>> Home Najkrajšie vajíčko chovateľa je z plemena hempšírka


Posledné z aktualít:

Dažde zdvihli hladinu Hornádu nebezpečne vysoko


(15.10.2020) Výdatné dažde v posledných dňoch výrazne zdvihli hladinu rieky Hornád. Vo vodomernej stanici v Ždani evidovali tretí stupeň povodňovej aktivity. Povodňová voda zaplavila cestu medzi Čaňou a Ždaňou. Obec Čaňu od zaplavenia ochránil protipovodňový val. Viac v Korzári.


Vychutnajte si jeseň s Abovským hlásnikom!


(12.10.2020) Spríjemnite si jeseň novým číslom Abovského hlásnika. Začítajte sa, aké podujatia sa napriek nepriaznivým okolnostiam pandémie podarilo zorganizovať počas leta. Zistite, ako v obciach napredujú s opravami a skrášľujú náš región. V Hlásniku nechýba ani tradičná čitateľská súťaž. Čítajte TU!


Chutný nápad


(29.9.2020) Náhradnú výsadbu drevín uchopili v Haniske inak. Na verejné priestranstvá sadia ovocné stromy. Okolo detských ihrísk zapúšťajú korene jabloň, broskyňa, slivka, marhuľa, aj menšie kríky ríbezlí, malín a egrešov. Na prvých plodoch si pochutili decká už minulé leto. Ak sa o nich miestni budú dobre starať, možno príde rad aj na varenie obecného džemu.

Zvony nad Kokšovom-Bakšou


(28.9.2020) V pravidelnej rozhlasovej relácii Zvony nad krajinou tentoraz priblížili poslucháčom rádia Regina malebnú dedinu Kokšov-Bakša na pravom brehu rieky Hornád neďaleko Košíc. Ako sa zmenila obec za vyše 700 rokov histórie približuje v nahrávke súčasný starosta Mikuláš Hudák, bývalý starosta Cyril Hudák a ďalší. Rozhlasovú reláciu si môžete vypočuť TU.


Na vlne folklóru


(12.9.2020) Roztancovaný sprievod Valalikami začne v nedeľu 20. septembra o 14:00 hod. pri železničnej stanici alebo sledujte prvýkrát živý prenos podujatia na internete. Súčasťou programu je uvedenie knihy Tisíc slov Abovského nárečia do života.

Vycestujte do praveku


(11.9.2020) Jedinečná cesta do praveku začína už tento utorok 15. septembra o 8.30 hod. na železničnej stanici v Košiciach. Nostalgická jazda historickým vlakom povedie do archeoskanzenu v Nižnej Myšli, kde na každého čaká okrem prehliadky aj bohatý sprievodný program. Kompletné informácie o jazde nájdete TU!


Hľadá sa predavačka


(2.9.2020) Do novootvorenej predajne potravín v Nižnej Hutke príjmu predavačku. Viac informácií na telefónnom čísle 0907103313.

V Nižnej Myšli bezpečnejšie


(29.8.2020) V priebehu augusta bola v Nižnej Myšli dokončená kompletná inštalácia kamerového systému na stĺpoch verejného osvetlenia. Rozhodnutie schválené obecným zastupiteľstvom má predchádzať kriminalite, zvýšiť ochranu zdravia a majetku v obci a zabezpečiť bezpečnosť obyvateľov.

Strašidelná noc na Várhegy


(19.8.2020) V piatok 21. augusta 2020 čaká na všetkých odvážlivcov strašidelná cesta tajuplným Várhegyom. Tajomný program sa začne o 20.30 hod. na Malej nemeckej ulici v Nižnej Myšli. V archeoskanzene čaká na všetkých pozorovanie nočnej oblohy a ohňová show.

archiv regionu hornad

Najkrajšie vajíčko chovateľa je z plemena hempšírka

(25.3.2013)   Výstava ručných prác, kraslice od obyvateľov, tvorivé dielne pre deti, ale aj súťaž o najkrajšie vajíčko drobochovateľov boli ťahákmi Valalického maľovaného vajíčka. Akciu už po šiestykrát zorganizovali v tretiu marcovú nedeľu v Kultúrnom dome vo Valalikoch. Návštevníci si mohli prezrieť výstavu ručných prác miestneho Klubu seniorov, tunajšej Materskej a Základnej školy, Základnej umeleckej školy Valaliky, tiež jednotlivcov Beáty Leškovej, Pavla Kacvinského, Márie Peterčákovej, Marty Mikuľákovej, Daniely Leškovej, Márie Hricišónovej a Valiky Kováčovej.

 

Stredobodom záujmu hlavne detí boli tvorivé dielne. Šikovné remeselníčky z Valalík zaúčali malých „remeselníkov“ (našli sa aj rodičia) do tajov týchto remesiel. Vajíčka  ozdobovali voskom, nitkami, farebnou krupicou, papierovými kvietočkami, servítkami, temperami. Mohli vidieť gravírovanie vŕtačkou (Pavol Kacvinský), obháčkovávanie vajíčok (Mária Peterčáková), ale aj výrobu papierových vajíčok netradičnou technikou - origami, ktoré predvádzala Valika Kováčová. Zaujímavé boli aj vajíčka zdobené farebnými stužkami (Jolana Takáčová a Gabriela Timková).  Program spestrila  spevom i tancom FS Kadlubek z Valalík.
Spoluorganizátorom podujatia bol Slovenský zväz chovateľov ZO Geča na čele s predsedom Jaroslavom Nagyom, ktorý pripravil súťaž o najkrajšie vajíčko chovateľov a výstavu vajíčok. Súťažili vždy 3 vajíčka od jedného chovateľa a plemena. Kritériami boli: veľkosť, vyrovnanosť, farba a veľkosť žĺtka. Víťazstvo potešilo Jozefa Kondáša z Geče. Od predsedu poroty Kamila Hudáka si prevzal ocenenie za najkrajšie vajíčko, ktoré je z plemena hempšírka. Potešením pre deti bolo aj akvárium plné živých kuriatok a zajačik. A potešením pre organizátorov bola zaplnená veľká sála kultúrneho domu. Fotografie z akcie nájdete tu.