>> Kto sme Príbehy ľudí z regiónu Vianočné motívy ako uliate


Posledné z aktualít:

Oslavy regiónu sa blížia!


(22.6.2024)  Vyberme si kalendár a zapíšme si dátum nedeľa 30. júna, 14:00 hod. Prečo? V ten deň oslavujeme Deň Regionálneho združenia obcí Hornád v amfiteátri v Skároši. Stretneme sa spolu už po 19-krát pri bohatom občerstvení, detských atrakciách i hudbe a speve našich folklórnych skupín. A kto bude hosť večera? Skupina GALAXIS - Žbirka revival :)  Ďalšie podujatia nájdete v našom Kalendári podujatí :)

Príď na regionálny futbalový turnaj


(13.6.2024)  Šesť mužstiev z obcí regiónu Hornád - Čaňa, Haniska, Kokšov-Bakša, Sokoľany, Trstené pri Hornáde a Ždaňa - si zmerajú sily na futbalovom ihrisku v Ždani na Futbalovom turnaji RZOH. Príď ich povzbudiť v sobotu 15. júna, hra začína o 9:00 hod.
Kto tento rok získa putovný pohár? 

Pozývame na Valalický jarmok


(9.6.2024)  Srdečne pozývame na Dni obce Valaliky29. ročník Valalického jarmoku. Oslavy začínajú v piatok 14.júna o 17:30 hod. Behom od studničky ku studničke (registrácia bežcov od 17.00 v KD Valaliky). Sobota 15.júna patrí športu - na futbalovom ihrisku sa hrá minifutbal mužov a v športovej hale stolnotenisový turnaj - a tiež Valalickému jarmoku s kultúrnym programom od 13:00 na dopravnom ihrisku. Okrem miestnych zoskupení vystúpi Maroš Bango, FS Železiar z Košíc a Adam Ďurica. Bude aj tombola, výstava hydiny a vtáctva drobnochovateľov, stánky remeselníkov a tvorivé dielne dielne pre deti.

Pozývame na Beh Vyšnou Myšľou


(30.5.2024)  Bežecký klub obce (BKO) Vyšná Myšľa a obec srdečne pozývajú túto sobotu 1. júna na 18. ročník Behu Vyšnou Myšľou. Oslávte Medzinárodný deň detí behom! Trať povedie pekným prírodným prostredím a vybrať si môžete dĺžku od 60 m pre najmenších až po 7 km. Prezentácia prebehne na futbalovom ihrisku od 12:30 hod. Na každého pretekára čaká unikátna medaila a pre deti je pripravená aj tombola. Podrobnejšie informácie nájdete na FB stránke BKO Vyšná Myšľa.Pozvánky na ďalšie podujatia nájdete v našom kalendári - TU

Pozývame na folklórny festival do Čane


(10.5.2024)  Obec Čaňa, kultúrna komisia a čanianske ľudové spevácke skupiny vás pozývajú na 2. ročník Čanianskeho folklórneho festivalu ľudových piesní v nedeľu 12.5.2024.  Festival začína o 14:30 hod. sprievodom od obecného úradu k amfiteátru, kde vystúpi 13 súborov a špeciálny hosť FS Liptov. K celkovej spokojnosti bude k dispozícii skákací hrad pre deti, guláš i káva.

Abovský hlásnik so srdcami regiónu


(14.4.2024)  Sme radi, že vám môžeme predstaviť nové, prvé tohoročné číslo regionálneho štvťročníka Abovský hlásnik. Ako môžeme pomôcť Východoslovenským labkám? Vzniknú Pieniny v našom regióne? Je bowling viac ako krčmový šport?...toľko krátka ochutnávka. 
Štartujeme aj novú rubriku (anketu) Srdcia regiónu o ľuďoch, ktorí nezištne pomáhajú či rozvíjajú náš región, ktorí darujú seba pre dobrú vec, nezištne. V prvom čísle predstavujeme prvé dve nominácie - priatelľa trstenskej prírody a rodinu darcov krvi.


Archív všetkých čísiel nájdete TU.

SÚŤAŽ o sadenicu jablone


(9.4.2024) Odpovedzte na súťažnú otázku a vyhrajte sadenicu jablone od záhradkárov ZO SZZ v Ždani. Otázka znie: Aké stromy sú v erbe obce Ždaňa? Odpovede posielajte na e-mail regionhornad@gmail.com do 8. mája 2024. Nezabudnite uviesť svoju adresu a telefonický kontakt.

