>> Kam ísť PAMIATKY A MÚZEÁ Cesta sv. Alžbety


Posledné z aktualít:

Pozvánka na túru Z Polianky do Polianky


(30.4.2025)  Obec Košická Polianka a Klub slovenských turistov Košická Polianka pozývajú na 42. ročník prechodu Slanskými vrchmi s názvom Z Polianky do Polianky - v sobotu 3. mája. Pešia trasa strednej náročnosti vedie z Dargovského priesmyku po značkovaných turistických chodníkoch pod zrúcaninu hradu Parustan do obce Cabov s ukončením v Kultúrnom dome v Sečovskej Polianke. Propozície si otvoríte kliknutím na obrázok. 


Pozývame na folklórny festival do Čane


(30.4.2025)  Obec Čaňa, kultúrna komisia a čanianske ľudové spevácke skupiny vás pozývajú na stavanie mája a 3. ročník Čanianskeho folklórneho festivalu ľudových piesní. V nedeľu 4. mája o 14:30 hod. odchádza sprievod od obecného úradu k amfiteátru, kde vystúpia mnohoraké súbory, napr. Lingov, Kraľovianka, Karoske beťare či Bakšanske Parobci a Hanka Servická. Pripravený bude aj stánok s občerstvením.
 
Zároveň pozývame na stavanie mája aj do Skároša 1. 5. , Kokšova-Bakše 3. 5. či do Nižnej Hutky 4. 5.  Informácie o ďalších podujatiach konaných v našom regióne nájdete v našom kalendári - klik TU :) 

Pozor - uzatvorenie hraníc!


(15.4.2025)  Na základe rozhodnutia vlády SR sa od 8. apríla do 7. mája 2025 zavádzajú dočasné kontroly na hraniciach s Maďarskom a Rakúskom. Dôvodom je hrozba šírenia vysoko nákazlivého vírusu slintačky a krívačky, ktorý na naše územie prenikol z Maďarska. Dočasne sú uzatvorené aj priechody s Maďarskom v našom regióne a to: Kechnec – AbaujvárTrstené pri Hornáde – Kéked, Skároš – Hollóháza.

Abovský hlásnik plný príbehov a zaujímavostí


(11.4.2025)  Ani nevieme, ako to zbehlo a už mikroregión Hornád vydáva časopis Abovský hlásnik 20. rok! Veľmi sa tešíme a s radosťou sme pripravovali aj prvé tohoročné číslo, ktoré nájdete v archíve. Predstavili sme šikovného rezbára Ferka Oleára z Valalík, jubilujúci folklórny súbor Rozmaring zo Sene či mladých Šarkaňov zo Ždane. Priniesli sme vám zaujímavý výlet z Hutky do Hutky aj spomienky na prvé podujatia roka. Posvietili sme si na stav kanalizácií v regióne i na vznikajúcu lakovňu v priemyselnom parku. A ešte veľa ďaľích zaujímavostí nájdete na 16 stranách hlásnika. Prajeme príjemné čítanie :)

Pozývame na Valalické maľované vajíčko


(11.4.2025) Obec ValalikySlovenský zväz chovateľov ZO Geča pozývajú na Valalické maľované vajíčko - výstavu veľkonočných vajíčok, dekorácií a ručných prác Klubu seniorov Valaliky, MŠ a ZŠ Valaliky, M. Čigašovej, J. Čigaša, P. Kacvinského, B. Leškovej, D. Kmeca, ŽSS Paradne ňevesti a výstavu obrazov M. Hricišonovej, M. Suchej a D. Palenčarovej. Nebude chýbať súťaž o najkrajšie vajíčko drobnochovateľov a ukážka vajíčok hydiny a vtáctva. Príde aj maskot - veľkonočný zajac. V nedeľu 13.apríla 2025 od 15.00 do 18.00 hod. v Kultúrnom dome Valaliky. Výstavu si môžete ešte pozrieť v pondelok 14. apríla od 9.00 do 15.30 hod.




