>> Abovský hlásnik O našej abovskej identite O našej abovskej identite - 3. časť


Posledné z aktualít:

Hokejový kemp pre amatérov


(8.3.2024)  Na veľký piatok 29.3.2024 na zimnom štadióne v Čani pripravujú pre hráčov amatérov hokejový kemp pod vedením profesionálnych trénerov. „Využi voľno, príď pre seba niečo spraviť a zamakať si spolu s nami. Začíname o 8:15 v telocvični, o 9:30 sa presunieme na ľadovú plochu, kde si dáme tréning - powerskating a práca s pukom. O 10:45 si pod vedením trénerov zahráme hokej 5 vs 5.”
Prihlasovanie prebieha emailom na zimnystadioncana@gmail.com. Viac info na ich webe alebo FB stránke.

Voľba prezidenta SR


(22.3.2024)  Je to tu. Zajtra - v sobotu 23.3.2024 si volíme nového prezidenta SR, človeka, ktorý nás - ľudí s rôznymi názormi - by mal spájať a dôstojne prezentovať našu krajinu pred svetom. Kampaň je skončená. Vypočuli sme si názory, pohľady a vízie 11 kandidátov. Pozor, vyberáme si už len z deviatich, Andrej Danko a Róbert Švec sa kandidatúry nakoniec vzdali. Volebné miestnosti sú otvorené celý deň, tak si nájdime čas a príďme odovzdať svoj hlas, svoju voľbu.

 

Valalické maľované vajíčko volá


(8.3.2024)  Obec Valaliky a Slovenský zväz chovateľov ZO Geča vás pozývajú na Valalické maľované vajíčko v nedeľu 17.marca 2024. Vo veľkej sále Kultúrneho domu Valaliky sa od 15.00 do 18.00 hod. môžete tešiť na výstavu veľkonočných vajíčok, dekorácií a ručných prác. Program bude obohatený o výstavu obrazov Márie Hricišonovej a Nikolety Štefanovej, súťaž o najkrajšie vajíčko drobnochovateľov a tvorivé dielne pre deti, na ktoré je potrebné priniesť si vyfúknuté vajíčka. Výstava bude prístupná aj v dňoch 18.- 20.3.2024 od 9.00 do 15.30 hod.


Pozvánky na ďalšie podujatia nájdete v našom kalendári - TU

Pozvánka pre záhradkárov


(9.2.2024)  Výbor ZO SZZ v Ždani pozýva všetkých priateľov – záhradkárov z obce, aj z okolia na prednášku a praktickú ukážku pestovania a rezu starších ovocných stromov a viniča do Kultúrneho domu v Ždani - utorok 13.2.2024 o 16:30 hod. Využite možnosť naučiť sa a zdokonaliť sa v starostlivosti o stromy, skúsení záhradkári vám ukážu aj štepenie a očkovanie, podebatujeme aj o aktuálnych prácach v záhradkách.

Pozývame na Valentínsky trh


(5.2.2024)  Obec Vyšná Myšľa a OZ Harmónia centrum sebarozvoja srdečne pozývajú na Valentínsky remeselný a handmade trh v prírodnom a tvorivom duchu pre všetkých tých, ktorých milujete. V sále kultúrneho domu vo Vyšnej Myšli v nedeľu 11. februára od 14.00 do 17.30 hod. nájdete:
domáce produkty (medy, sviečky, bylinky,...), remeselné a dizajnové výtvory domácich majstrov (šperky, keramiku, drevorezba...), ktorými môžete potešiť svojich milovaných alebo aj seba. Osviežia vás aj miešané nápoje, kokteily a niečo malé na zahryznutie. Deti môžu tvoriť spoločne s animátorkami v kreatívnom kútiku. Vstup pre návštevníkov je zdarma!


Pozvánky na ďalšie podujatia nájdete v našom kalendári - TU

Pozvanie na turistiku


(15.1.2024) Obec Nižná Myšľa pozýva všetkých, ktorí chcú vzdať hold, úctu a pamiatku osloboditeľom obce, na 55. ročník Prechodu Slanskými vrchmi, v sobotu 20. januára 2024. Registrácia účastníkov začína v kultúrnom dome o 7:00 hod., kladenie vencov bude o 8:30 hod. pri pamätníku na ulici Obchodná a následne odchod autobusov smer Slanec. Účastníci pri registrácii platia príspevok 1€ na dopravu a 1€ na guláš. Tešíme sa na vašu účasť.

