tvorivom duchu pre všetkých tých, ktorých milujete. V sále kultúrneho domu vo Vyšnej Myšli v nedeľu 11. februára od 14.00 do 17.30 hod. nájdete:
domáce produkty (medy, sviečky, bylinky,...), remeselné a dizajnové výtvory domácich majstrov (šperky, keramiku, drevorezba...), ktorými môžete potešiť svojich milovaných alebo aj seba. Osviežia vás aj miešané nápoje, kokteily a niečo malé na zahryznutie. Deti môžu tvoriť spoločne s animátorkami v kreatívnom kútiku. Vstup pre návštevníkov je zdarma!


Pozvánky na ďalšie podujatia nájdete v našom kalendári - TU

Pozvanie na turistiku


(15.1.2024) Obec Nižná Myšľa pozýva všetkých, ktorí chcú vzdať hold, úctu a pamiatku osloboditeľom obce, na 55. ročník Prechodu Slanskými vrchmi, v sobotu 20. januára 2024. Registrácia účastníkov začína v kultúrnom dome o 7:00 hod., kladenie vencov bude o 8:30 hod. pri pamätníku na ulici Obchodná a následne odchod autobusov smer Slanec. Účastníci pri registrácii platia príspevok 1€ na dopravu a 1€ na guláš. Tešíme sa na vašu účasť.

SÚŤAŽ o pekné ceny


(28.12.2023)  Keďže v našej redakčnej škatuli máme ešte veľa darčekov a túžime ich rozdať, je tu ďalšia čitateľská súťaž. Nájdite odpoveď na otázku: Koľko chovateľov vystavovalo na Oblastnej výstave zvierat v Geči? Odpovede posielajte na e-mail regionhornad@gmail.com do 20.januára 2024. Nezabudnite uviesť svoju adresu a telefonický kontakt.

Zo zaslaných správnych odpovedí na otázku z č. 3/2023 – Kde sa nachádza Pamätník oslobodenia? V Skároši – sme vylosovali Maroša Kövera z Čane. Odmeníme ho vecnou cenou a posedením pri kávičke. Gratulujeme!

Špeciálne vianočné číslo Abovského hlásnika


(20.12.2023) Aký najkrajší dar nás nestojí nič? Máme v regióne školy budúcnosti? Koho objali štyria chlapi? Komu koluje v žilách akrobacia? Všetko to, a ešte oveľa viac zaujímavostí z regiónu Hornád, sa dozviete na stránkach štvrtého čísla štvrťročníka Abovský hlásnik. Prajeme vám pri čítaní krásny čas. Redaktori Katka, Anton, Monika


BiliDart Haniska pozýva


(14.11.2023)  BiliDart Haniska otvára svoje brány pre nových záujemcov o biliardovú hru. Mladých aj skôr narodených, chlapcov aj dievčatá. Naučíme Ťa základy pool biliardu. Zabavíš sa s novými kamarátmi. Zasúťažíš si v rámci klubu alebo Slovenska. Tréningové stretnutia s certifikovaným trénerom sú každý pondelok a stredu o 17:00 hod. v priestoroch BiliDart klubu na Hlavnej 58 v Haniske. Info na FB stránke klubu.

Pozývame na výstavu obrazov


(7.11.2023) Obecná knižnica Vyšná Myšľa pozýva na výstavu obrazov Natálky Matoňakovej. Dielka na tému ČLOVEK si môžete pozrieť v priestoroch bývalej základnej školy každý pondelok a piatok od 17:00 do 20:00 hod. v období od 3. novembra do 8. januára 2024. Obrazy si je možné tiež kúpiť za dobrovoľný príspevok.


