Posledné z aktualít:
Kam v lete?
(3.7.2025) Náš región Hornád ponúka veľa aktivít, preto sme ich pre vás zhrnuli v Abovskom hlásniku č. 2/2025. Najnovšie vydanie štvrťročníka je opäť pestré a plné noviniek - prvá svadba v rozáriu, rodák z Belže riaditeľom Botanickej záhrady v Košiciach, ZUŠ Valaliky oslávila 50 rokov, dokončené projekty zvyšujúce komfort v obciach,... O včelách, tanci, múzach či pretekoch sa dočítate na 16 stranách, ktoré už vyšli aj z tlačiarne. Prajeme príjemné čítanie :)

Pozývame do archeoskanzenu
(13.6.2025) Nemáte plány na sobotu 14. júna? Zavítajte do archeoskanzenu v Nižnej Myšli, kde prebehnú ukážky remesiel bronzového veku. Vrátite sa do doby bronzovej, 3500 rokov do minulosti. Obyvatelia pravekej pevnosti od 10:00 hod. predstavia dávno zabudnuté remeslá a ponúknu jedlá podľa starovekých receptov. Historická skupina Mercenarii Carpathiae priblíži život včasného stredoveku. Vstup na podujatie je zdarma. Parkovanie je možné pozdĺž príjazdovej cesty na ulici Lesná. V areáli je možnosť využiť bufet.

Info o ďalších podujatiach konaných v našom regióne nájdete v kalendári - klik
Za vôňou a krásou ruží
(6.6.2025) Srdečne vás pozývame na slávnosť Deň ruže u Bohušov do Nižnej Myšle. V sobotu 7. júna od 9:00 hod. v rozáriu slávnostne otvoria už šiestu sezónu. Uvedú aj nové ruže v expozícii slovenských šľachtiteľov. Pre návštevníkov je pripravená komentovaná prehliadka rozária.

Pozývame na Valalický jarmok
(6.6.2025) Obec Valaliky srdečne pozýva na 30. ročník Valalického jarmoku v sobotu 7. júna. Od 13.00 hod. sa na dopravnom ihrisku v programe predstavia: učitelia a žiaci ZUŠ, Dychová hudba Valaliky, ŽSS Paradne ňevesti, FSk Kadlubek a Kadlubček, FS Vranovčan z Vranova nad Topľou a TOP hosť skupina HRDZA. Jarmok so stánkami remeselníkov obohatia tombola a výstava hydiny a vtáctva drobnochovateľov. Deti pobavia tvorivé dielne - zdobenie perníkov, modelovanie z hliny či výroba z pálky. Nebude chýbať skákací hrad, maľovanie na tvár a bohaté občerstvenie. Až do 20:00 hod.

Majstrovstvá športovej kynológie
(30.5.2025) Po celý víkend 31. 5. a 1. 6. prebiehajú na futbalovom ihrisku v Čani Majstrovstvá Slovenska ZŠK SR, 2. kvalifikačné preteky o postup na FCI IGP a WUSV. Trénované psy pod vedením kynológov budú súťažiť v troch disciplínach - stopa, obrana a poslušnosť. Ukážu ako nadšene spolupracujú so psovodom. Ako presne a spoľahlivo plnia povely, sebavedomo a energicky bránia psovoda a ako samostatne pracuju s nosom a sledujú stopu. Srdečne pozývame! Podrobný program a mapku nájdete na FB stránke organizátora Kynologický klub Čaňa alebo na ich webe - TU.

Noc múzeí a galérií je tu!
(16.5.2025) Európska Noc múzeí a galérií je tu! Myšlianske obecné múzeum opäť otvorí svoje brány vo večerných hodinách v sobotu 17. mája. Pripravené budú prehliadky múzea a podzemia kaštieľa so vstupmi o 18.00, 19:30, 21:00 a 22:00 hod. Vstupné pre dospelého je 2 eurá. Čaká vás archeologická, etnografická a cirkevná expozícia.

Pozvánka na túru Z Polianky do Polianky
(30.4.2025) Obec Košická Polianka a Klub slovenských turistov Košická Polianka pozývajú na 42. ročník prechodu Slanskými vrchmi s názvom Z Polianky do Polianky - v sobotu 3. mája. Pešia trasa strednej náročnosti vedie z Dargovského priesmyku po značkovaných turistických chodníkoch pod zrúcaninu hradu Parustan do obce Cabov s ukončením v Kultúrnom dome v Sečovskej Polianke. Propozície si otvoríte kliknutím na obrázok.

