>> Archív Dobre nám bolo na 1. Abovskom folklórnom plese Dobre nám bolo na 1. Abovskom folklórnom plese


Posledné z aktualít:

Rozbor vody v Košickej Polianke


Pri príležitosti dňa vody môžu občania Košickej Polianky doniesť vzorku vody zo studne na rozbor vo štvrtok 22. marca medzi 8.00 až 9.00 hod. na obecný úrad. Vzorku je potrebné doniesť v sklenenej fľašy označenej súpisným číslom domu.

Výluka pri Haniske


Na železničnom úseku Haniska - Veľká Ida je naplánovaná výluka v dňoch 18. až 21. marca v čase od 7.15 hod. do 12.20 hod. Na trati prebehne výmena betónových podvalov, doplnenie štrkového lôžka a ďalšie úpravy. Cestujúci budú prepravovaný náhradnou autobusovou dopravou.

Mesiac kníh v sokoľanskej knižnici


Obecná knižnica v Sokoľanoch
pozýva všetkých čitateľov na deň otvorených dverí. V piatok 15. marca o 9.30 hod. sa uskutoční prednáška spojená s marcom - mesiacom kníh.

Kvapka krvi v Sokoľanoch


Červený kríž Košice-okolie
v spolupráci s miestnym spolkom Červeného kríža organizuje v sobotu 9. marca v kultúrnom dome Sokoľany mobilný odber krvi. Prihlásiť sa môžete na telefónnom čísle 0905447820 alebo priamo na obecnom úrade v Sokoľanoch.

Fašiangová zabíjačka


Košická Polianka
a Kultúrne centrum Abova pripravili pre všetkých gurmánskych priaznivcov tradičnú fašiangovú zabíjačku s bohatým kultúrnym programom. Na zábave 2. marca vystúpia v kultúrnom dome Košickej Polianky ŽSS Poľančanka, MSS Košicke špivaci a FS Jahodná.

Ambulancia v Haniske


V zdravotnom stredisku v Haniske bude od utorka 19. februára otvorená nová ambulancia všeobecného lekára. Ordinačné hodiny sú v utorok a štvrtok od 8.00 do 14.00 hod.


Železiar naďalej oslavuje


(12.2.2019)   Folklórny súbor Železiar pokračuje v oslavách 55. výročia založenia vo veľkom štýle. 24. februára vystúpi v Štátnom divadle v Košiciach s programom Ňe jeden, ňe dva, ani ňe tri. Hlavný program obohatia sprievodné podujatia. Aktuálne informácie na stránke súboru TU.


Valentínska zábava


(10.2.2019)   Zažite 16. februára o 19.00 hod. nezabudnuteľňú Valentínsku zábavu v kultúrnom dome v Seni. Hudobným večerom vás budú sprevádzať DuoSpectrum a DJ Robo.


Pošta hľadá doručovateľa


(7.2.2019)   Slovenská pošta hľadá pre Poštovné stredisko Trstenné pri Hornáde doručovateľa. Z dôvodu nedostatku personálu je toto stredisko od 1. februára zatvorené až do odvolania. Viac informácií o pracovnom mieste nájdete TU.

Nepremeškajte žiadne podujatie


(7.2.2019)   Nepremeškajte žiadne kultúrne, spoločenské ani športové podujatie v roku 2019. Všetky aktuálne akcie v mikroregióne Hornád nájdete v Kalendári podujatí.
archiv regionu hornad

Dobre nám bolo na 1. Abovskom folklórnom plese


Super ľudová zábava. Príjemná domáca atmosféra. Záľaha čipiek a výšiviek. Piskot a výskot pri tanci. Potlesky radosti. Takýto bol 1. Abovský folklórny ples v Ždani, ktorý zorganizovalo Kultúrne centrum Abova. My z Abovského hlásnika sme si ho nenechali újsť.

Ľudová hudba Milana Rendoša vyhrávala do polnoci. Chlapi tancovali s radosťou a hrdosťou, a tak vykrúcali svoje krojované polovičky až tie odpadávali pri tanci. Júj, úžasný pohľad na ľudí. Sála sa otriasala od spevu, keď zanôtili tú „moju” aj od potlesku pre Moniku Kandráčovú, ktorá s citom nôtila horno-toryské ľudové piesne.

Mocné hlasy predviedli aj Bakšanske Parobci z Kokšova-Bakše i dievčence zo súboru Pantlička z Košickej Belej. Po výborných tradičných dobrotách na parkete rozkrútili karičku čanianske ženy z TK Medvede, Klubovčanky a Klubu seniorov. Aj mlaď z FS Abovčan, FS Železiar a Hanisky krepčili tak krásne, že bola radosť sa dívať. Energia sršala z každého – od detí až po seniorov. Do bohatej tomboly sme prispeli dvomi peknými cenami.

100 bodov pre folklór 

„Sme radi, že s našimi rodičmi sa tradície nepochovali. Môžeme byť pyšní, taká malá krajina a toľko rôznorodých krojov a piesní máme,” vyjadrili hrdosť manželia z Gyňova

Alžbeta z Trsteného pri Hornáde si dala ušiť vlastný kroj: „Začneme aj do kostola chodiť v krojoch, tak sa nám to páči.” Jej nadšenie zdieľa aj Anna z Čane: „Krása krojov je nezameniteľná. Ja mám doma už päť!”

„Cítime sa super, veľmi sa nám na plese páči a chutí nám. Konečne je aj v Ždani ľudová zábava!” prezradili veselé kadernička Adriana a sestrička Martina zo Ždane.

                                     Takže o ROK SA VIDÍME OPäŤ!


   Pozrite si aj FOTOGALÉRIU, našli ste sa tam?