Viac podujatí v našom kalendári - TU

Pozývame na výstavu zvierat


(7.11.2023)  ZO SZCH Geča usporiada 11.- 12. novembra 21.ročník Oblastnej výstavy zvierat. Na ihrisku v Geči predvedú chovatelia pestrú paletu plemien králikov, hydiny, holubov a exotického vtáctva - takmer 1000 zvierat. Časť z nich bude určená aj na predaj. Sobotu spestrí tzv. Králičí hop - preteky králikov v skokoch cez prekážky, do výšky a diaľky. Deti si môžu zajazdiť aj na koníkoch. 
Tešíme sa na vašu návštevu - v sobotu od 9:00 do 17:00 hod. a v nedeľu od 8:00 do 12:30 hod.

archiv regionu hornad

FOLKLÓR v regióne

    SPEVÁCKE A TANEČNÉ SÚBORY         

V dedinách okolo rieky Hornád, pôsobia dve desiatky súborov - detských, ženských i mužských - prehliadka vo FOTOGALÉRII. S radosťou predstavujú ľudové spevy, tance a zvyky pri domácich oslavách, mnohí vystupujú na regionálnych súťažiach Dargovská ruža vo Svinici či Špivanečky mojo v Slanci. Ako vznikali a čomu sa venujú sa dozviete v našom regionálnom časopise Abovský hlásnik č. 4/2013. Ale najlepšie je vidieť a počuť ich naživo.  

Pozývame vás na miestne podujatia

 DNI REGIONÁLNEHO ZDRUŽENIA OBCÍ HORNÁD v júni, 
 v auguste ŽDAŇANSKÝ JARMOK a FOLKLÓRNY FESTIVAL v Haniske a               VALALICKÚ KROJOVANÚ PARÁDU v októbri vo Valalikoch.  

Aktuálne informácie o čase a mieste ich konania prinesieme v Kalendári podujatí.


         ABOVSKÉ NÁREČIE       

V košickej kotline sa ešte „hutori” abovským nárečím. Pokladnicou ľudovej reči sú piesne, rozprávky, riekanky, príslovia či porekladlá. Čo je na abovskom dialekte krásne? Napríklad to, že si s dlhými slabikami a dĺžňami „nerobí žiadne starosti” i že nemá spoluhlásku ch. 

               - Babo, dze idzece na tej bicigľi ?  - Ta na cinter.                                                      - A hto ju priňeše nazad...?

Slovníček nárečových abovských slov i osobitosti tohto dialektu nájdete v rubrike JAK PISAC A ČITAC PO HUTORACKI od Karola Dzugasa z Košickej Polianky. Prajeme vám veselé čítanie a učenie!

 

    PRANOSTIKY A PRÍSLOVIA        

Je ich neúrekom. Uvádzame zopár na ukážku aj na precvičenie abovského nárečia.

Po Doroce visňu šmati na ploce  ---   Po Jaňe še dňi kraca i kravi mľeko traca  ---    Ked še na Hromnice ftaček vodi napije, budze ešči žima. Ked še ňema dze napic, budze skoro jar.

Pan Boh dopušča, aľe ňeopušča   ---   Dohtor ľeči, Boh uzdravuje   ---   Dobri hir idze daľeko, plani ešči daľej   ---   Trime jak pes ježa    ---    Idze jak v ľece na sankoh. 

 

     TRADIČNÉ OBLEČENIE      

Súčasný kroj je živý. Používa sa na vystúpeniach súborov i pri každej dôležitej udalosti v obci. Vychádza z minulého pôvodného odevu, ktorý je veľmi rozmanitý - čo dolina, to iný prvok.  

ŽENY a DIEVČATÁ nosili nazberané sukne, ktoré šili doma z pestrofarebnej látky. Pod nimi mali viacej bielych spodničiek štirerajov. Sukňu zdobila tmavá, biela i pestrofarebná zástera. Opleckárukávce boli široké, v hornej časti skladané a prišité ku košeli, dole obrúbené krajkou. Nosievali tiež rôznofarebné vyšívané vesty - brušliky. V lete chodili v topánkach, v zime v čižmách. Bohatšie ženy v zime nosili krátky kožuštekgeroček, chudobnejšie cez plecia prehodené hrubé šatky - hustky po okrajoch s dlhými strapcami.

