>> Archív Dobre nám bolo na 1. Abovskom folklórnom plese Dobre nám bolo na 1. Abovskom folklórnom plese


Posledné z aktualít:

Starovek v Nižnej Myšli


(3.7.2024)  Srdečne pozývame zažiť históriu od čias Mykén po staroveký Rím v archeoskanzene v Nižnej Myšli. V sobotu 20. júla od 15:00 do 21:30 hod uvidíte rímsky tábor a ukážky bojov či obliehanie pevnosti, precítite dobovú hudbu a tanec, ale aj okúsite dávne remeslá. Po zotmení vás očarí ohňová šou. Podujatie obohatia prednášky odborníkov i ochutnávka piva!
Využite nákup zvýhodnených online vstupeniek v predpredaji!

Oslavy regiónu sa blížia!


(22.6.2024)  Vyberme si kalendár a zapíšme si dátum nedeľa 30. júna, 14:00 hod. Prečo? V ten deň oslavujeme Deň Regionálneho združenia obcí Hornád v amfiteátri v Skároši. Stretneme sa spolu už po 19-krát pri bohatom občerstvení, detských atrakciách i hudbe a speve našich folklórnych skupín. A kto bude hosť večera? Skupina GALAXIS - Žbirka revival :)  Ďalšie podujatia nájdete v našom Kalendári podujatí :)

Príď na regionálny futbalový turnaj


(13.6.2024)  Šesť mužstiev z obcí regiónu Hornád - Čaňa, Haniska, Kokšov-Bakša, Sokoľany, Trstené pri Hornáde a Ždaňa - si zmerajú sily na futbalovom ihrisku v Ždani na Futbalovom turnaji RZOH. Príď ich povzbudiť v sobotu 15. júna, hra začína o 9:00 hod.
Kto tento rok získa putovný pohár? 

Pozývame na Valalický jarmok


(9.6.2024)  Srdečne pozývame na Dni obce Valaliky29. ročník Valalického jarmoku. Oslavy začínajú v piatok 14.júna o 17:30 hod. Behom od studničky ku studničke (registrácia bežcov od 17.00 v KD Valaliky). Sobota 15.júna patrí športu - na futbalovom ihrisku sa hrá minifutbal mužov a v športovej hale stolnotenisový turnaj - a tiež Valalickému jarmoku s kultúrnym programom od 13:00 na dopravnom ihrisku. Okrem miestnych zoskupení vystúpi Maroš Bango, FS Železiar z Košíc a Adam Ďurica. Bude aj tombola, výstava hydiny a vtáctva drobnochovateľov, stánky remeselníkov a tvorivé dielne dielne pre deti.

Pozývame na Beh Vyšnou Myšľou


(30.5.2024)  Bežecký klub obce (BKO) Vyšná Myšľa a obec srdečne pozývajú túto sobotu 1. júna na 18. ročník Behu Vyšnou Myšľou. Oslávte Medzinárodný deň detí behom! Trať povedie pekným prírodným prostredím a vybrať si môžete dĺžku od 60 m pre najmenších až po 7 km. Prezentácia prebehne na futbalovom ihrisku od 12:30 hod. Na každého pretekára čaká unikátna medaila a pre deti je pripravená aj tombola. Podrobnejšie informácie nájdete na FB stránke BKO Vyšná Myšľa.Pozvánky na ďalšie podujatia nájdete v našom kalendári - TU

Pozývame na folklórny festival do Čane


(10.5.2024)  Obec Čaňa, kultúrna komisia a čanianske ľudové spevácke skupiny vás pozývajú na 2. ročník Čanianskeho folklórneho festivalu ľudových piesní v nedeľu 12.5.2024.  Festival začína o 14:30 hod. sprievodom od obecného úradu k amfiteátru, kde vystúpi 13 súborov a špeciálny hosť FS Liptov. K celkovej spokojnosti bude k dispozícii skákací hrad pre deti, guláš i káva.