Ďakujeme všetkým čitateľom, ktorí sa zapojili do predchádzajúcej súťaže. Zo zaslaných správnych odpovedí na otázku – Koľko chovateľov vystavovalo na Oblastnej výstave zvierat v Geči? 119 – sme vylosovali Emíliu Stankovičovú z Košíc. Odmenili sme ju vecnou cenou a posedením pri kávičke. Gratulujeme!

Voľba prezidenta SR - 2. kolo


(2.4.2024)  Keďže ani jeden z kandidátov na prezidenta SR nezískal v 1. kole voľby nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, stretneme sa opäť vo volebných miestnostiach v sobotu 6.4.2024. O post hlavy štátu na ďalších päť rokov sa uchádzajú Ivan Korčok - NEKA a Peter Pellegrini - HLAS. Volebné miestnosti budú otvorené celý deň, tak si nájdime čas a príďme povedať svoju voľbu.


Voliť v Ždani došiel aj 90-ročný Ladislav Jobbágy

Hokejový kemp pre amatérov


(8.3.2024)  Na veľký piatok 29.3.2024 na zimnom štadióne v Čani pripravujú pre hráčov amatérov hokejový kemp pod vedením profesionálnych trénerov. „Využi voľno, príď pre seba niečo spraviť a zamakať si spolu s nami. Začíname o 8:15 v telocvični, o 9:30 sa presunieme na ľadovú plochu, kde si dáme tréning - powerskating a práca s pukom. O 10:45 si pod vedením trénerov zahráme hokej 5 vs 5.”
Prihlasovanie prebieha emailom na zimnystadioncana@gmail.com. Viac info na ich webe alebo FB stránke.

archiv regionu hornad

Vianočné motívy ako uliate


Sála z nej milota, pokoj a mäkká pokora i rozhodnosť zároveň. Martina Fedorčáková, profesionálna fotografka z Kokšova-Bakše. Tam má aj ateliér. Na svojej webovej stránke fedorcakovaphotography.com sa predstavuje celkom jednoducho: Som fotografka z okolia Košíc a veľmi rada s vami strávim čas.

V redakcii sme si spolu s ňou jej tvorbu pozerali dosť dlho. Ale hneď som nadobudla pocit, že fotenie vianočných rodinných motívov je pre ňu ako stvorené. Mäkkosť, pohoda, prajnosť, až idylické bytie dýchalo z každého z jej dielok.

Rada fotí ľudí, na prírodu sa až tak nezameriava: „Možno ešte na vodu alebo vodopád,” smeje sa. Jej dielka sú štylizované, hravé, často aj vtipné a vždy prikrášlené. Čím? Prirodzenosťou. Ona je našou podstatou. Len ju treba odkryť. Pred fotením sa rodinka, deti, páry či sólo muži a ženy krásne oblečú, upravia, s úsmevom sa posadia či zapózujú pri pôvabných dekoráciách. Býva to malý slávnostný obrad, žiadna rýchla momentka z mobilu. Následne sa venujem úprave fotiek. Postprodukcia mi zaberie aj polovicu času na zákazke. Taká fotka je potom pamiatkou na celý život,” vyznáva sa.

Počas prvej materskej so synom Leonardom tvorila rôzne grafické práce, digitálnu kresbu. Do istej miery jej pomohlo vzdelanie – je vyštudovaná geodetka. Skončila bakalárske štúdium na technickej univerzite. Foto ju však lákalo... Intenzívnejšie sa k nemu dostala počas druhej materskej, so synom Dominikom Jurajom. Ako? Jej - akčnej žienke - znovu nestačilo točiť sa len okolo ratolestí a domácnosti. Hľadala svoje ďalšie sebavyjadrenie.

„Manžel mi na Vianoce kúpil zrkadlovku. Presne pred dvoma rokmi. Bol to pre mňa hriešne drahý dar, ale teraz ho vnímam ako veľmi múdry počin,” vraví a dodáva: „Manžel Juraj ma podporuje, pomáha mi a to pre mňa veľa znamená.”

A koho fotí najradšej? „Ženy. Každá nesie v sebe božskú krásu. Keď sa tento stav podporí oblečením, pózou, výrazom, naladením, prostredím, ešte nádhernejšie naša krása rozkvitne,” odpovedá spontánne.Autorka článku: Katarína Čániová
foto: Martina Fedorčáková
Uverejnené v Abovskom hlásniku č.4/2022. Klik do archívu :)