                    

Vlasy mali dievčatá začesané na hladko, vzadu zapletené do vrkoča, ktorý zdobila farebná stužka. Ženy nosili čepiec - koňťu. Vlasy vzadu tesne zviazali, stočili do dvoch vrkočov, okrútili okolo drievka. Na takto stočené vlasy priviazali šablónu vystrihnutú z tvrdého papiera, nato prichytili čepiec sponkami. Skoro vždy nosili na hlave šatku.

MUŽI nosili košeleširoké nohavice z bieleho domáceho plátna - drelihové nohavice s vyštranbaným spodným okrajom. Na vrchu mali vestylajblíky, vpredu zapínané na gombíky. Na hlave nosili klobúk zdobený perom, v zime baranicu. Na nohách mali krpce - pantofľe, v zime čižmy (tí zámožnejší nosili čižmy aj v lete). Do čižiem nosili druhé nohavice, ktorých spodný koniec bol zapustený do čižiem tzv. priče. Namiesto ponožiek boli onuce (onuca – látka, do ktorej sa ovinie chodidlo nohy). Za zvrchník im v zime slúžil kožuch alebo guba (gubaňa) utkaná z ovčej vlny.

                                      

                    DEDIČSTVO NA TANIERI     

Naši dedovia nepoznali pečienku, kávu, hranolky ani cestoviny.  Zloženie stravy určovali sezónne poľnohospodárske práce a kresťanské sviatky. Chlieb si piekli doma v peci. Celé týždne boli bez obeda z mäsa. Najčastejšie varili jedlá zo zemiakov, kapusty a strukovín.  

         Zachovalo sa veľa rozmanitých jedál, ktoré sa väčšinou pripravujú na veľké sviatky. K niektorým jedlám si môžete pozrieť recept v Abovskom hlásniku - kliknite na názov jedla.

Počas fašiangov, obdobia zábav a hodovania, sa dodnes pečú ČEREGI – šišky z kysnutého cesta. Jedia sa zakáľačkové dobroty ako MAJOŠE – jaternice, GRAJCUPA – zabíjačková polievka či KOČOŇINA – huspenina.

Na pôstne dni sa pripravuje CUPA - jednoduchá zemiaková polievka (ak bola zahustená mliekom a okyslená nazývali ju ciberej, ak zapražená múkou tak bošpor) a KUKURIČENA ZAMEŠKA - kukuričná kaša poliata roztopeným maslom a cukrom. 

Obľúbenými jedlami obzvášť u detí sú PIROHY s lekvárom alebo tvarohom, KOKOŠKI – zemiakové šúľance a GOMBOVCE – slivkové hule.

Na rôzne oslavy, svadbu a krstiny sa pečú LANGOŠE z kysnutého cesta, plnené lekvárom, tvarohom, kapustou, jablkami zahnuté zo štyroch strán do štvorca, makovníky, orechovníky i biely koláč. Podávajú sa HOLUBKY – plnená kapusta.

Na Vianoce na štedrovečernom stole nechýbajú OPLATKI s medom, BOBAĽKY z kysnutého cesta posypané mletým makom a KAPUSTNICA.

  

     ĽUDOVÉ TRADÍCIE A ZVYKY


Gazdinky v zime tkali na krosnách, gazdovia vyrábali hrable, poriská, plietli koše. Babky rozprávali deťom rozprávky a príbehy. Mládež si krátila dlhé večery na priadkach. Ľudia verili mnohým poverám.

 

 

Zdroje: 1. Kocelková, P.: Geča – história a súčasnosť, Geča, 2005 

            2. Jesenský, I.: Abovské povesti a prípoviedky, Čaňa, 2003

            3. Prírodné bohatstvo a kultúrne dedičstvo Abova, zborník referátov z odborného seminára (príspevok - Jesenský, I.: Ako sa jedlo voľakedy v Hornoabovskej župe), Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, Nitra, 2008

             4. Archívne materiály - časopis Abovský hlásnik