>> Kto sme Srdcia regiónu Viac rob a menej filozofuj


Posledné z aktualít:

Kam v lete?


(3.7.2025)  Náš región Hornád ponúka veľa aktivít, preto sme ich pre vás zhrnuli v Abovskom hlásniku č. 2/2025. Najnovšie vydanie štvrťročníka je opäť pestré a plné noviniek - prvá svadba v rozáriu, rodák z Belže riaditeľom Botanickej záhrady v Košiciach, ZUŠ Valaliky oslávila 50 rokov, dokončené projekty zvyšujúce komfort v obciach,... O včelách, tanci, múzach či pretekoch sa dočítate na 16 stranách, ktoré už vyšli aj z tlačiarne. Prajeme príjemné čítanie :)

Pozývame do archeoskanzenu


(13.6.2025)  Nemáte plány na sobotu 14. júna? Zavítajte do archeoskanzenu v Nižnej Myšli, kde prebehnú ukážky remesiel bronzového veku. Vrátite sa do doby bronzovej, 3500 rokov do minulosti. Obyvatelia pravekej pevnosti od 10:00 hod. predstavia dávno zabudnuté remeslá a ponúknu jedlá podľa starovekých receptov. Historická skupina Mercenarii Carpathiae priblíži život včasného stredoveku. Vstup na podujatie je zdarma. Parkovanie je možné pozdĺž príjazdovej cesty na ulici Lesná. V areáli je možnosť využiť bufet.



Info o ďalších podujatiach konaných v našom regióne nájdete v kalendári - klik

Za vôňou a krásou ruží


(6.6.2025)  Srdečne vás pozývame na slávnosť Deň ruže u Bohušov do Nižnej Myšle. V sobotu 7. júna od 9:00 hod. v rozáriu slávnostne otvoria už šiestu sezónu. Uvedú aj nové ruže v expozícii slovenských šľachtiteľov. Pre návštevníkov je pripravená komentovaná prehliadka rozária.

   

Pozývame na Valalický jarmok


(6.6.2025)  Obec Valaliky srdečne pozýva na 30. ročník Valalického jarmoku v sobotu 7. júna. Od 13.00 hod. sa na dopravnom ihrisku v programe predstavia: učitelia a žiaci ZUŠ, Dychová hudba Valaliky, ŽSS Paradne ňevesti, FSk Kadlubek a Kadlubček, FS Vranovčan z Vranova nad Topľou a TOP hosť skupina HRDZA. Jarmok so stánkami remeselníkov obohatia  tombola a výstava hydiny a vtáctva drobnochovateľov. Deti pobavia tvorivé dielne - zdobenie perníkov, modelovanie z hliny či výroba z pálky. Nebude chýbať skákací hrad, maľovanie na tvár a bohaté občerstvenie. Až do 20:00 hod.

Majstrovstvá športovej kynológie


(30.5.2025)  Po celý víkend 31. 5. a 1. 6. prebiehajú na futbalovom ihrisku v Čani Majstrovstvá Slovenska ZŠK SR, 2. kvalifikačné preteky o postup na FCI IGP a WUSV. Trénované psy pod vedením kynológov budú súťažiť v troch disciplínach - stopa, obrana a poslušnosť.  Ukážu ako nadšene spolupracujú so psovodom. Ako presne a spoľahlivo plnia povely, sebavedomo a energicky bránia psovoda a ako samostatne pracuju s nosom a sledujú stopu. Srdečne pozývame! Podrobný program a mapku nájdete na FB stránke organizátora Kynologický klub Čaňa alebo na ich webe - TU.

Noc múzeí a galérií je tu!


(16.5.2025)  Európska Noc múzeí a galérií je tu! Myšlianske obecné múzeum opäť otvorí svoje brány vo večerných hodinách v sobotu 17. mája. Pripravené budú prehliadky múzea a podzemia kaštieľa so vstupmi o 18.00, 19:30, 21:00 a 22:00 hod. Vstupné pre dospelého je 2 eurá. Čaká vás archeologická, etnografická a cirkevná expozícia.

