>> Fotogaléria Obzretie sa za zimou 2022/2023


Posledné z aktualít:

BiliDart Haniska pozýva


(14.11.2023)  BiliDart Haniska otvára svoje brány pre nových záujemcov o biliardovú hru. Mladých aj skôr narodených, chlapcov aj dievčatá. Naučíme Ťa základy pool biliardu. Zabavíš sa s novými kamarátmi. Zasúťažíš si v rámci klubu alebo Slovenska. Tréningové stretnutia s certifikovaným trénerom sú každý pondelok a stredu o 17:00 hod. v priestoroch BiliDart klubu na Hlavnej 58 v Haniske. Info na FB stránke klubu.

Pozývame na výstavu obrazov


(7.11.2023) Obecná knižnica Vyšná Myšľa pozýva na výstavu obrazov Natálky Matoňakovej. Dielka na tému ČLOVEK si môžete pozrieť v priestoroch bývalej základnej školy každý pondelok a piatok od 17:00 do 20:00 hod. v období od 3. novembra do 8. januára 2024. Obrazy si je možné tiež kúpiť za dobrovoľný príspevok.


Viac podujatí v našom kalendári - TU

Pozývame na výstavu zvierat


(7.11.2023)  ZO SZCH Geča usporiada 11.- 12. novembra 21.ročník Oblastnej výstavy zvierat. Na ihrisku v Geči predvedú chovatelia pestrú paletu plemien králikov, hydiny, holubov a exotického vtáctva - takmer 1000 zvierat. Časť z nich bude určená aj na predaj. Sobotu spestrí tzv. Králičí hop - preteky králikov v skokoch cez prekážky, do výšky a diaľky. Deti si môžu zajazdiť aj na koníkoch. 
Tešíme sa na vašu návštevu - v sobotu od 9:00 do 17:00 hod. a v nedeľu od 8:00 do 12:30 hod.

Pozývame na 1. ročník Hubertovej jazdy


(23.10.2023)  OZ Svet koní s podporou obce Vyšná Myšľa vás srdečne pozývajú na 1. ročník Jazdy svätého Huberta, ktorá je symbolickým ukončením jazdeckej sezóny. V sobotu 28. októbra slávnostný nástup a dekorovanie koní a jazdcov a ich sprievod po obci začne o 11.00 hod., následne prebehne hon na lišku. O 14.00 pri Močidle bude posedenie pri guláši, ukážky honu a vozenie na poníkoch.


Viac o podujatiach v kalendári - TU

Príďte na dievčenský hokejový deň


(20.10.2023) Zimný štadión v Čani bude v sobotu 21. 10. 2023 od 14.30 hod. dejiskom dievčenského hokejového dňa. Tréneri s členkami ženského hokejového klubu ICE DREAM pripravili pre dievčatá - záujemkyne o hokejovú prípravku - ukážky tréningu, zábavné súťaže a stretnutie s Petrou Jurčovou, bývalou slovenskou reprezentantkou. Ak nemáte vlastné korčule a prilbu, požičajú vám na štadióne.

Vyšiel Abovský hlásnik


(16.10.2023)  Tlačou ešte voňajúci Abovský hlásnik už určite pristál vo vašich poštových schránkach. Opäť prináša pestré články z nášho regiónu Hornád, napr. storočnicu futbalového klubu v Čani, odvážny počin mladého rodáka z Gyňova či motorkárske saltá v Geči. Radíme našim seniorom v sociálnych službách a prinášame ďalší tip na výlet na Skalku v Nižnej myšli.
Listujte, čítajte a objavujte život u nás!


Všetky čísla nájdete v archíve - TU.

Chystajte kroje na valalickú parádu


(30.9.2023)  Pozývame vás do Valalík v nedeľu 8. októbra 2023 na 16. ročník Valalickej krojovanej parády - prezentácie tradičných zvykov, spevu, tanca, remesiel a jedál, tento rok na tému Žena v premenách času. O 15.00 hod. pôjde sprievod účinkujúcich a hostí od kostola do kultúrného domu, kde vystúpia skupiny Kadlubek a Kadlubček, Paradne ňevesti, Gečanka, Heligonkári Hudákovci a Trio Rosa. Program obohatia etnologička Ľudmila Mitrová a remeselníčky Eva HorváthErika Vranaiová.


