>> Fotogaléria Obzretie sa za zimou 2022/2023


Posledné z aktualít:

Oslavy regiónu sa blížia!


(22.6.2024)  Vyberme si kalendár a zapíšme si dátum nedeľa 30. júna, 14:00 hod. Prečo? V ten deň oslavujeme Deň Regionálneho združenia obcí Hornád v amfiteátri v Skároši. Stretneme sa spolu už po 19-krát pri bohatom občerstvení, detských atrakciách i hudbe a speve našich folklórnych skupín. A kto bude hosť večera? Skupina GALAXIS - Žbirka revival :)  Ďalšie podujatia nájdete v našom Kalendári podujatí :)

Príď na regionálny futbalový turnaj


(13.6.2024)  Šesť mužstiev z obcí regiónu Hornád - Čaňa, Haniska, Kokšov-Bakša, Sokoľany, Trstené pri Hornáde a Ždaňa - si zmerajú sily na futbalovom ihrisku v Ždani na Futbalovom turnaji RZOH. Príď ich povzbudiť v sobotu 15. júna, hra začína o 9:00 hod.
Kto tento rok získa putovný pohár? 

Pozývame na Valalický jarmok


(9.6.2024)  Srdečne pozývame na Dni obce Valaliky29. ročník Valalického jarmoku. Oslavy začínajú v piatok 14.júna o 17:30 hod. Behom od studničky ku studničke (registrácia bežcov od 17.00 v KD Valaliky). Sobota 15.júna patrí športu - na futbalovom ihrisku sa hrá minifutbal mužov a v športovej hale stolnotenisový turnaj - a tiež Valalickému jarmoku s kultúrnym programom od 13:00 na dopravnom ihrisku. Okrem miestnych zoskupení vystúpi Maroš Bango, FS Železiar z Košíc a Adam Ďurica. Bude aj tombola, výstava hydiny a vtáctva drobnochovateľov, stánky remeselníkov a tvorivé dielne dielne pre deti.

Pozývame na Beh Vyšnou Myšľou


(30.5.2024)  Bežecký klub obce (BKO) Vyšná Myšľa a obec srdečne pozývajú túto sobotu 1. júna na 18. ročník Behu Vyšnou Myšľou. Oslávte Medzinárodný deň detí behom! Trať povedie pekným prírodným prostredím a vybrať si môžete dĺžku od 60 m pre najmenších až po 7 km. Prezentácia prebehne na futbalovom ihrisku od 12:30 hod. Na každého pretekára čaká unikátna medaila a pre deti je pripravená aj tombola. Podrobnejšie informácie nájdete na FB stránke BKO Vyšná Myšľa.Pozvánky na ďalšie podujatia nájdete v našom kalendári - TU

Pozývame na folklórny festival do Čane


(10.5.2024)  Obec Čaňa, kultúrna komisia a čanianske ľudové spevácke skupiny vás pozývajú na 2. ročník Čanianskeho folklórneho festivalu ľudových piesní v nedeľu 12.5.2024.  Festival začína o 14:30 hod. sprievodom od obecného úradu k amfiteátru, kde vystúpi 13 súborov a špeciálny hosť FS Liptov. K celkovej spokojnosti bude k dispozícii skákací hrad pre deti, guláš i káva.

Abovský hlásnik so srdcami regiónu


(14.4.2024)  Sme radi, že vám môžeme predstaviť nové, prvé tohoročné číslo regionálneho štvťročníka Abovský hlásnik. Ako môžeme pomôcť Východoslovenským labkám? Vzniknú Pieniny v našom regióne? Je bowling viac ako krčmový šport?...toľko krátka ochutnávka. 
Štartujeme aj novú rubriku (anketu) Srdcia regiónu o ľuďoch, ktorí nezištne pomáhajú či rozvíjajú náš región, ktorí darujú seba pre dobrú vec, nezištne. V prvom čísle predstavujeme prvé dve nominácie - priatelľa trstenskej prírody a rodinu darcov krvi.


Archív všetkých čísiel nájdete TU.

SÚŤAŽ o sadenicu jablone


(9.4.2024) Odpovedzte na súťažnú otázku a vyhrajte sadenicu jablone od záhradkárov ZO SZZ v Ždani. Otázka znie: Aké stromy sú v erbe obce Ždaňa? Odpovede posielajte na e-mail regionhornad@gmail.com do 8. mája 2024. Nezabudnite uviesť svoju adresu a telefonický kontakt.