Pozvánka na túru Z Polianky do Polianky


(30.4.2025)  Obec Košická Polianka a Klub slovenských turistov Košická Polianka pozývajú na 42. ročník prechodu Slanskými vrchmi s názvom Z Polianky do Polianky - v sobotu 3. mája. Pešia trasa strednej náročnosti vedie z Dargovského priesmyku po značkovaných turistických chodníkoch pod zrúcaninu hradu Parustan do obce Cabov s ukončením v Kultúrnom dome v Sečovskej Polianke. Propozície si otvoríte kliknutím na obrázok. 


Pozývame na folklórny festival do Čane


(30.4.2025)  Obec Čaňa, kultúrna komisia a čanianske ľudové spevácke skupiny vás pozývajú na stavanie mája a 3. ročník Čanianskeho folklórneho festivalu ľudových piesní. V nedeľu 4. mája o 14:30 hod. odchádza sprievod od obecného úradu k amfiteátru, kde vystúpia mnohoraké súbory, napr. Lingov, Kraľovianka, Karoske beťare či Bakšanske Parobci a Hanka Servická. Pripravený bude aj stánok s občerstvením.
 
Zároveň pozývame na stavanie mája aj do Skároša 1. 5. , Kokšova-Bakše 3. 5. či do Nižnej Hutky 4. 5.  Informácie o ďalších podujatiach konaných v našom regióne nájdete v našom kalendári - klik TU :) 

Pozor - uzatvorenie hraníc!


(15.4.2025)  Na základe rozhodnutia vlády SR sa od 8. apríla do 7. mája 2025 zavádzajú dočasné kontroly na hraniciach s Maďarskom a Rakúskom. Dôvodom je hrozba šírenia vysoko nákazlivého vírusu slintačky a krívačky, ktorý na naše územie prenikol z Maďarska. Dočasne sú uzatvorené aj priechody s Maďarskom v našom regióne a to: Kechnec – AbaujvárTrstené pri Hornáde – Kéked, Skároš – Hollóháza.

Abovský hlásnik plný príbehov a zaujímavostí


(11.4.2025)  Ani nevieme, ako to zbehlo a už mikroregión Hornád vydáva časopis Abovský hlásnik 20. rok! Veľmi sa tešíme a s radosťou sme pripravovali aj prvé tohoročné číslo, ktoré nájdete v archíve. Predstavili sme šikovného rezbára Ferka Oleára z Valalík, jubilujúci folklórny súbor Rozmaring zo Sene či mladých Šarkaňov zo Ždane. Priniesli sme vám zaujímavý výlet z Hutky do Hutky aj spomienky na prvé podujatia roka. Posvietili sme si na stav kanalizácií v regióne i na vznikajúcu lakovňu v priemyselnom parku. A ešte veľa ďaľích zaujímavostí nájdete na 16 stranách hlásnika. Prajeme príjemné čítanie :)

archiv regionu hornad

Viac rob a menej filozofuj

  • Rasťo, v našom regióne a určite aj v okruhu kolegov v oceliarňach si známy ako aktivista, motivátor ľudí k ochrane prírody. Čo je za tým? Kto ťa ovplyvnil v mladosti?
Určite prostredie, v ktorom som vyrastal. Pamätám si, že už od mala som mal pocit, že celé Trstené funguje ako taká veselšia rodina. Asi v každom dvore, samozrejme aj u nás doma, bol niekto buď v dychovke, v divadelnom súbore, spieval v zbore alebo bol členom športového klubu. Na konci základnej školy som sa pridal k starším do zväzu mládeže. Už vtedy sme okrem zábav robili verejnoprospešné brigády. Čistili sme jarky, natierali zábradlia... Už vtedy sme to robili aj preto, aby bolo u nás v Trstenom pekne.