Pozývame na folklórny festival do Čane
(30.4.2025) Obec Čaňa, kultúrna komisia a čanianske ľudové spevácke skupiny vás pozývajú na stavanie mája a 3. ročník Čanianskeho folklórneho festivalu ľudových piesní. V nedeľu 4. mája o 14:30 hod. odchádza sprievod od obecného úradu k amfiteátru, kde vystúpia mnohoraké súbory, napr. Lingov, Kraľovianka, Karoske beťare či Bakšanske Parobci a Hanka Servická. Pripravený bude aj stánok s občerstvením.
Zároveň pozývame na stavanie mája aj do Skároša 1. 5. , Kokšova-Bakše 3. 5. či do Nižnej Hutky 4. 5. Informácie o ďalších podujatiach konaných v našom regióne nájdete v našom kalendári - klik TU :)

Pozor - uzatvorenie hraníc!
(15.4.2025) Na základe rozhodnutia vlády SR sa od 8. apríla do 7. mája 2025 zavádzajú dočasné kontroly na hraniciach s Maďarskom a Rakúskom. Dôvodom je hrozba šírenia vysoko nákazlivého vírusu slintačky a krívačky, ktorý na naše územie prenikol z Maďarska. Dočasne sú uzatvorené aj priechody s Maďarskom v našom regióne a to: Kechnec – Abaujvár, Trstené pri Hornáde – Kéked, Skároš – Hollóháza.

Abovský hlásnik plný príbehov a zaujímavostí
(11.4.2025) Ani nevieme, ako to zbehlo a už mikroregión Hornád vydáva časopis Abovský hlásnik 20. rok! Veľmi sa tešíme a s radosťou sme pripravovali aj prvé tohoročné číslo, ktoré nájdete v archíve. Predstavili sme šikovného rezbára Ferka Oleára z Valalík, jubilujúci folklórny súbor Rozmaring zo Sene či mladých Šarkaňov zo Ždane. Priniesli sme vám zaujímavý výlet z Hutky do Hutky aj spomienky na prvé podujatia roka. Posvietili sme si na stav kanalizácií v regióne i na vznikajúcu lakovňu v priemyselnom parku. A ešte veľa ďaľích zaujímavostí nájdete na 16 stranách hlásnika. Prajeme príjemné čítanie :)


O našej abovskej identite - 2. časť
O PôVODE NÁZVU HORNÁD
Rieka Hornád je nami Abovčanmi odnepamäti vnímaná ako "naša", ako jedna z najvýraznejších osobitostí prírodných pomerov našej oblasti, a teda ako jeden zo znakov našej abovskej identity. Nič na tom nemení ani to, že preteká aj územiami susediacich stolíc – Spiša a Šariša. Jej názvom sa dnes hrdia viaceré folklórne skupiny a súbory pôsobiace v našej oblasti, ba jeho názov si osvojil aj náš mikroregión HORNÁD.
Hádanky v etymológii
Hneď na úvod treba uviesť, že náš Hornád patrí do kategórie väčších, svojím spôsobom významných riek. Názvy takýchto tokov sú spravidla staršie ako pomenovania malých riek, riečičiek a potokov. O nich platí, že dokázali odolať tlaku rôznych zmien etnicko-jazykových pomerov svojich používateľov a zachovali si svoju pôvodnú, neraz len nepatrne zmenenú, podobu. Najmä práve preto značne sťažujú všetky pokusy o výklad ich pôvodu.
Tak je to aj s naším Hornádom. O etymológiu, teda o výklad pôvodu názvu sa doteraz pokúšalo mnoho našich i cudzích historikov a jazykovedcov. Výsledkom ich úsilia je celý rad teórií, neraz aj úplne protichodných. Aspoň stručne niekoľko zovšeobecňujúcich záverov o týchto ich pokusoch:
1.
Východiskom pre všetky úvahy sú najstaršie známe záznamy názvu našej rieky v Anonymovej kronike z obdobia okolo roku 1200, a to v podobe Honrat, Honrad. K tomu sa pridružil aj poznatok, že Anonymus existenciu tohto názvu predpokladal už v období pred príchodom Maďarov do povodia hornej Tisy, teda pred 10. storočím, a teda naznačil jeho slovansko-slovenský pôvod.
2.
Všetci autori usilujúci sa o etymológiu názvu Hornád museli zohľadňovať zložitosť problematiky danú nielen značnou veľkosťou a členitosťou terénu, ale aj veľkou rozmanitosťou a pestrosťou vývinu etnicko-jazykových pomerov oblasti (na začiatku letopočtu germánske kmene, po nich Kelti, neskôr Slovania, slovansko-avarské spolužitie, Maďari, nemeckí kolonisti, skupiny Poliakov, Rusov, Valachov...). Úmerne s rôznymi spôsobmi vyrovnania sa s touto zložitosťou autori prác celkom prirodzene dospeli k rôznym záverom – jedni o neznámom predslovanskom, iní o maďarskom alebo nemeckom pôvode a v najväčšom počte tí, čo názvu Hornád priznávajú slovansko-slovenský pôvod, pričom toto tvrdenie dokladajú vierohodnými (aj archeologickými) argumentmi.
3.
Podľa nášho najlepšieho etymológa z ostatného obdobia, prof. Šimona Ondruša, s čím sa možno bez problémov stotožniť, rieka Hornád má svoje pomenovanie podľa slov hora – horný s príponou -at:-ad, čo treba chápať tak, že pre prichádzajúcich kolonistov z juhu prameň Hornádu bol ďaleko na severe – "hore" a príponu -ad možno označiť za pozostatok z praslovančiny – "voda": Horn-ad, Hornad.
Ladislav Bartko