Info o ďalších podujatiach konaných v našom regióne nájdete v kalendári - klik

Výstava obrazov mladej umelkyne


(29.3.2025)  V Obecnej knižnici vo Vyšnej Myšli vystavujú obrazy Ester Kukajovej, mladej študentky filmovej školy v Košiciach a talentovanej umelkyne. Jej kresby si viete pozrieť od 15. marca do 15. mája 2025.

Pozývame na divadlo do Sene


(17.3.2025)  Obec Seňa pozýva na divadelné predstavenie Všetko o ženách do miestneho kutúrneho domu - v nedeľu 6. apríla so začiatkom o 17:00 hod.  Lístok v cene 15 eur si môžete zakúpiť priamo na obecnom úrade. Miesta je ešte dosť! 



Info o ďalších podujatiach konaných v našom regióne nájdete v kalendári - klik

Osláv lásku v útulku


(13.2.2025)  Podeliť sa o lásku a pozornosť na Valentína môžete aj so štvornohými chlpáčmi. OZ Východoslovenské labky v Trstenom pri Hornáde pozýva na Valentínske venčenie v centre - 15. februára od 10:00 hod.  Vychutnáte si výborný teplý čaj, náš labkoperník a oslávime spolu lásku, ako sa patrí! So sebou si prineste dobrú náladu, teplé a staršie oblečenie a chuť venčiť chlpáčov, ktorí sa na vás nesmierne tešia. 
Čomu sa naše labky potešia?
- deky, uteráky, plachty, posteľné oblečenie
- hračky, misky, obojky, vodítka
- plastové peliešky
- krmivo (značky Rasco, Cibau, Brit alebo Brit Care)
- pamlsky či piškotky
Veľmi sa na vašu návštevu tešíme!


Viac info na ich FB stránke.

Pozývame na obecnú zabíjačku


(13.2.2025)  Obec Čaňa, starosta Michal Rečka, poslanci obecného zastupiteľstva a kultúrna komisia vás pozývajú na tradičnú fašiangovú zabíjačku - túto sobotu 15. februára na námestí pri amfiteátri. Okrem ochutnávky, ktorá začne cca o 10:30 hod., máte možnosť aj vidieť spracovávanie prasiatka a výrobu produktov od 7:00 hod. ráno. 

Rozmaring oslavuje 75 rokov


(7.2.2025)  ZO Csemadok a FS Rozmaring v Seni vás srdečne pozýva na galaprogram pri príležitosti 75. výročia založenia folklórneho súboru Rozmaring s názvom FESTIVAL TRADÍCIÍ A GENERÁCIÍ.  Už túto sobotu 8. februára  o 18:00 hod. v Kultúrnom dome v Seni. Vstupné: dobrovoľné.

archiv regionu hornad

Cesta sv. Alžbety

                                     Odkaz svätej Alžbety: "Robte ľudí šťastnými!"        

       Biely obdĺžník a v ňom červená ruža to je znak, ktorý môžete zazrieť v lese aj na múriku, či stĺpe. Označuje trasu Cesty sv. Alžbety, ktorá spája rodisko sv. Alžbety  Sárospatak (Blatný potok) s Košicami - najvýznamnejším kultovým miestom v strednej Európe. Tieto dve mestá sú od roku 2011 prepojené pešou pútnickou cestou, bohatou na prírodné krásy a historické i sakrálne pamiatky stredoveku. Kto bola  Alžbeta a ako žila? ... Dozviete sa tu.   

     Pútnici prechádzajú aj naším regiónom Hornád: lesmi a lúkami cez  Koscelek, Nižnú Myšľu, Kokšov-Bakšu a popri rieke Hornád až do Dómu sv.Alžbety v Košiciach.