SÚŤAŽ o pekné ceny


(28.12.2023)  Keďže v našej redakčnej škatuli máme ešte veľa darčekov a túžime ich rozdať, je tu ďalšia čitateľská súťaž. Nájdite odpoveď na otázku: Koľko chovateľov vystavovalo na Oblastnej výstave zvierat v Geči? Odpovede posielajte na e-mail regionhornad@gmail.com do 20.januára 2024. Nezabudnite uviesť svoju adresu a telefonický kontakt.

Zo zaslaných správnych odpovedí na otázku z č. 3/2023 – Kde sa nachádza Pamätník oslobodenia? V Skároši – sme vylosovali Maroša Kövera z Čane. Odmeníme ho vecnou cenou a posedením pri kávičke. Gratulujeme!

Špeciálne vianočné číslo Abovského hlásnika


(20.12.2023) Aký najkrajší dar nás nestojí nič? Máme v regióne školy budúcnosti? Koho objali štyria chlapi? Komu koluje v žilách akrobacia? Všetko to, a ešte oveľa viac zaujímavostí z regiónu Hornád, sa dozviete na stránkach štvrtého čísla štvrťročníka Abovský hlásnik. Prajeme vám pri čítaní krásny čas. Redaktori Katka, Anton, Monika


BiliDart Haniska pozýva


(14.11.2023)  BiliDart Haniska otvára svoje brány pre nových záujemcov o biliardovú hru. Mladých aj skôr narodených, chlapcov aj dievčatá. Naučíme Ťa základy pool biliardu. Zabavíš sa s novými kamarátmi. Zasúťažíš si v rámci klubu alebo Slovenska. Tréningové stretnutia s certifikovaným trénerom sú každý pondelok a stredu o 17:00 hod. v priestoroch BiliDart klubu na Hlavnej 58 v Haniske. Info na FB stránke klubu.

Pozývame na výstavu obrazov


(7.11.2023) Obecná knižnica Vyšná Myšľa pozýva na výstavu obrazov Natálky Matoňakovej. Dielka na tému ČLOVEK si môžete pozrieť v priestoroch bývalej základnej školy každý pondelok a piatok od 17:00 do 20:00 hod. v období od 3. novembra do 8. januára 2024. Obrazy si je možné tiež kúpiť za dobrovoľný príspevok.


Viac podujatí v našom kalendári - TU
archiv regionu hornad

O našej abovskej identite - 3. časť

NAŠA HUTORACKA BEŠEDA

 

Vtáka po perí, človeka po reči (poznať)... Staré známe, výstižné príslovie. Áno, aj nás Abovčanov ako ľudí žijúcich na tomto našom kúsku zeme zvanom ABOV, ľudia z iných končín ako takých ľahko identifikujú práve podľa našej reči, presnejšie podľa nárečia, ktorým hovoríme.

Aké je toto naše nárečie a čím sa odlišuje od nárečí našich susedov – Spišiakov, Šarišanov a Zemplínčanov?

 

Pred odpoveďou na túto otázku žiada sa uviesť tri krátke poznámky:

  1.  Na rozdiel od azda väčšiny obyvateľov historického Spiša, u ktorých ešte aj dnes možno bežne počuť, že rečuju po śpiski, podobne od Šarišanov, ktorí hvarja po šariski, i Zemplínčanov, ktorí hutorja po zempľinski, vo výsledkoch našich dávnejších nárečových výskumov (dnešný stav už môže byť trochu iný) nemáme záznam, že by sa u nás v Above hutorelo po abovski (ani – podľa starších podôb názvu stolice – po abaujski alebo po abaujsko-turňanski). Vždy len: hutorime po hutoracki, mi hutoraci.

