>> Home Návrat k obecným oslavám


Posledné z aktualít:

Zdravá jeseň s Abovským hlásnikom


(14.10.2021) Opäť je tu Abovský hlásnik plný zaujímavého čítania! Tretie číslo rozpráva príbeh kráľovstva ruží či narodenia zbierky piesní. Vydáva sa na cesty bylinkárky a pilotky. Pozýva na výlet k živým ramenám Hornádu. Zachytáva športové úspechy a novinky v našich obciach. V ktorých? Zalistujte si :)

Všetky čísla Abovského hlásnika nájdete v archíve - TU.

Aktuálny Covid automat


(6.10.2021) Delta variant vírusu sa šíri veľmi rýchlo. V priebehu týždňa sa okres Košice-okolie posunul už do II. stupňa ohrozenia. Povinné je nosenie respirátora v interéri a rúška v exteriéri na vzdialenosť menšiu ako 2m! Obmedzenia sú určené protokolmi podľa očkovanosti. Podrobné aktuálne pravidlá nájdete TU. Buďme prosím zodpovedný a dodržiavajme hygienické R-O-R. Dajme sa zaočkovať!Všetky informácie o pandémii nájdete na https://korona.gov.sk.

Spoznajte to NAJ z doby bronzovej


(16.9.2021) Historický vláčik detskej košickej železničky má opäť namierené do praveku! V sobotu 18.9.2021 odvezie o 8:30 hod z Košíc návštevníkov do Archeoskanzenu Nižná Myšľa predposledný krát. Téma Zlatý lesk doby bronzovej prináša módnu prehliadku starovekých odevov, nácvik v rímskom tábore či keltskú hostinu...

Domčeky na Várhedi s novou strechou


(10.9.2021) Vďaka finančnému príspevku obce Nižná Myšľa a OZ Collegium Myssle sa podarilo zrealizovať opravu striech na replikách dobových domčekov Archeoskanzenu Nižná Myšľa. Veríme, že spoločným úsilím a s pomocou nainštalovaného kamerového systému ich ochránime pred vandalmi a nezodpovednými návštevníkmi.

Slávnosť na 77. výročie SNP


(28.8.2021)  Pri pamätníku oslobodenia v Skároši si v pondelok 30. augusta pripomenieme 77. výročie Slovenského národného povstania, jeho odkaz i účastníkov. Slávnostný pietny akt kladenia vencov začne o 9.00 hod. Účasť prisľúbili minister obrany SR Jaroslav Naď, predseda KSK Rastislav Trnka a prednostka OÚ Košice-okolie Zuzana Vozár Kakaščíková.


Zoznam podujatí nájdete v kalendári

Cyklopotulky na RTVS


(21.8.2021)  Koľko kilometrov ste už tento rok nabicyklovali? Sezóna ešte neskončila, takže si určite pozrite tipy na cyklovýlety na kanáli RTVS. Redaktor relácie Cyklopotulky tentoraz zmapoval okolie Košíc a po trase EuroVelo11 zavítal aj k nám - do archeoskanzenu v Nižnej Myšli i na odpočívadlo v Trstenom pri Hornáde. Reláciu nájdete v archíve RTVS - link TU.

Nočné prehliadky volajú...


(28.7.2021) Rozmýšľate, ako si spestriť príjemné letné večery? Čo tak spoznávať históriu s baterkou v ruke a v objatí dobovej hudby? OZ Collegium Myssle, OZ Dúhová stonožka a obec Nižná Myšľa na tento víkend pripravila NOČNÉ PREHLIADKY od 19.00 hod. V piatok 30. júla v kaštieli a v sobotu 31. júla na archeoskanzene premietnu aj krátke historické filmy a fotografie z výskumu a ... nechajte sa prekvapiť :)

Futbalová pozvánka


(16.7.2021) TJ Hornád Ždaňa pozýva na 1.ročník turnaja prípravky kategórie U11 a U9 Ždaňa Cup! Začína v sobotu 17.7.2021 o 9.00 hod. na miestnom zelenom ihrisku. Na turnaji sa zúčastnia mladí futbalisti klubov: FK Čaňa, TJ Kojšov, MFK Moldava nad Bodvou, FK Kokšov-Bakša, FK Haniska, TJ Družstevník Malá Ida, TJ Maratón Seňa a TJ Ploské. Príďte povzbudiť svojich aj súperov!

