>> Abovský hlásnik Jak pisac a čitac po hutoracki JAK PISAC A ČITAC PO HUTORACKI - 4. časť


Posledné z aktualít:

Ako prežívať PÔST počas pandémie


(22. 2. 2021) Začalo sa pôstne obdobie - čas 40-dňovej duchovnej prípravy na Veľkú noc. Možno sme si to popri každodenných starostiach ani nevšimli. Žijeme monotónne v pavučine opatrení a v odriekaní. Ani veselé fašiangy a zábavy neboli. Nevadí... Dajme si symbol kríža na čelo a otvorme myseľ a srdce. Skúsme sa na život  pozrieť optikou LÁSKY. Každý deň pôstu je príležitosťou na vďačnosť a radosť, za to čo máme, na odpustenie a na modlitbu za niekoho, kto to potrebuje, na optimizmus a dôveru Bohu, že bude dobre. Skúsme popri svojom JA objaviť MY.
TIP: Projekt Milovať a ctiť ponúka seriál Príprava na Veľkú noc v rodine. Nájdete ho na portáli Slovo plus.

Zatvorené obecné úrady!


(17. 2. 2021) Kvôli nepriaznivej epidemiologickej situácii sú obecné úrady zatvorené do odvolania (prípadne fungujú v obmedzenom režime)! Týka sa to aj stavebného úradu v Čani a jeho elokovaného pracoviska na Obecnom úrade Valaliky. Svoje písomné podania na stavebný úrad zasielajte poštou na adresu: Obec Valaliky, Poľná 165/8, Valaliky 044 13 alebo vložte do poštovej schránky obce, ktorá sa nachádza vo vnútri budovy pri vchodových dverách. Odporúčame pri riešení akýchkoľvek úradných záležitostí sa radšej vždy spojiť s obecným úradom telefonicky. Kontakty nájdete na webstránkach obcí.

Potraviny po 10. rokoch


(15.2.2021)  V Nižnej Hutke po desiatich rokoch otvorili predajňu potravín Kaštieľ. Nájdete ju na Hlavnej ulici 141. Otváracia doba od pondelka do soboty je 7:00 - 19:00, v nedeľu od 8:00 do 15:00 hod. Okrem potravín kúpite aj základný drogériový tovar.

Foto - slávnostné prestrihnutie pásky starostkou Ivetou Vasilenkovou.

Sánkovanie na Varhedi


(12.2.2021) Super nám nasnežilo, po metelici vyšlo slniečko. Čo s tým? Hurá na sánkovačku na kopec, ktorý poznajú v celej Európe! Bláznili sa takto na snehu aj naši praprapredkovia? A vôbec mali vtedy sneh?

 

Nové e-mailové kontakty


(8. 2. 2021)  Od nového roka vo viacerých obciach regiónu Hornád majú nové úradné e-mailové adresy. Tie staré už neplatia. Ide o Belžu, Gyňov, Kokšov-Bakšu, Nižnú Hutku, Skároš, Trstené pri Hornáde, Vyšnú Hutku, Vyšnú Myšľu a Ždaňu. V záložke KTO SME nájdete aktuálne kontakty. Aby ste predišli komplikáciám, skontrolujte si pred odoslaním správy aj kontakt (hlavne ak ho máte uložený alebo správu preposielate).

Plošné testovanie sa v okrese zopakuje


(28.1.2021) Skríningové testovanie na covid-19 odhalilo v okrese Košice-okolie viac ako 900 nových pozitívnych prípadov. Pozitivita dosiahla 1,72% a zaradila okres medzi tie, v ktorých sa testovanie znova zopakuje.

Antigénové testovanie v Ždani


(15.1.2021) K víkendovému testovaniu v Košiciach sa pripojí aj Ždaňa. Bezplatné antigénové testovanie prebehne v obci Ždaňa v sobotu 16. januára 2021 od 9:00 hod. do 17:00 hod.

