>> Kam ísť Perly regiónu STOROČNÉ STROMY


Posledné z aktualít:

Dostavba kanalizácie


(30.11.2020) Priaznivé novembrové počasie umožnilo výstavbu 60-metrového úseku kanalizácie v Sokoľanoch. Kanalizácie je financovaná z dotácie Envirofondu.

V Čani asfaltovali


(28.11.2020) Cestný úsek z Čane smerom na kruhový objazd pri Haniske dostal nový asfaltový porvch. Ďalšia časť opravy vozovky je naplánová na jar. Viac v Korzári.


Zvony nad Skárošom


(25.11.2020) V pravidelnej rozhlasovej relácii Zvony nad krajinou priblížili počas novembra poslucháčom rádia Regina dedinu Skároš učupenú v náručí Slanských vrchov. Ako sa zmenila obec za vyše 800 rokov histórie približuje v nahrávke súčasný starosta Ľubomír Vranka a obyvatelia obce. Rozhlasovú reláciu si môžete vypočuť TU.

Našiel sa mladý pes


(16.11.2020) V obci Valaliky sa našiel svetlo hnedý mladý pes miešanej rasy. Majiteľ si môže psa vyzdvihnúť na Obecnom úrade vo Valalikoch.

Dlhodobý spor rozsúdil Najvyšší súd


(10.11.2020) Pozemky ležiace pod U.S. Steel Košice boli dlhodobým sporom medzi mestom Košice a obcou Sokoľany. Rozhodnutie Najvyššieho súdu SR o sporné územie o rozlohe asi 700 hektárov vyznelo v prospech Sokolian.

Okres úspešne pretestovali


(9.11.2020) Počas celoplošného testovanie na covid-19 sa v okrese Košice-okolie otestovalo 80426 ľudí. Testy zaznamenali 487 pozitívných. Podrobné výsledky z nášho regiónu uvedieme v Abovskom hlásniku.

Testovanie v Čani


(31.10.2020) V prvý deň testovania v sobotu 31.októbra otvorili v Čani obe odberné miesta. Testovanie prebiehalo bez problémov, okrem 15-minútového oneskorenia na odbernom mieste pri ihrisku, kde sa medzičasom vytvoril dlhý rad čakajúcich.

Pridajte sa k testovaniu


(28.10.2020) Pomôžte spomaliť šírenie koronavírusu a pridajte sa k celoplošnému testovaniu ako zdravotnícky personál alebo dobrovoľník. Prihlasovací formulár nájdete TU.


Súťažte s Hlásnikom o skvelé ceny!


(26.10.2020) S jesenným Abovským hlásnikom prichádza aj pravidelná čitateľská súťaž o vecné ceny. Odpovedzte na otázku, ktorý známy slovenský spevák pozdravil jeden z projektov základnej školy v Ždani a hrajte o jedinečný suvenír. Odpoveď aj pravidlá nájdete v aktuálnom čísle Abovského hlásnika.

archiv regionu hornad

STOROČNÉ STROMY

Stoja stále pevne aj keď prežili časy dobré i menej priaznivé. Ukrývajú v sebe silu prírody.             Keď stojíme pri nich a obdivujeme ich košatosť a poznačené kmene, môžeme tú silu i pocítiť.           Sú pre nás krásnym dedičstvom.

                                   

Pri obci Belža rastie približne 300-ročný dub. Je vyobrazený aj v erbe obce. Ten pritom vznikol v prvej polovici 19. storočia. Už vtedy starý strom považovali za vhodný symbol.

V areáli kaštieľa grófa Starenberga z 18. storočia v Sokoľanoch rastie chránená asi 350-ročná lipa (Tilia enchlora K.). Tohto roku v lete ju zasiahol blesk a spôsobil požiar. Prežila aj túto ranu. 

V Nižnej Hutke v blízkosti cestnej križovatky rastie pri brehu Torysy rad starých líp.

Od novembra 2014 cestičku na medzinárodnej cyklotrase medzi Trsteným pri Hornáde a Skárošom lemuje NOVÁ ALEJ. OZ Priatelia Trstenskej prírody s deťmi a dobrovoľníkmi vysadili dva gaštany, 40 líp a zo desať čerešní. Snáď i tieto stromy vydržia veky a budú obdivované a chránené budúcimi generáciami. (Pozrite si fotoreportáž Ako alej vznikala - tu)