>> Abovský hlásnik O našej abovskej identite O našej abovskej identite - 1.časť


Posledné z aktualít:

Pozvánka na túru Z Polianky do Polianky


(30.4.2025)  Obec Košická Polianka a Klub slovenských turistov Košická Polianka pozývajú na 42. ročník prechodu Slanskými vrchmi s názvom Z Polianky do Polianky - v sobotu 3. mája. Pešia trasa strednej náročnosti vedie z Dargovského priesmyku po značkovaných turistických chodníkoch pod zrúcaninu hradu Parustan do obce Cabov s ukončením v Kultúrnom dome v Sečovskej Polianke. Propozície si otvoríte kliknutím na obrázok. 


Pozývame na folklórny festival do Čane


(30.4.2025)  Obec Čaňa, kultúrna komisia a čanianske ľudové spevácke skupiny vás pozývajú na stavanie mája a 3. ročník Čanianskeho folklórneho festivalu ľudových piesní. V nedeľu 4. mája o 14:30 hod. odchádza sprievod od obecného úradu k amfiteátru, kde vystúpia mnohoraké súbory, napr. Lingov, Kraľovianka, Karoske beťare či Bakšanske Parobci a Hanka Servická. Pripravený bude aj stánok s občerstvením.
 
Zároveň pozývame na stavanie mája aj do Skároša 1. 5. , Kokšova-Bakše 3. 5. či do Nižnej Hutky 4. 5.  Informácie o ďalších podujatiach konaných v našom regióne nájdete v našom kalendári - klik TU :) 

Pozor - uzatvorenie hraníc!


(15.4.2025)  Na základe rozhodnutia vlády SR sa od 8. apríla do 7. mája 2025 zavádzajú dočasné kontroly na hraniciach s Maďarskom a Rakúskom. Dôvodom je hrozba šírenia vysoko nákazlivého vírusu slintačky a krívačky, ktorý na naše územie prenikol z Maďarska. Dočasne sú uzatvorené aj priechody s Maďarskom v našom regióne a to: Kechnec – AbaujvárTrstené pri Hornáde – Kéked, Skároš – Hollóháza.

Abovský hlásnik plný príbehov a zaujímavostí


(11.4.2025)  Ani nevieme, ako to zbehlo a už mikroregión Hornád vydáva časopis Abovský hlásnik 20. rok! Veľmi sa tešíme a s radosťou sme pripravovali aj prvé tohoročné číslo, ktoré nájdete v archíve. Predstavili sme šikovného rezbára Ferka Oleára z Valalík, jubilujúci folklórny súbor Rozmaring zo Sene či mladých Šarkaňov zo Ždane. Priniesli sme vám zaujímavý výlet z Hutky do Hutky aj spomienky na prvé podujatia roka. Posvietili sme si na stav kanalizácií v regióne i na vznikajúcu lakovňu v priemyselnom parku. A ešte veľa ďaľích zaujímavostí nájdete na 16 stranách hlásnika. Prajeme príjemné čítanie :)

Pozývame na Valalické maľované vajíčko


(11.4.2025) Obec ValalikySlovenský zväz chovateľov ZO Geča pozývajú na Valalické maľované vajíčko - výstavu veľkonočných vajíčok, dekorácií a ručných prác Klubu seniorov Valaliky, MŠ a ZŠ Valaliky, M. Čigašovej, J. Čigaša, P. Kacvinského, B. Leškovej, D. Kmeca, ŽSS Paradne ňevesti a výstavu obrazov M. Hricišonovej, M. Suchej a D. Palenčarovej. Nebude chýbať súťaž o najkrajšie vajíčko drobnochovateľov a ukážka vajíčok hydiny a vtáctva. Príde aj maskot - veľkonočný zajac. V nedeľu 13.apríla 2025 od 15.00 do 18.00 hod. v Kultúrnom dome Valaliky. Výstavu si môžete ešte pozrieť v pondelok 14. apríla od 9.00 do 15.30 hod.




Info o ďalších podujatiach konaných v našom regióne nájdete v kalendári - klik

Výstava obrazov mladej umelkyne


(29.3.2025)  V Obecnej knižnici vo Vyšnej Myšli vystavujú obrazy Ester Kukajovej, mladej študentky filmovej školy v Košiciach a talentovanej umelkyne. Jej kresby si viete pozrieť od 15. marca do 15. mája 2025.

Pozývame na divadlo do Sene


(17.3.2025)  Obec Seňa pozýva na divadelné predstavenie Všetko o ženách do miestneho kutúrneho domu - v nedeľu 6. apríla so začiatkom o 17:00 hod.  Lístok v cene 15 eur si môžete zakúpiť priamo na obecnom úrade. Miesta je ešte dosť! 



Info o ďalších podujatiach konaných v našom regióne nájdete v kalendári - klik

Osláv lásku v útulku


(13.2.2025)  Podeliť sa o lásku a pozornosť na Valentína môžete aj so štvornohými chlpáčmi. OZ Východoslovenské labky v Trstenom pri Hornáde pozýva na Valentínske venčenie v centre - 15. februára od 10:00 hod.  Vychutnáte si výborný teplý čaj, náš labkoperník a oslávime spolu lásku, ako sa patrí! So sebou si prineste dobrú náladu, teplé a staršie oblečenie a chuť venčiť chlpáčov, ktorí sa na vás nesmierne tešia. 
Čomu sa naše labky potešia?
- deky, uteráky, plachty, posteľné oblečenie
- hračky, misky, obojky, vodítka
- plastové peliešky
- krmivo (značky Rasco, Cibau, Brit alebo Brit Care)
- pamlsky či piškotky
Veľmi sa na vašu návštevu tešíme!


