>> Fotogaléria Obzretie sa za zimou 2022/2023


Posledné z aktualít:

Mení krajinu na svoj obraz


(23.5.2023)  Rastislav Šelepský z Trsteného pri Hornáde, v regióne známy-to aktivista a predseda OZ Priatelia Trstenskej prírody, sa stal Dobrovoľníkom roka USS za rok 2022 v korporačnej súťaži podniku. Ten pravidelne oceňuje dobrovoľnícku prácu zamestnancov U.S.Steel Košice, ktorú robia vo svojom voľnom čase pre svoje komunity. Rozhovor s Rasťom o jeho motivácii a činnosti si môžete prečítať na podnikovom webe - link TU.

Pozývame na folklórny festival do Sene


(20.5.2023)  Máte radi rezkú ľudovú muziku plnú ohňa a maďarského naturelu? Pozývame vás na 4. ročník folklórneho festivalu do Sene. V sobotu 27. mája od 18:00 v kultúrnom dome vystúpia súbory z Brehova, Dernavy, Veľkej Idy, Veľkých Kapušian i miestny Rozmaring. Tešiť sa môžete aj na hostí z Maďarska - hudbu Dobroda. Viac info nájdete v pozvánkach - TU

Súd po 6 rokoch rozhodol v ich prospech


(11.5.2023)  Nevedeli predať dom, vymysleli lotériu Vyhraj dom za dvacku. S týmto heslom sa snažil v roku 2016 predať svoju nehnuteľnosť manželský pár Martin a Katarína Krajňákovci z Nižnej Myšle. Namiesto toho zaplatili daňovákom pokutu 32-tisíc eur a súdili sa šesť rokov. Konečne im súdy dali za pravdu a proces vyhrali. Zaplatenú neoprávnenú pokutu im vrátili.
Viac o celom prípade sa dočítate v denníku SME - klik TU.

Dôležitý OZNAM k prechodu Z Polianky do Polianky


(2.5.2023)  Ak plánujete ešte ísť na túru 40. ročníka prechodu Slanskými vrchmi Z Polianky do Polianky v sobotu 6. mája, kapacita autobusu na odvoz účastníkov na začiatok trasy a späť po skončení podujatia je už naplnená. Preto sa už nemožno prihlásiť alebo prísť na prezentáciu v Košickej Polianke bez prihlásenia. Viac informácií u organizátorov podujatia 0905 472 426. Trasa začína v Dargovskom priesmyku a končí v Cabove. Pohostenie turistov je tento rok v Sečovskej Polianke.
Info o ďalších podujatiach v regióne nájdete v našom kalendári - klik TU.  

Nenechajte si ujsť stavanie májov :)


(26.4.2023) Čerešňe rozkvitajú, vzduch príjemne vonia... a je tu čas postaviť máj krásnym mladým ženám (aj duchom, nielen telom).
Prvý vztýčia v Kokšove-Bakši už v sobotu 29. apríla pri kultúrnom dome, v Nižnej Hutke v nedeľu 30. 4. a potom šup na majáles. V pondelok 1. mája stavajú májku v Skároši. V Seni o týždeň 6. mája zažijete s májom aj polievkový festival a na druhý deň v Čani folklórny festival. Len si vybrať!!
Viac o podujatiach v našom kalendári - KLIK.


Pozývame na burzu hračiek


(17.4.2023) Deti rastú ako z vody, preto všetky mamičky pozývame na burzu detského oblečenia a hračiek do Čane. Túto sobotu 22. apríla od 14:00 do 18:00 hod v jedálni Základnej školy Čaňa. Viac info nájdete v pozvánke.

Jarná SÚŤAŹ s Hlásnikom


(16.4.2023) Opäť je tu čitateľská súťaž o pekné ceny z regiónu Hornád! Stačí odpovedať na otázku:
Meno ktorého grófa nesie kaštieľ v Sokoľanoch?
Odpoveď nájdete ukrytú aj na tejto webovej stránke :) Píšte na e-mail regionhornad@gmail.com alebo poštou na adresu redakcie Abovského hlásnika do 30. mája 2023. Uveďte aj svoj telefonický kontakt.

V zimnej súťaži na otázku: V ktorej obci sa nachádza park profesora Hlaváča? ste odpovedali správne - Valaliky. Vyžrebovali a odmenili sme Ľubomíra Nevelosa z Geče. Blahoželáme!!