Pri nehode asistoval alkohol


(12.1.2021) Pri nehode vo Vyšnej Myšli 29-ročná vodička nezvládla riadenie, dostala šmyk a vyletela z cesty. Po nehode nafúkala takmer 2 promile. Viac v Korzári.

Zapojte sa do čitateľskej súťaže!


(29.12.2020) Ani v tomto čísle Hlásnika nechýba pravidelná čitateľská súťaž. Odpovedzte, pri akej rieke bojovali muži z nášho regiónu v maďarskej armáde počas II. svetovej vojny, najneskôr do 10. februára 2021 mailom alebo poštou a získajte suvenír z Valalík. Viac o súťaži nájdete v Hlásniku.


Prvé rozhlasové vysielanie z Hanisky


(22.12.2020) V decembri roku 1925 zaznelo prvé rozhlasové vysielanie z rádiotelegrafickej a rádiotelefonickej ústredne v Haniske. V prvom skúšobnom vysielaní 20. decembra pred 95 rokmi zaznelo: "Haló – rádio – Košice – Haniska."
archiv regionu hornad

JAK PISAC A ČITAC PO HUTORACKI - 4. časť

Dlhé slabiky a dĺžne v abovskom nárečí

     V slovenčine je dĺžeň znamienko nad samohláskou (a, e, i , o, u, y) alebo hláskou (r, l), ktorým sa vyjadruje jej dĺžka pri hovorenom prejave – v reči.

     Slabiky v spisovných slovách s týmito dlhými samohláskami (á, é, í, ó, ú, ý, resp. ŕ, ĺ) napríklad: náš chotár, staré víno, draví sokolíci, bystrý ekonóm, vyrúbaný les, ťažký stôl, resp. ľudských sŕdc, drevené stĺpy čítame, t. j. vyslovujeme dlhšie ako slabiky s krátkymi samohláskami. V našom abovskom nárečí sú všetky slabiky vo všetkých slovách krátke. Ak by sme chceli tieto výrazy povedať a zapísať v abovskom nárečí (urobiť preklad a transkripciu), mali by takúto grafickú podobu s krátkou vyslovnosťou všetkých týchto slov: naš hotar, stare vino, drave sokoľe, bistri ekonom, virubani ľes, češki stol, resp. ľuckih šercoh, drevene slupi
     Ako vidíme, abovské nárečie, rovnako ako v podstate všetky východoslovenské nárečia, si s dlhými slabikami a dĺžňami „nerobí žiadne starosti”. Sú mu ukradnuté. Doslova. Môžeme teda zhrnúť: V našom nárečí dĺžne nepoužívame. Ani v reči a tým pádom ani pri jej zaznamenávaní (transkripcii) do písomnej podoby. 
   
   „Mi vihodňare ňemame čas na zacahovaňe dajakih samohlaskoh, bo mi še furt ponahľame: do roboti, do karčmi abo do koscela.” – Takýto obraz o „šaľenih vihodňaroh” majú západniari a stredoslováci. V ich vnímaní my pri reči len melieme a melieme, prúd reči z nás vychádza jedným tempom ako z mlynčeka. Slabiky všetkých slov sú rovnako dlhé, lepšie
povedané: rovnako krátke. Žiadna slabika nie je dlhá, všetky sú krátke. Nepoužívanie dĺžňov v zapísaných textoch piesní v nárečí ste mnohí už akiste postrehli. Príklad:

1.
[: Na košickej turňi dva holubki šedza, :]
[: ľudze im zavidza, ľudze im zavidza, že še radzi vidza.:]

2.
[: Ach, ľudze, preľudze, ňezavice že jim, :]
[: šak je to šumna vec, šak je to šumna vec, dzifče i mlaďeňec.:]

Zapamätajme si: V abovskom nárečí pri zapisovaní textov dĺžne nepíšeme, lebo dlhé slabiky v reči nepoužívame. Dĺžeň sa môže použiť výnimočne, pri expresívnych prejavoch, napríklad pri zvolaniach: „Pomóc !”  „Varúúúúj!“ a podobne.

Karol Dzugas