>> Abovský hlásnik Jak pisac a čitac po hutoracki JAK PISAC A ČITAC PO HUTORACKI - 4. časť


Posledné z aktualít:

Auto v Hornáde


V sobotu večer (17. 2. 2018) sa v Ždani stala vážna dopravná nehoda. Auto, ktoré riadil 18-ročný muž najprv zrazilo chodca, potom letelo desiatky metrov a nakoniec skončilo v Hornáde. Zrazeného 59-ročného muža okamžite previezli do nemocnice. Podstúpil náročnú operáciu, napriek snahe lekárov však zraneniam podľahol. Viac čítajte v Korzári.

Sociálne poradenstvo v Haniske


V regióne máme ďalšiu možnosť bezplatného sociálneho poradenstva pre osoby, ktoré sú v náročnej sociálnej situácii z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu, dôchodkového veku alebo chudoby. V Haniske ju začalo poskytovať OZ Cassovia Academica každú druhú stredu v mesiaci (v nepárnych týždňoch) v čase od 8:00 do 15:30 hod. v modrom salóniku na Obecnom úrade. Vedia Vám poradiť, pomôcť a odborne Vás sprevádzať.

Nábor do FS Abovčan


Rád spievaš či tancuješ? Chceš byť súčasťou skvelého kolektívu? Neseď doma a SKOČ DO TANCA SPOLU S NAMI!
Privítame Ťa pondelok a štvrtok o 18.00 hod v areáli FK Čaňa (bývalé fitness centrum). Pred príchodom sa informuj na 0908 988 684 u Jozefa Ilenina alebo na FB: Folklórny súbor Abovčan.

Poďakovanie z Belže


„Ďakujem za uverejnenie článku (pozn. red. Grófka z Betliara v Belži - Poradila deťom v AH č.4/2017). Detičky, ktorých sa týkal, boli veľmi prekvapené a šťastné, že aj o nich sa píše. Číslo si aj odložili :-). Je to pre nich povzbudzujúce i do ďalších aktivít." Napísala do redakcie Katka Hanušovská Tóthová z OZ Belžanskí priatelia. Veľmi si to ceníme!

Gratulujeme víťazom fotosúťaže


Regionálna fotosúťaž „Ako Čaňu vidím ja”, ktorú ešte v lete vyhlásila obec, má svojich víťazov. Odborná porota zvolila za najlepšiu fotografiu Pohľad na večernú Čaňu od Jána Falisa. Na ďalších miestach skončili Jozef IleninŠtefan Schnurer. Spolu s ďalšími súťažnými fotkami sa aj ich zábery stanú súčasťou obecného kalendára Čane na budúci rok. Víťazná snímka:

Štvrtý Abovský hlásnik prichádza


Kto porazil draka a kde sa ukrýva tajomný Balwankew? Aké vízie majú noví zástupcovia nášho regiónu v zastupiteľstve KSK? Ako urobiť dobré fotky a vianočné perníčky? Využívate už sociálny taxík? 

Nové štvrté číslo Abovského hlásnika a zároveň posledné v roku 2017 prináša rady, inšpirácie aj príbehy. Prajeme vám príjemné a objavné čítanie :) Redaktori Katka, Monika, Veronika a Tóno

Pohár majstrov v Kokšove-Bakši


Dobrovoľní hasiči v Kokšove-Bakši majú veľkú radosť. Putovný pohár pre majstrov okresu v kategórii muži nad 35 rokov už majú doma! Odovzdal im ho predseda Miroslav Semanič na schôdzi územnej organizácie DPO SR Košice-okolie. Ďakujeme, že chlapi úspešne prezentujú obec aj náš región.

Haniska pozýva na komédiu


Divadelná komédia Zlatá baňa v podaní Mareka Majeského, Andrei Karnasovej, Mariána Labudu ml. a Andrei Profantovej v Haniske! Vo štvrtok 30. novembra v Kultúrnom dome o 18.00 hod. Načo chodiť do Košíc? Vstupenky v hodnote 10,- eur si môžete zakúpiť na Obecnom úrade v Haniske.

Burza kníh vo Valalikoch


Valalická obecná knižnica vyradila 460 kusov kníh, starých alebo poškodených. Od 18. septembra do 26. novembra 2017 si ich môžete prostredníctvom burzy za symbolickú cenu 0,20 €/ks zakúpiť. Burza je otvorená: pondelok 12.30-15.30, streda 7.30-12.00 a 12.30-18.30, štvrtok 7.30-12.00 a 12.30-15.30.

TIP redakcie: Seminár Financie podľa Biblie


Pozývame Vás na celodenný seminár „Financie podľa Biblie”, určený pre laickú verejnosť. Rečníkom je Peter Briscoe z Holandska, ktorý sa dlhé roky zaoberá témou financií z biblickej perspektívy a ponúka praktické riešenia pre dnešný život kresťana. Seminár prebehne v sobotu 25. novembra od 9:00 do 16:30 vo Veritase v Košiciach (vedľa Dominikánskeho kostola). Kvôli obmedzenej kapacite je nutná registrácia. Viac info v pozvánke.

archiv regionu hornad

JAK PISAC A ČITAC PO HUTORACKI - 4. časť

Dlhé slabiky a dĺžne v abovskom nárečí

     V slovenčine je dĺžeň znamienko nad samohláskou (a, e, i , o, u, y) alebo hláskou (r, l), ktorým sa vyjadruje jej dĺžka pri hovorenom prejave - v reči.
     Abovské nárečie, rovnako ako v podstate všetky východoslovenské nárečia, si s dlhými slabikami a dĺžňami „nerobí žiadne starosti”. Sú mu ukradnuté. Doslova. V našom nárečí dĺžne nepoužívame. Ani v reči a tým pádom ani pri zaznamenávaní (transkripcii) do písomnej podoby. 


     „Mi vihodňare ňemame čas na zacahovaňe dajakih samohlaskoh, bo mi śe furt ponahľame: do roboti, do karčmi abo do koscela.” – Taký obraz o „šaľenih vihodňaroh” majú západniari a stredoslováci. V ich vnímaní my pri reči len melieme a melieme, prúd reči z nás vychádza  jedným tempom ako z mlynčeka. Slabiky všetkých slov sú rovnako dlhé, lepšie povedané: rovnako krátke. Žiadna slabika nie je dlhá, všetky sú krátke. Nepoužívanie dĺžňov v zapísaných textoch piesní v nárečí ste mnohí už akiste postrehli. 

„V zahradečke kapusta, mila moja, premiľena, daj usta.
Ja bim dala, ti bi vźal a o roček dzefčatečko koľisal. ” 

Zapamätajme si: V abovskom nárečí pri zapisovaní textov dĺžne nepíšeme, lebo dlhé slabiky v reči nepoužívame. Dĺžeň sa môže použiť výnimočne, pri expresívnych prejavoch, napríklad pri zvolaní: „Pomóc !”  Ale skutočný východniar nikdy nezavolá: „Pomóc !” Náš človek skričí: „Ľudze  bože, rata !” 

V budúcej časti sa budeme venovať veľmi špecifickému fenoménu hovorovej reči: prízvuku.

                                                                                                                      Mgr. Karol Dzugas