>> Kam ísť Perly regiónu MEANDRE HORNÁDU


Posledné z aktualít:

Dostavba kanalizácie


(30.11.2020) Priaznivé novembrové počasie umožnilo výstavbu 60-metrového úseku kanalizácie v Sokoľanoch. Kanalizácie je financovaná z dotácie Envirofondu.

V Čani asfaltovali


(28.11.2020) Cestný úsek z Čane smerom na kruhový objazd pri Haniske dostal nový asfaltový porvch. Ďalšia časť opravy vozovky je naplánová na jar. Viac v Korzári.


Zvony nad Skárošom


(25.11.2020) V pravidelnej rozhlasovej relácii Zvony nad krajinou priblížili počas novembra poslucháčom rádia Regina dedinu Skároš učupenú v náručí Slanských vrchov. Ako sa zmenila obec za vyše 800 rokov histórie približuje v nahrávke súčasný starosta Ľubomír Vranka a obyvatelia obce. Rozhlasovú reláciu si môžete vypočuť TU.

Našiel sa mladý pes


(16.11.2020) V obci Valaliky sa našiel svetlo hnedý mladý pes miešanej rasy. Majiteľ si môže psa vyzdvihnúť na Obecnom úrade vo Valalikoch.

Dlhodobý spor rozsúdil Najvyšší súd


(10.11.2020) Pozemky ležiace pod U.S. Steel Košice boli dlhodobým sporom medzi mestom Košice a obcou Sokoľany. Rozhodnutie Najvyššieho súdu SR o sporné územie o rozlohe asi 700 hektárov vyznelo v prospech Sokolian.

Okres úspešne pretestovali


(9.11.2020) Počas celoplošného testovanie na covid-19 sa v okrese Košice-okolie otestovalo 80426 ľudí. Testy zaznamenali 487 pozitívných. Podrobné výsledky z nášho regiónu uvedieme v Abovskom hlásniku.

Testovanie v Čani


(31.10.2020) V prvý deň testovania v sobotu 31.októbra otvorili v Čani obe odberné miesta. Testovanie prebiehalo bez problémov, okrem 15-minútového oneskorenia na odbernom mieste pri ihrisku, kde sa medzičasom vytvoril dlhý rad čakajúcich.

Pridajte sa k testovaniu


(28.10.2020) Pomôžte spomaliť šírenie koronavírusu a pridajte sa k celoplošnému testovaniu ako zdravotnícky personál alebo dobrovoľník. Prihlasovací formulár nájdete TU.


Súťažte s Hlásnikom o skvelé ceny!


(26.10.2020) S jesenným Abovským hlásnikom prichádza aj pravidelná čitateľská súťaž o vecné ceny. Odpovedzte na otázku, ktorý známy slovenský spevák pozdravil jeden z projektov základnej školy v Ždani a hrajte o jedinečný suvenír. Odpoveď aj pravidlá nájdete v aktuálnom čísle Abovského hlásnika.

archiv regionu hornad

MEANDRE HORNÁDU

V Trstenom pri Hornáde niekoľko minút od cyklotrasy pozdĺž toku Hornádu objavíte miesto nazývané Starý Hornád. Ide o časť pôvodného koryta rieky, ktorú odklonili kvôli regulačným prácam. Mŕtve rameno je stále bohaté na vtáctvo a typickú flóru lužných lesov. Do opatery ho vzali aktivisti OZ Priatelia trstenskej prírody a s deťmi z obecnej ZŠ a dobrovolníkmi zanedbané prostredie zmenili na príjemnú oddychovú zónu. 

 

Mŕtve riečne ramená nájdeme aj v Gyňove. Nikdy sa z nich nevytratila voda ani pulzujúci život prírody.