 

           

TRASA:    Sárospatak - Bodrogolaszi - Komlóska - Erdöhorváti - Regéc - Telkibánya - Hollóháza - Füzér - Nižná Myšľa - Kokšov-Bakša - Košice     ( 120 km )

 

  • jednotlivé etapy trasy majú okolo 12 až 15 km
  • celá pešia púť trvá cca 5 dní 
  • cestu sv. Alžbety je možné prejsť pešo, na bicykli aj autom

Podrobné informácie nájdete na stránke www.szenterzsebetut.hu, t.j.

  • mapy jednotlivých etáp pútnickej trasy   (Szent Erzsébet út /útvonal)
  • zoznam pamiatok, ktoré môžete navštíviť   (Szent Erzsébet út /útleírás)
  • zoznam miest, kde vám poskytnú občerstvenie a nocľah   (Szent Erzsébet út /szolgáltatások/szolgáltatói füzet)

 

TIP obyvateľov regiónu:                                                                                                                                        Na kratší výlet odporúčame úsek cesty sv. Alžbety: Füzér - Nižná Myšľa 

Popis trasy:  Z Füzéru pôjdeme cez Zemplínske vrchy ku bralu Nagy-Almás. Prejdeme cez bralo a minúc horáreň na lúke Oláh prekročíme štátnu hranicu. Pokračujeme po značke ruže k Červenému vrchu pri Skároši a ďalej ku Koscelku v Nižnej Myšli.

TIP redakcie: 

 Sv. Alžbeta Uhorská žila do štyroch rokoch na Bratislavskom hrade. Pri návšteve hlavného mesta môžete zájsť do hradnej záhrady a pozrieť si krásnu sochu sv. Alžbety od talianskeho sochára Norberta Sadeiho. Odporúčame navštíviť aj secesný Modrý kostolík zasvätený sv. Alžbete z roku 1913 s mozaikami svätice na Bezručovej ulici aj barokový Alžbetínsky kostol s nemocnicou na Špitálskej ulici.     

 

          ZAUJÍMAVOSTI na ceste sv. Alžbety : 

  • V Sárospataku v Dome sv. Alžbety sa od roku 2010 nachádza vzácna relikvia - palica kňažnej Alžbety s vyrezávanou ozdobou v tvare spletaného remeňa.

  • Hrad v Regéci je jedným z najstarších stredovekých hradov v Maďarsku, kde stoja aj rozmerné zvislé múry. Bol kráľovským hradom. Helena Zrínska tu vychovávala svojho syna Františka II.Rákocziho do jeho piatich rokov.

  • V Telkibányi na cintoríne nájdeme výnimočné z dreva vyrezávané náhrobníky. Ich forma prezrádza vek, pohlavie aj rodinný stav zosnulých.

  • V centre obce Hollóháza vedie ku kostolu porcelánová kalvária (kópie obrazov Istvána Takácsa z jágerskej katedrály). Tunajší porcelán je známy vo svete, v Múzeu porcelánu je zachytená história od sklárskej huty cez výrobu kamenných nádob až po výrobu porcelánu.

  • Hrad vo Füzéri, stredoveká uhorská pevnosť, stojí na 552 m vysokom vulkanickom kuželi s andezitovými útvarmi, ktorý patrí k 7 maďarským prírodným divom zvoleným v roku 2008.

  • Magickým miestom ukrytým v korunách stromov sú základy kostola ranogotického kláštora Magdalény - Koscelek pri Nižnej Myšli. Celá oblasť je bohatá na archeologické nálezy, prevažne z doby bronzovej. Najznámejšia je opevnená osada na vyvýšenine Várhegy.

  • Hlavný oltár Dómu sv. Alžbety v Košiciach je výnimočný tým, že pozostáva z dvoch párov pohyblivých krídel, na ktorých umelci zobrazili spolu 48 scén, z toho 12 výjavov zo života sv. Alžbety. Takýto typ pôvodného oltára s trojitou kompozíciou cyklov sa zachoval ako jediný v Európe.   

 

Zdroj: Sprievodca, Cesta sv. Alžbety Sárospatak - Košice a Wikipedia