Viac o podujatiach v kalendári - TU

Obnovený kostol v Sokoľanoch


(27.9.2023)  Rímskokatolícky kostol Ružencovej Panny Márie v Sokoľanoch nadobudol novú, krajšiu tvár. Vďaka zbierke veriacich a pomoci kurátorov, kostolníka či obecného úradu sa podarilo kostol nanovo vymaľovať a obnoviť vonkajšiu fasádu. Obnovený chrám na svojej pastoračnej návšteve farnosti požehnal 27. augusta košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober.  


Viac na stránke košickej arcidiecézy - TU

Záhradkári pozývajú do Ždane


(21.9.2023)  ZO SZZ v Ždani pozýva na záhradkársku výstavu ovocia a zeleniny do kultúrneho domu v nedeľu 24. septembra od 13:00 hod., poobede prebehne vyhodnotenie súťaží o Jablko roka, naj záhradnícky exponát a súťaž v aranžovaní. Z donesenej úrody pestovateľov sa budú vážiť zemiak a tekvica, tie najťažšie získajú odmenu. Výstavu môžete navštíviť aj v pondelok 25. 9. od 8.00 do 12:00 hod.

Poďakovanie otcovi Paľovčíkovi


(15.9.2023)  Takmer 15 rokov bol v božej pastoračnej službe v gréckokatolíckej farnosti Nanebovstúpenia Pána v Belži Peter Paľovčík. Kňazské povinnosti ho už vedú inde. Veriaci z Belže a z filiálky v Gyňove mu posielajú za jeho vľúdnu a obetavú prácu veľké ďakujem. Jeho nástupcom sa stal Stanislav Zimovčák – deviaty duchovný otec vo farnosti od jej obnovenia v roku 1968.