Privítajme JAR s Abovským hlásnikom


(9.4.2023)  Všetko sa prebúdza, aj optimizmus. Ten cítiť aj na stranách nového Abovského hlásnika, v ktorom nájdete príbehy zaujímavých ľudí - dirigentky Lucie Lovašovej v Belži či kňaza s veľkým srdcom Mons. Jozefa Tótha, rodáka z Hanisky. Pozývame vás na dobrodružný výlet nad Skároš za poslami jari  či na návštevu Kynologického klubu Čaňa, kde pribudli pluhy i šečkareň. Ako sa darí obciam a regiónu čeliť krízam? Kde majú tisíceho občana? Čo nám radí pediatrička zo Sene? Listujte a objavujte....   (klik na obrázok)

Bežecký klub Vyšná Myšľa na majstrovstvá Slovenska


(21.3.2023) Bežecký klub obce Vyšná Myšľa sa zúčastní na Majstrovstvách SR v polmaratóne družstiev a jednotlivcov v Čečehove pri Michalovciach. V nedeľu 26. marca od 13:00 budú svoj klub i celý náš región reprezentovať Roman Bak, Peter Miľo, Erik Repák a Radovan Repák. Abovčania, držte palce!

V Trstenom pri Hornáde zistili vo vode vyššie koncentrácie arzénu


(15.3.2023) Voda, ktorú majú k dispozícii obyvatelia Trsteného pri Hornáde z obecného vodovodu, sa nedávno stala predmetom väčšieho množstva chemických rozborov. Nachádza sa v nej totiž arzén – v množstve, ktoré niekedy aj po úprave mierne prekračuje Európskou úniou stanovenú normu 10 mikrogramov na liter. Podľa starostu Mateja Kočiša nie je tento problém nový. Obyvatelia, ktorí túto vodu nepijú denne a vo veľkých množstvách, sa nepriaznivých účinkov na zdravie obávať nemusia. Témou sa zaoberala aj RTVS.
archiv regionu hornad