Abovský hlásnik so srdcami regiónu


(14.4.2024)  Sme radi, že vám môžeme predstaviť nové, prvé tohoročné číslo regionálneho štvťročníka Abovský hlásnik. Ako môžeme pomôcť Východoslovenským labkám? Vzniknú Pieniny v našom regióne? Je bowling viac ako krčmový šport?...toľko krátka ochutnávka. 
Štartujeme aj novú rubriku (anketu) Srdcia regiónu o ľuďoch, ktorí nezištne pomáhajú či rozvíjajú náš región, ktorí darujú seba pre dobrú vec, nezištne. V prvom čísle predstavujeme prvé dve nominácie - priatelľa trstenskej prírody a rodinu darcov krvi.


Archív všetkých čísiel nájdete TU.

SÚŤAŽ o sadenicu jablone


(9.4.2024) Odpovedzte na súťažnú otázku a vyhrajte sadenicu jablone od záhradkárov ZO SZZ v Ždani. Otázka znie: Aké stromy sú v erbe obce Ždaňa? Odpovede posielajte na e-mail regionhornad@gmail.com do 8. mája 2024. Nezabudnite uviesť svoju adresu a telefonický kontakt.

Ďakujeme všetkým čitateľom, ktorí sa zapojili do predchádzajúcej súťaže. Zo zaslaných správnych odpovedí na otázku – Koľko chovateľov vystavovalo na Oblastnej výstave zvierat v Geči? 119 – sme vylosovali Emíliu Stankovičovú z Košíc. Odmenili sme ju vecnou cenou a posedením pri kávičke. Gratulujeme!

Voľba prezidenta SR - 2. kolo


(2.4.2024)  Keďže ani jeden z kandidátov na prezidenta SR nezískal v 1. kole voľby nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, stretneme sa opäť vo volebných miestnostiach v sobotu 6.4.2024. O post hlavy štátu na ďalších päť rokov sa uchádzajú Ivan Korčok - NEKA a Peter Pellegrini - HLAS. Volebné miestnosti budú otvorené celý deň, tak si nájdime čas a príďme povedať svoju voľbu.


Voliť v Ždani došiel aj 90-ročný Ladislav Jobbágy
archiv regionu hornad

Dobre nám bolo na 1. Abovskom folklórnom plese


Super ľudová zábava. Príjemná domáca atmosféra. Záľaha čipiek a výšiviek. Piskot a výskot pri tanci. Potlesky radosti. Takýto bol 1. Abovský folklórny ples v Ždani, ktorý zorganizovalo Kultúrne centrum Abova. My z Abovského hlásnika sme si ho nenechali újsť.

Ľudová hudba Milana Rendoša vyhrávala do polnoci. Chlapi tancovali s radosťou a hrdosťou, a tak vykrúcali svoje krojované polovičky až tie odpadávali pri tanci. Júj, úžasný pohľad na ľudí. Sála sa otriasala od spevu, keď zanôtili tú „moju” aj od potlesku pre Moniku Kandráčovú, ktorá s citom nôtila horno-toryské ľudové piesne.

Mocné hlasy predviedli aj Bakšanske Parobci z Kokšova-Bakše i dievčence zo súboru Pantlička z Košickej Belej. Po výborných tradičných dobrotách na parkete rozkrútili karičku čanianske ženy z TK Medvede, Klubovčanky a Klubu seniorov. Aj mlaď z FS Abovčan, FS Železiar a Hanisky krepčili tak krásne, že bola radosť sa dívať. Energia sršala z každého – od detí až po seniorov. Do bohatej tomboly sme prispeli dvomi peknými cenami.

100 bodov pre folklór 

„Sme radi, že s našimi rodičmi sa tradície nepochovali. Môžeme byť pyšní, taká malá krajina a toľko rôznorodých krojov a piesní máme,” vyjadrili hrdosť manželia z Gyňova

Alžbeta z Trsteného pri Hornáde si dala ušiť vlastný kroj: „Začneme aj do kostola chodiť v krojoch, tak sa nám to páči.” Jej nadšenie zdieľa aj Anna z Čane: „Krása krojov je nezameniteľná. Ja mám doma už päť!”

„Cítime sa super, veľmi sa nám na plese páči a chutí nám. Konečne je aj v Ždani ľudová zábava!” prezradili veselé kadernička Adriana a sestrička Martina zo Ždane.

                                     Takže o ROK SA VIDÍME OPäŤ!


   Pozrite si aj FOTOGALÉRIU, našli ste sa tam?