>> Abovský hlásnik Jak pisac a čitac po hutoracki JAK PISAC A ČITAC PO HUTORACKI - 5.ČASŤ


Posledné z aktualít:

Ako prežívať PÔST počas pandémie


(22. 2. 2021) Začalo sa pôstne obdobie - čas 40-dňovej duchovnej prípravy na Veľkú noc. Možno sme si to popri každodenných starostiach ani nevšimli. Žijeme monotónne v pavučine opatrení a v odriekaní. Ani veselé fašiangy a zábavy neboli. Nevadí... Dajme si symbol kríža na čelo a otvorme myseľ a srdce. Skúsme sa na život  pozrieť optikou LÁSKY. Každý deň pôstu je príležitosťou na vďačnosť a radosť, za to čo máme, na odpustenie a na modlitbu za niekoho, kto to potrebuje, na optimizmus a dôveru Bohu, že bude dobre. Skúsme popri svojom JA objaviť MY.
TIP: Projekt Milovať a ctiť ponúka seriál Príprava na Veľkú noc v rodine. Nájdete ho na portáli Slovo plus.

Zatvorené obecné úrady!


(17. 2. 2021) Kvôli nepriaznivej epidemiologickej situácii sú obecné úrady zatvorené do odvolania (prípadne fungujú v obmedzenom režime)! Týka sa to aj stavebného úradu v Čani a jeho elokovaného pracoviska na Obecnom úrade Valaliky. Svoje písomné podania na stavebný úrad zasielajte poštou na adresu: Obec Valaliky, Poľná 165/8, Valaliky 044 13 alebo vložte do poštovej schránky obce, ktorá sa nachádza vo vnútri budovy pri vchodových dverách. Odporúčame pri riešení akýchkoľvek úradných záležitostí sa radšej vždy spojiť s obecným úradom telefonicky. Kontakty nájdete na webstránkach obcí.

Potraviny po 10. rokoch


(15.2.2021)  V Nižnej Hutke po desiatich rokoch otvorili predajňu potravín Kaštieľ. Nájdete ju na Hlavnej ulici 141. Otváracia doba od pondelka do soboty je 7:00 - 19:00, v nedeľu od 8:00 do 15:00 hod. Okrem potravín kúpite aj základný drogériový tovar.

Foto - slávnostné prestrihnutie pásky starostkou Ivetou Vasilenkovou.

Sánkovanie na Varhedi


(12.2.2021) Super nám nasnežilo, po metelici vyšlo slniečko. Čo s tým? Hurá na sánkovačku na kopec, ktorý poznajú v celej Európe! Bláznili sa takto na snehu aj naši praprapredkovia? A vôbec mali vtedy sneh?

 

Nové e-mailové kontakty


(8. 2. 2021)  Od nového roka vo viacerých obciach regiónu Hornád majú nové úradné e-mailové adresy. Tie staré už neplatia. Ide o Belžu, Gyňov, Kokšov-Bakšu, Nižnú Hutku, Skároš, Trstené pri Hornáde, Vyšnú Hutku, Vyšnú Myšľu a Ždaňu. V záložke KTO SME nájdete aktuálne kontakty. Aby ste predišli komplikáciám, skontrolujte si pred odoslaním správy aj kontakt (hlavne ak ho máte uložený alebo správu preposielate).

Plošné testovanie sa v okrese zopakuje


(28.1.2021) Skríningové testovanie na covid-19 odhalilo v okrese Košice-okolie viac ako 900 nových pozitívnych prípadov. Pozitivita dosiahla 1,72% a zaradila okres medzi tie, v ktorých sa testovanie znova zopakuje.

Antigénové testovanie v Ždani


(15.1.2021) K víkendovému testovaniu v Košiciach sa pripojí aj Ždaňa. Bezplatné antigénové testovanie prebehne v obci Ždaňa v sobotu 16. januára 2021 od 9:00 hod. do 17:00 hod.

Pri nehode asistoval alkohol


(12.1.2021) Pri nehode vo Vyšnej Myšli 29-ročná vodička nezvládla riadenie, dostala šmyk a vyletela z cesty. Po nehode nafúkala takmer 2 promile. Viac v Korzári.

Zapojte sa do čitateľskej súťaže!


(29.12.2020) Ani v tomto čísle Hlásnika nechýba pravidelná čitateľská súťaž. Odpovedzte, pri akej rieke bojovali muži z nášho regiónu v maďarskej armáde počas II. svetovej vojny, najneskôr do 10. februára 2021 mailom alebo poštou a získajte suvenír z Valalík. Viac o súťaži nájdete v Hlásniku.


Prvé rozhlasové vysielanie z Hanisky


(22.12.2020) V decembri roku 1925 zaznelo prvé rozhlasové vysielanie z rádiotelegrafickej a rádiotelefonickej ústredne v Haniske. V prvom skúšobnom vysielaní 20. decembra pred 95 rokmi zaznelo: "Haló – rádio – Košice – Haniska."
archiv regionu hornad

JAK PISAC A ČITAC PO HUTORACKI - 5.ČASŤ

Prízvuk v abovskom nárečí

    Prízvuk  je výška a sila tónu slabík slov pri reči. Slabiky s prízvukom vyslovujeme zvukovo silnejšie a melodicky vyššie. V spisovnej slovenčine je prízvuk stále na prvej slabike jednotlivých slov. Ak je pred slovom slabičná predložka, slovný prízvuk prechádza na ňu.

   Vo východoslovenských nárečiach toto neplatí. Od našich predkov sme zdedili  ľudovú reč, pri ktorej je prízvuk na predposlednej slabike slova. Ako pri taliančine. Povedzme si to na príklade niekoľkých dvojíc slov. Ako prvé z nich uvedieme spisovné slovo a druhé z dvojice bude abovské nárečové slovo, pričom prízvuk v nich vyznačíme tučným písmom príslušnej slabiky:

vravelihutoreľi, peniazepeňeži, šialenstvošaľenota, prútenýprutkovi, vybíjanývybijani, nezastavilňezastavel, Valaliky - Valaľiki; niekoľko  slov s predložkou:  do kostolado koscela, pred krčmoupred karčmu, pri preskakovanípri preskakovaňu, do zbesneniado zbešňeňa atď.

    Toto kladenie prízvuku na predposlednú slabiku nás východniarov veľmi prezrádza. Ide o situácie, keď hovoríme spisovne, teda používame spisovné slová, ale nedbáme na prízvuk a dávame ho aj v spisovných na predposlednú slabiku. Mnohokrát to počujeme napríklad pri rozhlasových a televíznych anketách, keď redaktorovi do mikrofónu našinec povie:  „Ta my chodime na voľby  pravidelne, to naša občianska povinnosť !” Alebo hokejista pôvodom z Abova: „Mohol som vystreliť, ale rozhodol som sa pre prihravku, lebo Marcinko mal vyhodnejšiu poziciu.” V takýchto prípadoch je to nesprávne a až smiešne. Ale pri rozprávaní v našom dialekte je používanie prízvuku na predposlednej slabike v rýdzo nárečových slovách prirodzené a ľubozvučné.

    Uznávaný folklorista a kronikár obce Čaňa Imrich Jesenský v jednej zo svojich kníh sa vyznáva k abovskému nárečiu takto:

„Ľud Košickej kotliny po mnoho storočí hovorí svojou „hutoráčtinou“, veľmi príbuzným, ale v mnohom i vzdialeným nárečím voči spisovnej slovenčine. Tú nám Pán Boh dal ako reč ľubozvučnú, mäkkú, priateľskú a dobrú ako veľký kus chleba, ako šťastný detský hlások.“

Karol Dzugas