Obzretie sa za zimou 2022/2023

Máme za sebou zimu, ktorá bola po covidovej pandémii už viacmenej štandardná. V najväčšej obci regiónu Čani i v ďalších dedinách sa našiel priestor, čas a aj financie – čo dnes pre samosprávy nie je jednoduché – na viaceré podujatia.
Klesajúce teploty s nadšením privítali naši otužilci z klubov Ľadové labute a Čaňanske otužilci. Sezónu slávnostne otvorili 17. novembra 2022 na Ranči Silva na čanianskych jazerách.
Teplú zimu nám ochladzovali postavičky v Trstenom pri Hornáde.
Mramorový Kultúrny dom v Seni dýchal predvianočnou atmosférou. Na Vianočných handmade trhoch 19. novembra desiatky predajcov z regiónu a blízkeho okolia ponúkali svoje ručne vyrobené výrobky od domácich cestovín a medu, cez adventné vence, sviečky, pálenú keramiku, šperky, háčkované hračky až po maľované obrazy.
Adventné vence opäť ozdobili všetky naše obce. Prvýkrát zapálili sviece na venci v Nižnej Hutke. Pripravili ho mladí obyvatelia Katka, Natália, Karolína, Monika, Edo a Matúš.
Vianočné ozdoby a vence spoločne vyrábali v Kultúrnom dome v Skároši. Obecný úrad zabezpečil čečinu a základný dekoračný materiál_26.11.2022.
Záhradkári zo Ždane tiež neprerušili tradíciu, keď sa stretli na adventnej tvorivej dielni. 4. decembra 30 dospelých a šesť detí vyrábali vence a ikebany len z prírodných materiálov.
Mikuláš zavítal medzi všetky deti nášho regiónu. V Čani obdaroval v sále obecného úradu 140 detí_7.12.2022.
Do Nižnej Hutky prifrčal Mikuláš s anjelom a čertom 11.decembra na štvorkolke s prívesným vozíkom a potešil deti do 12 rokov (foto vľavo). Valalický Mikuláš navštívil žiakov v škole (foto vpravo), zavítal aj do zdravotného strediska a na obecný úrad s malými asistentmi.
Starosta Belže Ondrej Pravda s riaditeľkou vydavateľstva Class Lenkou Šingovskou navštívili 6.12. seniorov. Tí im vyrozprávali príbehy zo svojho života, aby ostali zachované v pisanej podobe pre budúce generácie. Potešili sa aj mikulášskym balíčkom.
Takmer 200 seniorov z Valalík prijalo pozvanie starostu Štefana Petríka na posedenie pri stromčeku. Čakala ich slávnostne vyzdobená sála kultúrneho domu a bohatý kultúrny program detí z MŠ a ZUŠ, FSk Kadlubek, Kadlubček a ŽSS Parádne ňevesti_14.12.2022.
Kynologický klub Čaňa slávnostne otvoril 4.12.2022 nové priestory v zrekonštruovanom areáli. Prišli aj starostovia obcí Belža, Kokšov-Bakša a Nižná Myšľa. Členovia klubu oslávili tento významný deň neoficiálnymi pretekmi v dvoch kategóriách - agility a poslušnosti a ovládateľnosti podľa národného skúšobného poriadku BH.
V Haniske sa cez zimu vo veľkom športovalo. Tímy zápolili na volejbalovom turnaji v telocvični ZŠ (17. 12.), v priestoroch BiliDart klubu na turnaji v šípkach (28.12.) a biliardovom turnaji (29.12.) Víťazi si odniesli krásne trofeje.
Hráči mariášového klubu Geča pod vedením kapitána Vladimíra Pahulyiho v zostave: Juraj Adamčík, Matej Hudák (Geča), Dušan Tkáč (Gyňov), Stanislav Lacko (Valaliky), Radovan Nagy (Haniska) získali s klubom 1. KKPM Košice titul majstrov Slovenska za rok 2022. V konkurencii 18 družstiev z celého Slovenska zvíťazili Košice pred druhou Žilinou a tretím Martinom.
Vianočná burza nápadov v Čani spojená s vystúpením detí MŠ a ZŠ, zboru Reformovanej cirkvi a miestnych folklórnych skupín_18.12.2022
Vo veľkej sále Kultúrneho domu vo Valalikoch sa uskutočnila výstava 70 betlehemov. Jej otvorenie 11. decembra vystúpením obohatili miestni FSk Kadlubek a ŽSS Paradne ňevesti. Betlehemy boli vyrobené z papiera, dreva, kovu, skla, šúpolia, makovej hlavičky, orecha, najmenší sa zmestil do krabičky na prstene. Najstaršie (100-ročné) pochádzali z kostola z Paňoviec a Valalík.
December sa niesol v duchu kultúry. Vianočné akadémie a predstavenia pripravili žiaci základných škôl i deti zo škôlok. Pestrý a kreatívny program potešil obyvateľov Hanisky, Skároša, Sokolian, Trsteného pri Hornáde, Valalík, ....  Prinášame krátku ukážku.
Pred Obecným úradom v Skároši si spoločne zaspievali vianočné koledy, rozsvietlili vianočný stromček a strávili popoludnie pri vystúpeniach deti MŠ a ZŠ, ŽSS Skárošanka a MSS Karoské beťáre, a popíjaním vareného vínka.
Silvester a Nový rok 2023 v svojpomocne zrekonštruovaných priestoroch kultúrneho domu oslávili v Belži (foto). Zabávali sa aj v Košickej Polianke na Silvestrovskom plese rodín. Ohňostroje a polnočné prípitky nechýbali ani v ostatných obciach regiónu.
Novoročný koncert v Nižnej Hutke - scénické vystúpenie deti zo súboru Čeriesielko, koncert skupiny Kalap z Nižnej Hutky, MTM band z Kavečian a Braňo Mojsej ml. s kapelou_6.1.2023
Nový rok koncertom privítali aj vo Vyšnej Myšli 7. 1. 2023. Umenie vážnej hudby predviedli flautistka Janka Jámborová, klavírista Erik Jámbor a sólista opery Štátneho divadla Košice Marián Lukáč.
Jasličková pobožnosť v Sokoľanoch 7.1.2023 pripomenula posolstvo narodenia Pána Ježiša. Vianočné koledy a vinše zaspievali Odvážne ženy z Vyšnej Myšle, Paradne ňevesti z Valalík, Karoske beťare zo Skároša, FS Gečanka, Vrecenko z Kysaku, Zbor ružencovej Panny Márie a sestra Mária s mládežou zo Sokolian a Bočiara.
Vyše 500 ľudí sa vydalo trasou Srnčej stopy 6.1.2023 - od ZŠ popri lipovej aleji smerom hore na lúky, kde ich čakala vatra, teplý čaj na zahriatie, guľáš a obľúbená jazda na koníkoch. Neoddeliteľnou súčasťou jubilejného 30. ročníka bolo plnenie krmelcov pripravenou kukuricou, pšenicou a ďalšími dobrotami pre obyvateľov lesa.
Sezónu karnevalov a fašiangových zábav osštartoval karneval na ľade 7. januára na čanianskom zimnom štadióne.