Letný hlásnik špeciálne na 20 stranách!


(10.7.2021) Kde postavili novú požiarnu zbrojnicu? Ako sa vyrovnali so záplavami v Nižnej Hutke? Ako pripravovali Nižnomyšľania podujatie Cesta do praveku? Poznáte nové turistické zaujímavosti v regióne?
Letný Abovský hlásnik prináša špeciálne na 20 stranách osobné životné príbehy ľudí aj rozhovor s lekárom o možnej tretej vlne pandémie. A tentoraz môžete skúsiť šťastie až v dvoch súťažiach
Aktuálne číslo nájdete v archíve - TU.

Priechod Skároš – Hollóháza uzavretý


(7.7.2021) Pri cestovaní do a z Maďarska nebude od pondelka 5. júla možné využiť viaceré hraničné priechody, ani ten v našom regióne Skároš – Hollóháza
Zároveň sa na hraniciach zavádzajú intenzívne zdravotno-bezpečnostné kontroly osôb vstupujúcich na územie SR s podporou príslušníkov Ozbrojených síl SR. Dôvodom kontrol je skutočnosť, že režim pri vstupe na územie SR sa začína riadiť novým alert systémom pre prijímanie protiepidemických opatrení na hraniciach. 
Zdroj: aktuality.sk - TU
archiv regionu hornad

Návrat k obecným oslavám

(25.9.2013)   Šport, kultúra, zábava a duchovné načerpanie patria k tradičnému podujatiu dní obce, keď celé Valaliky majú možnosť trochu vypnúť z každodenných povinností. Posledný júnový týždeň už žiaci v našich školách finišovali po celoročnom úsilí učiť sa a tak posledné dni školského roka si mohli dovoliť športovať. Základná škola a tiež obe pracoviská materskej školy súťažili v rôznych športových disciplínach. V piatok večer sa znova konal beh od studničky ku studničke a napriek sychravému počasiu prišlo množstvo bežcov všetkých kategórií. V sobotu sa športovalo na ihrisku v minifutbale, v športovej hale v stolnom tenise a na dopravnom ihrisku sa konal jarmok. Žiaci základnej školy predviedli svoju akadémiu, ktorú si pripravili pri  príležitosti 50. výročia založenia školy. Na náladu hrala  dychovka so spevákmi Verebovými. Ľudové piesne zaspievali ženy zo ŽSS Paradne ňevesti. Svojím programom obohatili jarmok aj členovia folklórnej skupiny Kadlubek, tiež deti zo ZUŠ. Na jarmoku vystúpil folklórny súbor Borievka z Košíc, Mária Holubová s Petrom Brutovským z Folklórneho súboru Karička z Kostoľan pri Hornáde, Detský folklórny súbor Terchovček s  Martinkou Bobáňovou, známou z televíznej súťaže. Na záver programu vystúpila skupina Drišľak. Lákadlom pre návštevníkov boli sprievodné akcie ako ukážka remesiel a predaj rôzneho spotrebného tovaru, atrakcie pre deti, výstava hydiny a vtáctva drobnochovateľov, či bohatá tombola. V nedeľu bola slúžená sv. omša za obec a jej obyvateľov. Všetkým organizátorom a sponzorom patrí poďakovanie. Fotografie nájdete  tu.

 Susedské ponúkanie 

V Gyňove v auguste mali milú akciu. V obci privítali nielenm domácich, ale aj susedov. Deň obce nazvali príznačne: Sušed, ponuknime še.  V bohatom programe vystúpila Ženská spevácka skupina z Gyńova, Mandolínový súbor z Trsteného pri Hornáde, Salika Bindová z Čane, Marcela Tarhaničová z Myslavy, Haniščanka z Hanisky, Klubovčanka z Čane. Program moderoval Jožko Bryndza. Fotografie z Gyňova si pozrite  tu

Ščamba v Ždani 
Voľný deń uprostred pracovnéjho týždňa využili Ždaňania na usporiadanie 15. ročníka Ždaňanského jarmoku, súčasťou ktorého bola aj výstava zvierat. Návštevníkov bavili tanečníci i hudobníci z regiónu, záver patril obľúbenej Ščambe. Fotky nájdete tu.