  • Asi najviac v pamäti majú ľudia v našom regióne výsadbu aleje medzi Trsteným a Skárošom. Ako sa s odstupom vyše 10 rokov pozeráš na úžitok tohto projektu?
Stále som obdivoval stromové aleje a keď sa vyskytla možnosť vysadiť jednu aj u nás, hneď som do toho šiel. Prínos stromu v prírode asi netreba nikomu veľmi vysvetľovať, zvlášť ak rastie pri cyklotrase. Už teraz si môžu cyklisti v horúcom lete oddýchnuť v tieni niektorých líp. Nezanedbateľný je aj estetický prínos. Aleju prirovnávam k živému obrazu, ktorý je každým rokom iný a tým stále zaujímavý.
 
               
          foto zo sadenia aleje v roku 2014

  • Tvoje meno je neoddeliteľne späté s Priateľmi trstenskej prírody. Máte za sebou revitalizáciu Starého Hornádu, množstvo brigád. Čo sa chystáte urobiť tento rok? Myslíš si, že si si už aj vychoval nástupcov a že zmysel pre dobrovoľnú pomoc zapustil už v trstenskej komunite trvalé korene?
Momentálne nemáme pripravený konkrétny projekt, no ako každý rok sme v spolupráci s obcou naplánovali jarnú upratovaciu brigádu, ktorej sa zúčastňujú spoluobčania s podobným zmýšľaním. Počas roka podľa možností robíme údržbu lipovej aleje a cyklotrasy. Určite podporíme vzdelávacie a športové aktivity našej základnej školy. Myslím, že zmysel pre dobrovoľníctvo je už v Trstenom hlboko zakorenený. Máme veľa ľudí s pocitom spoluzodpovednosti za to, kam sa obec uberá.

  • Vyznávaš nejakú špeciálnu filozofiu alebo sa v živote riadiš nejakým krédom? Čo spôsobilo, že si plánuješ voľný čas tak, že z toho majú úžitok aj ďalší? Čo všetko zahŕňa príprava, ktorú ľudia nevidia? 
Vyznávam filozofiu, že lepšie je viac robiť a menej filozofovať... Je nás tu veľa bližších či vzdialenejších príbuzných, spolužiakov, známych, s ktorými sme toho veľa zažili. Keď pripravujem nejaký projekt, vopred som presvedčený, že výsledok mojich priateľov Trstenčanov poteší. To ma poháňa vpred, aj keď príprava zaberie veľa hodín. Napríklad revitalizácia Starého Hornádu, keď sme zo smetiska urobili pekné oddychové miesto, si okrem desiatky úspešných vypracovaných projektov, množstva povinných dokumentov, rozpočtov, fotografi ckej dokumentácie a tisícok dobrovoľníckych hodín vyžiadala množstvo povolení od vodohospodárskeho podniku, od úradu životného prostredia, obce... Stále mám tie veľké krabice s dokumentmi, ak by to niekoho zaujímalo.

          
    foto zo sadenia škôlky stromov prezidentky SR Zuzany Čaputovej (2022)

  • ˆVšetci vedia, že zo svojich aktivít nemáš zásadný finančný prospech. Čo ti teda tvoje nastavenie a samotné aktivity prinášajú? Kedy si povieš, stálo to za to!?
Som si istý, že je ešte stále veľa tých, čo si myslia, že naše občianske združenie má nejaký pravidelný príjem od štátu, preto je povinné verejnoprospešné aktivity robiť. Nie je to tak. Financie máme iba z projektov, ktoré vypracujem a z asignácie 2 % dane z príjmu. Tá tiež nespadne z neba, ale je potrebné splniť nejaké podmienky a navštíviť potrebné úrady. Podstatou výziev, do ktorých sa zapájame, je dobrovoľníctvo a neziskovosť. A čo mi to prináša? Dobrý pocit, že pokračujem v šľapajach Trstenčanov. Jednak tých, ktorí sú spomínaní v kronikách, ako našu obec v minulých storočiach rozvíjali. Ale aj mojich priateľov – žijúcich aj tých, čo už nie sú medzi nami. Oni boli tiež presvedčení, že kto môže, má pre obec niečo urobiť. Myslím si, že slová „stálo to za to“ môžem povedať už dnes.


pýtal sa Anton Oberhauser
foto: archív redakcie

Uverejnené v Abovskom hlásniku č. 1/2024