Viac info na ich FB stránke.

Pozývame na obecnú zabíjačku


(13.2.2025)  Obec Čaňa, starosta Michal Rečka, poslanci obecného zastupiteľstva a kultúrna komisia vás pozývajú na tradičnú fašiangovú zabíjačku - túto sobotu 15. februára na námestí pri amfiteátri. Okrem ochutnávky, ktorá začne cca o 10:30 hod., máte možnosť aj vidieť spracovávanie prasiatka a výrobu produktov od 7:00 hod. ráno. 

Rozmaring oslavuje 75 rokov


(7.2.2025)  ZO Csemadok a FS Rozmaring v Seni vás srdečne pozýva na galaprogram pri príležitosti 75. výročia založenia folklórneho súboru Rozmaring s názvom FESTIVAL TRADÍCIÍ A GENERÁCIÍ.  Už túto sobotu 8. februára  o 18:00 hod. v Kultúrnom dome v Seni. Vstupné: dobrovoľné.

archiv regionu hornad

O našej abovskej identite - 1.časť

ABOV VYCHÁDZA ZO ZABUDNUTIA

 

ABOV. Ešte neubehlo veľa času odvtedy, čo sme sa s pomenovaniami a slovami Abov, Abovčan, abovský, abovčina v širšom verejnom jazykovom dorozumievaní mohli stretnúť len veľmi zriedkavo. Z rozhlasu sa ozývali spišské, šarišské a zemplínske ľudové piesne, ale abovské...? Akoby ich nebolo. Pre Bratislavčana alebo trebárs aj pre Zvolenčana východniar mohol byť maximálne Spišiak, Šarišan a Zemplínčan, o nejakom Abovčanovi v živote nepočul...

Dnes je situácia lepšia. Uvedené slová výrazne zvýšili svoju frekvenciu v mediálnom priestore. Zásluhu na tom máme predovšetkým my Abovčania. O svojej oblasti hovoríme ako o Above, svoje piesne, nárečia a mnohé ďalšie naše hodnoty označujeme za abovské, aj tlačový orgán nášho regionálneho združenia nesie meno ABOVSKÝ HLÁSNIK.

 

Tisícročný názov

Aký pôvod má tento náš názov? Prečo pred pár desaťročiami takmer upadol do zabudnutia?

  Pôvod názvu Abov úzko súvisí s dejinami našej oblasti, konkrétne s udalosťami po smrti prvého uhorského kráľa Štefana I. (1038). Územím obývaným našimi starými slovenskými predkami, po ľavej strane Hornádu od juhu na sever postupujúce maďarské obyvateľstvo muselo svoj postup zastaviť (niekoľko kilometrov južne od dnešnej slovensko-maďarskej hranice), a to až dovtedy, kým sa mu nepodarilo zlomiť odpor posádky hradu ležiaceho na opačnej strane Hornádu, pri obci Seňa, známeho pod názvom Starý hrad.

  Toto maďarské obyvateľstvo v tom čase vybudovalo „új vár”, teda „nový hrad”, a keďže to bolo v rokoch vlády kráľa Samuela Abu (1041 – 1044), názov hradu neskôr dostal podobu Abaújvár (dnes slúži ako názov dediny, ktorá tam vznikla), v preklade „Abov Novohrad”. Na dlhý čas sa hrad stal sídlom neskôr vytvorenej administratívno-správnej oblasti (komitátu, stolice).

 

Hľadanie pokračuje

V našej staršej odbornej literatúre sa postupne vystriedalo používanie viacerých podôb názvu tejto stolice - Abovnovohradská, Abaujvárska, Abaujská, až sa nakoniec (približne od polovice minulého storočia) ustálila terajšia podoba ABOV. Dodajme, že náš dnešný Abov územne tvorí len severnú časť bývalej stolice (jej južná polovica po rozpade Rakúsko-Uhorska pripadla Maďarsku) a po zrušení stolíc (žúp) reprezentuje jednu z našich etnograficko-nárečových oblastí. Jej južnú hranicu tvorí slovensko-maďarská štátna hranica. 

A práve v „premenlivosti” názvu našej stolice (popri tom, že patrí medzi malé, navyše s etnicky zmiešaným obyvateľstvom) zrejme treba hľadať odpoveď na vyššie vyslovenú druhú otázku – o príčinách jeho vytrácania sa z nášho vedomia v nedávnej minulosti. Nemal dosť času na to, aby zapustil korene a natrvalo sa zaužíval. A tak na rozdiel od Šarišanov, ktorí hvarja po šariski”, alebo Zemplínčanov, ktorí hutorja po zempľinski”, my Abovčania ňehutorime po abovski, aľe po hutoracki”

 

Hore je dole a naopak 

   Ešte jedna poznámka. Na označovanie polohy menších častí väčších územných oblastí sa popri štandardnom spôsobe podľa svetových strán (S-J-V-Z) niekde ešte využíva aj označovanie podľa ich nadmorskej výšky. Tú určuje najmä smer vodných tokov. Takže sa sem-tam stretávame s označeniami typu horný Šariš, dolný Zemplín. 

   Rieky v našom Above (Hornád, Torysa, Olšava) tečú od severu na juh, mohli by sme teda - ak by sme to uznali za potrebné - hovoriť o severnom, strednom a južnom Above. Na nemalé prekvapenie našimi najjužnejšími, teda dolnoabovskými, obcami (napr. Trstené pri Hornáde a Skároš) vedie náučný chodník „Horný Abov” (akoby podľa názvu „Horné Uhorsko").

 

Ladislav Bartko