Na snímke Peter Paľovčík v chráme s rodinou.
archiv regionu hornad

Obzretie sa za zimou 2022/2023

Máme za sebou zimu, ktorá bola po covidovej pandémii už viacmenej štandardná. V najväčšej obci regiónu Čani i v ďalších dedinách sa našiel priestor, čas a aj financie – čo dnes pre samosprávy nie je jednoduché – na viaceré podujatia.
Klesajúce teploty s nadšením privítali naši otužilci z klubov Ľadové labute a Čaňanske otužilci. Sezónu slávnostne otvorili 17. novembra 2022 na Ranči Silva na čanianskych jazerách.
Teplú zimu nám ochladzovali postavičky v Trstenom pri Hornáde.
Mramorový Kultúrny dom v Seni dýchal predvianočnou atmosférou. Na Vianočných handmade trhoch 19. novembra desiatky predajcov z regiónu a blízkeho okolia ponúkali svoje ručne vyrobené výrobky od domácich cestovín a medu, cez adventné vence, sviečky, pálenú keramiku, šperky, háčkované hračky až po maľované obrazy.
Adventné vence opäť ozdobili všetky naše obce. Prvýkrát zapálili sviece na venci v Nižnej Hutke. Pripravili ho mladí obyvatelia Katka, Natália, Karolína, Monika, Edo a Matúš.
Vianočné ozdoby a vence spoločne vyrábali v Kultúrnom dome v Skároši. Obecný úrad zabezpečil čečinu a základný dekoračný materiál_26.11.2022.
Záhradkári zo Ždane tiež neprerušili tradíciu, keď sa stretli na adventnej tvorivej dielni. 4. decembra 30 dospelých a šesť detí vyrábali vence a ikebany len z prírodných materiálov.
Mikuláš zavítal medzi všetky deti nášho regiónu. V Čani obdaroval v sále obecného úradu 140 detí_7.12.2022.
Do Nižnej Hutky prifrčal Mikuláš s anjelom a čertom 11.decembra na štvorkolke s prívesným vozíkom a potešil deti do 12 rokov (foto vľavo). Valalický Mikuláš navštívil žiakov v škole (foto vpravo), zavítal aj do zdravotného strediska a na obecný úrad s malými asistentmi.
Starosta Belže Ondrej Pravda s riaditeľkou vydavateľstva Class Lenkou Šingovskou navštívili 6.12. seniorov. Tí im vyrozprávali príbehy zo svojho života, aby ostali zachované v pisanej podobe pre budúce generácie. Potešili sa aj mikulášskym balíčkom.
Takmer 200 seniorov z Valalík prijalo pozvanie starostu Štefana Petríka na posedenie pri stromčeku. Čakala ich slávnostne vyzdobená sála kultúrneho domu a bohatý kultúrny program detí z MŠ a ZUŠ, FSk Kadlubek, Kadlubček a ŽSS Parádne ňevesti_14.12.2022.
Kynologický klub Čaňa slávnostne otvoril 4.12.2022 nové priestory v zrekonštruovanom areáli. Prišli aj starostovia obcí Belža, Kokšov-Bakša a Nižná Myšľa. Členovia klubu oslávili tento významný deň neoficiálnymi pretekmi v dvoch kategóriách - agility a poslušnosti a ovládateľnosti podľa národného skúšobného poriadku BH.
V Haniske sa cez zimu vo veľkom športovalo. Tímy zápolili na volejbalovom turnaji v telocvični ZŠ (17. 12.), v priestoroch BiliDart klubu na turnaji v šípkach (28.12.) a biliardovom turnaji (29.12.) Víťazi si odniesli krásne trofeje.
Hráči mariášového klubu Geča pod vedením kapitána Vladimíra Pahulyiho v zostave: Juraj Adamčík, Matej Hudák (Geča), Dušan Tkáč (Gyňov), Stanislav Lacko (Valaliky), Radovan Nagy (Haniska) získali s klubom 1. KKPM Košice titul majstrov Slovenska za rok 2022. V konkurencii 18 družstiev z celého Slovenska zvíťazili Košice pred druhou Žilinou a tretím Martinom.
Vianočná burza nápadov v Čani spojená s vystúpením detí MŠ a ZŠ, zboru Reformovanej cirkvi a miestnych folklórnych skupín_18.12.2022
Vo veľkej sále Kultúrneho domu vo Valalikoch sa uskutočnila výstava 70 betlehemov. Jej otvorenie 11. decembra vystúpením obohatili miestni FSk Kadlubek a ŽSS Paradne ňevesti. Betlehemy boli vyrobené z papiera, dreva, kovu, skla, šúpolia, makovej hlavičky, orecha, najmenší sa zmestil do krabičky na prstene. Najstaršie (100-ročné) pochádzali z kostola z Paňoviec a Valalík.
December sa niesol v duchu kultúry. Vianočné akadémie a predstavenia pripravili žiaci základných škôl i deti zo škôlok. Pestrý a kreatívny program potešil obyvateľov Hanisky, Skároša, Sokolian, Trsteného pri Hornáde, Valalík, ....  Prinášame krátku ukážku.
Pred Obecným úradom v Skároši si spoločne zaspievali vianočné koledy, rozsvietlili vianočný stromček a strávili popoludnie pri vystúpeniach deti MŠ a ZŠ, ŽSS Skárošanka a MSS Karoské beťáre, a popíjaním vareného vínka.
Silvester a Nový rok 2023 v svojpomocne zrekonštruovaných priestoroch kultúrneho domu oslávili v Belži (foto). Zabávali sa aj v Košickej Polianke na Silvestrovskom plese rodín. Ohňostroje a polnočné prípitky nechýbali ani v ostatných obciach regiónu.
Novoročný koncert v Nižnej Hutke - scénické vystúpenie deti zo súboru Čeriesielko, koncert skupiny Kalap z Nižnej Hutky, MTM band z Kavečian a Braňo Mojsej ml. s kapelou_6.1.2023
Nový rok koncertom privítali aj vo Vyšnej Myšli 7. 1. 2023. Umenie vážnej hudby predviedli flautistka Janka Jámborová, klavírista Erik Jámbor a sólista opery Štátneho divadla Košice Marián Lukáč.
Jasličková pobožnosť v Sokoľanoch 7.1.2023 pripomenula posolstvo narodenia Pána Ježiša. Vianočné koledy a vinše zaspievali Odvážne ženy z Vyšnej Myšle, Paradne ňevesti z Valalík, Karoske beťare zo Skároša, FS Gečanka, Vrecenko z Kysaku, Zbor ružencovej Panny Márie a sestra Mária s mládežou zo Sokolian a Bočiara.
Vyše 500 ľudí sa vydalo trasou Srnčej stopy 6.1.2023 - od ZŠ popri lipovej aleji smerom hore na lúky, kde ich čakala vatra, teplý čaj na zahriatie, guľáš a obľúbená jazda na koníkoch. Neoddeliteľnou súčasťou jubilejného 30. ročníka bolo plnenie krmelcov pripravenou kukuricou, pšenicou a ďalšími dobrotami pre obyvateľov lesa.
Sezónu karnevalov a fašiangových zábav osštartoval karneval na ľade 7. januára na čanianskom zimnom štadióne.