  2.  Ak dnes v niektorej našej obci počujeme slovo nareče, je to iba hláskovo upravený spisovný výraz. Príslušníci staršej generácie obyvateľov, ktorých ešte môžeme označiť za ako-tak spoľahlivých nositeľov nárečia, ho nepoužívajú. Na označenie "svojej" ľudovej reči, odlišnej od spisovného jazyka, využívajú slovo BEŠEDA. Preto sa do názvu tohto nášho príspevku dostala naša hutoracka bešeda.

 

  3.  Musíme veľmi stručne uviesť aj to, že ak sa o našich nárečiach hovorí ako o spišských, šarišských a ďalších, neznamená to, že nárečia všetkých obcí príslušnej bývalej stolice sú rovnaké a charakterizujú ich všetky znaky typické pre túto nárečovú oblasť. Naopak, môžu byť a aj sú medzi nimi určité rozdiely, najmä v okrajových častiach území stolíc, kde dochádzalo k vzájomnému ovplyvňovaniu sa nárečí obcí susediacich stolíc. Tak je to aj v našom Above. V nárečiach obcí na severe nachádzame znaky šarišské, vo východnej časti znaky zemplínske a na severozápade znaky spišské.

       Dokonca ako osobitné nárečie sa vymedzuje tzv. západoabovské nárečie (obce Poproč, Rudník a ich okolie), v ktorých – ako dôsledok starších presídľovacích procesov – ešte aj dnes fungujú znaky sotáckych nárečí z okolia Humenného. Takže nakoniec našu (abovskú) hutoracku bešedu reprezentujú nárečia obcí stredného a južného (nie "horného") Abova, ku ktorým, zhodou okolností, patria všetky obce nášho Mikroregiónu Hornád.

 

Chlapi pri kartáchTak je to správne

Po abovsky, teda našou hutorackou bešedou, hovorí čiže hutori ten, kto vo svojej reči uplatňuje súbor typických znakov tohto nárečia (nie iba niektorý z nich, lebo viaceré sa jednotlivo vyskytujú aj v iných oblastiach). Popri takých znakoch, ktorými sa nárečie našej oblasti zaraďuje do celej skupiny východoslovenských nárečí, ako sú napríklad:

- absencia dlhých hlások (laska, bivam),

- prízvuk na predostatnej slabike v troj- a viacslabičných slovách (paradne ňevesti),

- vyrovnávanie rodov a pádov (dva dubi, ženi, mesta, o hlopoh, ženoh, mestoh),

- a ďalších, ktoré má spoločné so šarišskými a spišskými nárečiami (typy parobek, dzevečka, teho dobreho oproti zemplínskemu parobok, dzivočka, toho dobroho) sú to najmä:

• podoby slov typu hvezda, šedzem, obed (nie hvizda, śidzem, obid);

• rovnako podoby typu pojd, moj, stoj! (nie pujd, muj, stuj!);

• podoby slov jek, jeki, jeki-teki, tekoj (v juž. Above jak, jaki, jaki-taki, takoj);

• spoluhláska h aj namiesto ch (muha, horoba, hodzic);

• spoluhlásky š, ž aj namiesto mäkkých ś, ź (šeno, širota, žeľeň, žima);

• podoby slov typu krev, ovca, bratov (nie kref, ofca, bratuf);

• výslovnosť predložky ku všade ako gu (gu koscelu, gu mňe, gu nam);

• tvary slov typu z hlopama, zo ženama (v stred. Above) a z hlopami, zo ženami (v juž.  Above);

• tvary typu babovi, nenovi, Marišovi, Milkovi;

• podoby slovies typu robel, vidzel, pel, žel (v juž. Above robel, vidzel, ale v  jednoslabičných slovách formy pil, žil);

slovesné tvary typu vidzic, hviždžic, ľecic, kričic;

slovesné tvary typu ňesol/ňes, žedol/žed, spadnul/spadol/spad;

• slovesné tvary typov bol, stanol, kopnol, čol (v juž. Above bul, stanul, kopnul, čul);

• formy typu f Košici, v Rozhanovci (v juž. Above f Košicoh, v Rozhanovcoh);

• celý rad slov typických len pre našu hutoracku bešedu: furmaňec -hradská, kavač - štrk, breskiňa - marhuľa, kompere - zemiaky, lepetka - nočný motýľ, daraž - ovad, fergeťov - oplen, humno - stodola.  

 

Ladislav Bartko