>> Home Valaliky: Pri maľovaní sa zabudnem (3) Valaliky: Pri maľovaní sa zabudnem (3)


Posledné z aktualít:

Aktuálny Covid automat - Zaočkujme sa!


(22.11.2021) Zastavíme ju?! Tretia vlna pandémie naplno zasiahla celú Európu. Všetky krajiny prijímajú opatrenia a apelujú na zaočkovanie obyvateľov. Práve nezaočkovaní ľudia majú veľmi ťažký priebeh ochorenia covid 19 a sú hospitalizovaní v nemocniciach, ktoré už dosiahli svoje kapacity!
Náš okres Košice-okolie je v už v najvyššom III. stupni ohrozenia, v ktorom platia nasledovné opatrenia - TU. Zaočkovanosť u nás je veľmi nízka, okolo 40%. O to viac buďme zodpovední, tolerantní a dodržiavajme nariadenia hygienikov. Dajme sa zaočkovať!Všetky informácie o pandémii nájdete na https://korona.gov.sk.

Otužilci na Silva ranč!


(11.11.2021)  Ľadové labute z Čane pozývajú všetkých otužilcov a nadšencov studenej vody na 3. ročník Nežného otvorenia sezóny. Stretneme sa na brehu jazera na Sliva ranči - v stredu 17. novembra na pravé poludnie. Vzhľadom k epidemiologickým opatreniam je vstup len pre zaočkovaných, max 100 osôb. Do vody vhupneme po registrácii cca o 14.00 hod. :))  

Jesenné AHOJ...


(28.10.2021) Už sme si zvykli na krásne slamené postavičky, ktoré nás vítajú pri vstupe do Trsteného pri Hornáde. Po jarných zajačikoch a letnej včielke prevzali štafetu strašiak do poľa s tekvicovým kamarátom. Sú naozaj rozkošní. Keď pôjdete okolo, určite ich pozdravte ahoj!

Zdravá jeseň s Abovským hlásnikom


(14.10.2021) Opäť je tu Abovský hlásnik plný zaujímavého čítania! Tretie číslo rozpráva príbeh kráľovstva ruží či narodenia zbierky piesní. Vydáva sa na cesty bylinkárky a pilotky. Pozýva na výlet k živým ramenám Hornádu. Zachytáva športové úspechy a novinky v našich obciach. V ktorých? Zalistujte si :)

Všetky čísla Abovského hlásnika nájdete v archíve - TU.

Spoznajte to NAJ z doby bronzovej


(16.9.2021) Historický vláčik detskej košickej železničky má opäť namierené do praveku! V sobotu 18.9.2021 odvezie o 8:30 hod z Košíc návštevníkov do Archeoskanzenu Nižná Myšľa predposledný krát. Téma Zlatý lesk doby bronzovej prináša módnu prehliadku starovekých odevov, nácvik v rímskom tábore či keltskú hostinu...

Domčeky na Várhedi s novou strechou


(10.9.2021) Vďaka finančnému príspevku obce Nižná Myšľa a OZ Collegium Myssle sa podarilo zrealizovať opravu striech na replikách dobových domčekov Archeoskanzenu Nižná Myšľa. Veríme, že spoločným úsilím a s pomocou nainštalovaného kamerového systému ich ochránime pred vandalmi a nezodpovednými návštevníkmi.

Slávnosť na 77. výročie SNP


(28.8.2021)  Pri pamätníku oslobodenia v Skároši si v pondelok 30. augusta pripomenieme 77. výročie Slovenského národného povstania, jeho odkaz i účastníkov. Slávnostný pietny akt kladenia vencov začne o 9.00 hod. Účasť prisľúbili minister obrany SR Jaroslav Naď, predseda KSK Rastislav Trnka a prednostka OÚ Košice-okolie Zuzana Vozár Kakaščíková.


Zoznam podujatí nájdete v kalendári

Cyklopotulky na RTVS


(21.8.2021)  Koľko kilometrov ste už tento rok nabicyklovali? Sezóna ešte neskončila, takže si určite pozrite tipy na cyklovýlety na kanáli RTVS. Redaktor relácie Cyklopotulky tentoraz zmapoval okolie Košíc a po trase EuroVelo11 zavítal aj k nám - do archeoskanzenu v Nižnej Myšli i na odpočívadlo v Trstenom pri Hornáde. Reláciu nájdete v archíve RTVS - link TU.

Nočné prehliadky volajú...


(28.7.2021) Rozmýšľate, ako si spestriť príjemné letné večery? Čo tak spoznávať históriu s baterkou v ruke a v objatí dobovej hudby? OZ Collegium Myssle, OZ Dúhová stonožka a obec Nižná Myšľa na tento víkend pripravila NOČNÉ PREHLIADKY od 19.00 hod. V piatok 30. júla v kaštieli a v sobotu 31. júla na archeoskanzene premietnu aj krátke historické filmy a fotografie z výskumu a ... nechajte sa prekvapiť :)

Futbalová pozvánka


(16.7.2021) TJ Hornád Ždaňa pozýva na 1.ročník turnaja prípravky kategórie U11 a U9 Ždaňa Cup! Začína v sobotu 17.7.2021 o 9.00 hod. na miestnom zelenom ihrisku. Na turnaji sa zúčastnia mladí futbalisti klubov: FK Čaňa, TJ Kojšov, MFK Moldava nad Bodvou, FK Kokšov-Bakša, FK Haniska, TJ Družstevník Malá Ida, TJ Maratón Seňa a TJ Ploské. Príďte povzbudiť svojich aj súperov!

archiv regionu hornad

Valaliky: Pri maľovaní sa zabudnem (3)

pokračovanie
„V ateliéri sme sa zišli ľudia z rôznych zamestnaní, ktorých spojila jedna vášeň. Ľudsky sme si veľmi sadli. Vždy sa teším na naše stretnutia. Pri nich som si uvedomila, ako obraz hovorí o tom, čo prežívate. Navonok môžete pôsobiť radostne, ale tmavé farby prezradia, že ste smutný, ostré chaotické kontúry, že ste nahnevaný,...”   

        

Aj Márii zmenil nutný lockdown život. „Bola som päť mesiacov doma a veľmi mi chýbali kamaráti či kávička v meste. Našťastie bývam v rodinnom dome, môžem vyjsť na záhradu na čerstvý vzduch. Aby som mohla ďalej maľovať, vytvorila som si v garáži ateliér. Môj malý farebný svet.”

Od akrylových farieb postupne prešla na olejové: „Majú žiarivejšie a pestrejšie odtiene, no musela som sa naučiť novú techniku maľby. Začínam s pozadím, musím počkať, kým vrstva zaschne, potom namaľujem ďalšiu, opäť čakám a tak dookola. Maliar musí udržať disciplínu a neponáhľať sa, inak svoje dielo pokazí. Ja som netrpezlivá, preto maľujem na viacerých plátnach naraz. Hotové dielko fixujem špeciálnym lakom.”
  
Kde môžeme jej obrazy vidieť?
„Vystavujem ich na Valalickom maľovanom vajíčku v kultúrnom dome. Moje práce, spolu s ďalšími valalickými umelcami (Štefan Hudy, Severín Brestovič, František Andrejkovič), uverejnili v obecnom kalendári na rok 2016, ktorý získal 1. miesto v súťaži Najkrajší kalendár Slovenska.” Vlastnú výstavu pani Hricišonová ešte nemala, ale verím, že sa tak stane.Ďalšie zaujímavé príbehy ľudí z regiónu Hornád nájdete v Abovskom hlásniku č. 2/2021. Klik do archívu :)


Článok spracovala Monika Floriánová