Ďakujeme všetkým čitateľom, ktorí sa zapojili do predchádzajúcej súťaže. Zo zaslaných správnych odpovedí na otázku – Koľko chovateľov vystavovalo na Oblastnej výstave zvierat v Geči? 119 – sme vylosovali Emíliu Stankovičovú z Košíc. Odmenili sme ju vecnou cenou a posedením pri kávičke. Gratulujeme!

Voľba prezidenta SR - 2. kolo


(2.4.2024)  Keďže ani jeden z kandidátov na prezidenta SR nezískal v 1. kole voľby nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, stretneme sa opäť vo volebných miestnostiach v sobotu 6.4.2024. O post hlavy štátu na ďalších päť rokov sa uchádzajú Ivan Korčok - NEKA a Peter Pellegrini - HLAS. Volebné miestnosti budú otvorené celý deň, tak si nájdime čas a príďme povedať svoju voľbu.


Voliť v Ždani došiel aj 90-ročný Ladislav Jobbágy

Hokejový kemp pre amatérov


(8.3.2024)  Na veľký piatok 29.3.2024 na zimnom štadióne v Čani pripravujú pre hráčov amatérov hokejový kemp pod vedením profesionálnych trénerov. „Využi voľno, príď pre seba niečo spraviť a zamakať si spolu s nami. Začíname o 8:15 v telocvični, o 9:30 sa presunieme na ľadovú plochu, kde si dáme tréning - powerskating a práca s pukom. O 10:45 si pod vedením trénerov zahráme hokej 5 vs 5.”
Prihlasovanie prebieha emailom na zimnystadioncana@gmail.com. Viac info na ich webe alebo FB stránke.

