>> Kam ísť Perly regiónu CHRÁNENÉ VTÁČIE ÚZEMIE


Posledné z aktualít:

Dostavba kanalizácie


(30.11.2020) Priaznivé novembrové počasie umožnilo výstavbu 60-metrového úseku kanalizácie v Sokoľanoch. Kanalizácie je financovaná z dotácie Envirofondu.

V Čani asfaltovali


(28.11.2020) Cestný úsek z Čane smerom na kruhový objazd pri Haniske dostal nový asfaltový porvch. Ďalšia časť opravy vozovky je naplánová na jar. Viac v Korzári.


Zvony nad Skárošom


(25.11.2020) V pravidelnej rozhlasovej relácii Zvony nad krajinou priblížili počas novembra poslucháčom rádia Regina dedinu Skároš učupenú v náručí Slanských vrchov. Ako sa zmenila obec za vyše 800 rokov histórie približuje v nahrávke súčasný starosta Ľubomír Vranka a obyvatelia obce. Rozhlasovú reláciu si môžete vypočuť TU.

Našiel sa mladý pes


(16.11.2020) V obci Valaliky sa našiel svetlo hnedý mladý pes miešanej rasy. Majiteľ si môže psa vyzdvihnúť na Obecnom úrade vo Valalikoch.

Dlhodobý spor rozsúdil Najvyšší súd


(10.11.2020) Pozemky ležiace pod U.S. Steel Košice boli dlhodobým sporom medzi mestom Košice a obcou Sokoľany. Rozhodnutie Najvyššieho súdu SR o sporné územie o rozlohe asi 700 hektárov vyznelo v prospech Sokolian.

Okres úspešne pretestovali


(9.11.2020) Počas celoplošného testovanie na covid-19 sa v okrese Košice-okolie otestovalo 80426 ľudí. Testy zaznamenali 487 pozitívných. Podrobné výsledky z nášho regiónu uvedieme v Abovskom hlásniku.

Testovanie v Čani


(31.10.2020) V prvý deň testovania v sobotu 31.októbra otvorili v Čani obe odberné miesta. Testovanie prebiehalo bez problémov, okrem 15-minútového oneskorenia na odbernom mieste pri ihrisku, kde sa medzičasom vytvoril dlhý rad čakajúcich.

Pridajte sa k testovaniu


(28.10.2020) Pomôžte spomaliť šírenie koronavírusu a pridajte sa k celoplošnému testovaniu ako zdravotnícky personál alebo dobrovoľník. Prihlasovací formulár nájdete TU.


Súťažte s Hlásnikom o skvelé ceny!


(26.10.2020) S jesenným Abovským hlásnikom prichádza aj pravidelná čitateľská súťaž o vecné ceny. Odpovedzte na otázku, ktorý známy slovenský spevák pozdravil jeden z projektov základnej školy v Ždani a hrajte o jedinečný suvenír. Odpoveď aj pravidlá nájdete v aktuálnom čísle Abovského hlásnika.

archiv regionu hornad

CHRÁNENÉ VTÁČIE ÚZEMIE

Podľa publikácie Natura 2000 je Abovský mikroregión zahrnutý do panónskeho bioregiónu, v ktorom bolo vyhlásené chránené vtáčie územie.

 Zahrňuje južnú časť Košickej kotliny. Okrem Valalík a Kokšova-Bakše do nej patria katastre obcí Gyňov, Trstené pri Hornáde, Ždaňa, Skároš, Nižná a Vyšná Myšľa a časť obcí Haniska, Geča, Čaňa, Nižná a Vyšná Hutka a Košická Polianka vrátane vodných nádrží Kechnec, Seňa, Bočiar, Čaňa (západne od železničnej trate) a ľavobrežné alúvium Hornádu od slovensko-maďarských hraníc až po sútok Torysy a Hornádu.

 

Na danom území žijú chránené druhy vtákov európskeho významu. Napr. sokol rároh, sova dlhochvostá, ďateľ hnedkavý, bocian biely, prepelica poľná.

                                                      

Čo to znamená v praxi?

V chránených oblastiach nemožno vykonávať činnosti, ktoré môžu mať negatívny vplyv na ochranu vzácnych vtákov. Operence nemožno chytať, zabíjať ani im zbierať vajíčka. Pozor dávať na používanie hnojív a pesticídov, ktoré môžu nepriaznivo vplývať na biotopy chránencov.