archiv regionu hornad

Obzretie sa za zimou 2022/2023

Máme za sebou zimu, ktorá bola po covidovej pandémii už viacmenej štandardná. V najväčšej obci regiónu Čani i v ďalších dedinách sa našiel priestor, čas a aj financie – čo dnes pre samosprávy nie je jednoduché – na viaceré podujatia.
Klesajúce teploty s nadšením privítali naši otužilci z klubov Ľadové labute a Čaňanske otužilci. Sezónu slávnostne otvorili 17. novembra 2022 na Ranči Silva na čanianskych jazerách.
Teplú zimu nám ochladzovali postavičky v Trstenom pri Hornáde.
Mramorový Kultúrny dom v Seni dýchal predvianočnou atmosférou. Na Vianočných handmade trhoch 19. novembra desiatky predajcov z regiónu a blízkeho okolia ponúkali svoje ručne vyrobené výrobky od domácich cestovín a medu, cez adventné vence, sviečky, pálenú keramiku, šperky, háčkované hračky až po maľované obrazy.
Adventné vence opäť ozdobili všetky naše obce. Prvýkrát zapálili sviece na venci v Nižnej Hutke. Pripravili ho mladí obyvatelia Katka, Natália, Karolína, Monika, Edo a Matúš.
Vianočné ozdoby a vence spoločne vyrábali v Kultúrnom dome v Skároši. Obecný úrad zabezpečil čečinu a základný dekoračný materiál_26.11.2022.
Záhradkári zo Ždane tiež neprerušili tradíciu, keď sa stretli na adventnej tvorivej dielni. 4. decembra 30 dospelých a šesť detí vyrábali vence a ikebany len z prírodných materiálov.
Mikuláš zavítal medzi všetky deti nášho regiónu. V Čani obdaroval v sále obecného úradu 140 detí_7.12.2022.
Do Nižnej Hutky prifrčal Mikuláš s anjelom a čertom 11.decembra na štvorkolke s prívesným vozíkom a potešil deti do 12 rokov (foto vľavo). Valalický Mikuláš navštívil žiakov v škole (foto vpravo), zavítal aj do zdravotného strediska a na obecný úrad s malými asistentmi.
Starosta Belže Ondrej Pravda s riaditeľkou vydavateľstva Class Lenkou Šingovskou navštívili 6.12. seniorov. Tí im vyrozprávali príbehy zo svojho života, aby ostali zachované v pisanej podobe pre budúce generácie. Potešili sa aj mikulášskym balíčkom.
Takmer 200 seniorov z Valalík prijalo pozvanie starostu Štefana Petríka na posedenie pri stromčeku. Čakala ich slávnostne vyzdobená sála kultúrneho domu a bohatý kultúrny program detí z MŠ a ZUŠ, FSk Kadlubek, Kadlubček a ŽSS Parádne ňevesti_14.12.2022.
Kynologický klub Čaňa slávnostne otvoril 4.12.2022 nové priestory v zrekonštruovanom areáli. Prišli aj starostovia obcí Belža, Kokšov-Bakša a Nižná Myšľa. Členovia klubu oslávili tento významný deň neoficiálnymi pretekmi v dvoch kategóriách - agility a poslušnosti a ovládateľnosti podľa národného skúšobného poriadku BH.
V Haniske sa cez zimu vo veľkom športovalo. Tímy zápolili na volejbalovom turnaji v telocvični ZŠ (17. 12.), v priestoroch BiliDart klubu na turnaji v šípkach (28.12.) a biliardovom turnaji (29.12.) Víťazi si odniesli krásne trofeje.
Hráči mariášového klubu Geča pod vedením kapitána Vladimíra Pahulyiho v zostave: Juraj Adamčík, Matej Hudák (Geča), Dušan Tkáč (Gyňov), Stanislav Lacko (Valaliky), Radovan Nagy (Haniska) získali s klubom 1. KKPM Košice titul majstrov Slovenska za rok 2022. V konkurencii 18 družstiev z celého Slovenska zvíťazili Košice pred druhou Žilinou a tretím Martinom.
Vianočná burza nápadov v Čani spojená s vystúpením detí MŠ a ZŠ, zboru Reformovanej cirkvi a miestnych folklórnych skupín_18.12.2022
Vo veľkej sále Kultúrneho domu vo Valalikoch sa uskutočnila výstava 70 betlehemov. Jej otvorenie 11. decembra vystúpením obohatili miestni FSk Kadlubek a ŽSS Paradne ňevesti. Betlehemy boli vyrobené z papiera, dreva, kovu, skla, šúpolia, makovej hlavičky, orecha, najmenší sa zmestil do krabičky na prstene. Najstaršie (100-ročné) pochádzali z kostola z Paňoviec a Valalík.
December sa niesol v duchu kultúry. Vianočné akadémie a predstavenia pripravili žiaci základných škôl i deti zo škôlok. Pestrý a kreatívny program potešil obyvateľov Hanisky, Skároša, Sokolian, Trsteného pri Hornáde, Valalík, ....  Prinášame krátku ukážku.
Pred Obecným úradom v Skároši si spoločne zaspievali vianočné koledy, rozsvietlili vianočný stromček a strávili popoludnie pri vystúpeniach deti MŠ a ZŠ, ŽSS Skárošanka a MSS Karoské beťáre, a popíjaním vareného vínka.
Silvester a Nový rok 2023 v svojpomocne zrekonštruovaných priestoroch kultúrneho domu oslávili v Belži (foto). Zabávali sa aj v Košickej Polianke na Silvestrovskom plese rodín. Ohňostroje a polnočné prípitky nechýbali ani v ostatných obciach regiónu.
Novoročný koncert v Nižnej Hutke - scénické vystúpenie deti zo súboru Čeriesielko, koncert skupiny Kalap z Nižnej Hutky, MTM band z Kavečian a Braňo Mojsej ml. s kapelou_6.1.2023
Nový rok koncertom privítali aj vo Vyšnej Myšli 7. 1. 2023. Umenie vážnej hudby predviedli flautistka Janka Jámborová, klavírista Erik Jámbor a sólista opery Štátneho divadla Košice Marián Lukáč.
Jasličková pobožnosť v Sokoľanoch 7.1.2023 pripomenula posolstvo narodenia Pána Ježiša. Vianočné koledy a vinše zaspievali Odvážne ženy z Vyšnej Myšle, Paradne ňevesti z Valalík, Karoske beťare zo Skároša, FS Gečanka, Vrecenko z Kysaku, Zbor ružencovej Panny Márie a sestra Mária s mládežou zo Sokolian a Bočiara.
Vyše 500 ľudí sa vydalo trasou Srnčej stopy 6.1.2023 - od ZŠ popri lipovej aleji smerom hore na lúky, kde ich čakala vatra, teplý čaj na zahriatie, guľáš a obľúbená jazda na koníkoch. Neoddeliteľnou súčasťou jubilejného 30. ročníka bolo plnenie krmelcov pripravenou kukuricou, pšenicou a ďalšími dobrotami pre obyvateľov lesa.
Sezónu karnevalov a fašiangových zábav osštartoval karneval na ľade 7. januára na čanianskom zimnom štadióne.