>> Home Novinky na archeo-lokalite objavené!


Posledné z aktualít:

Ľudia počas pandémie sa správali zodpovedne


(30.5.2020) „Počas koronavírusovej pandémie sa nevyskytol žiaden závažný problém,“ vraví riaditeľ OOPZ Čaňa Vadimír Šolc, „samozrejme bolo potrebné občas niekoho upozorniť, lebo zo začiatku zabudol na rúško, ale ľudia sa správali zodpovedne.“ Okrem jedného prípadu porušenia domácej karantény policajný zbor neudelil žiadnu pokutu v súvislosti s porušením preventívnych bezpečnostných opatrení.

Zmena cestovného poriadku


(29.5.2020) Od 1. júna 2020 dochádza k zmene cestovného poriadku. Nový cestovný poriadok bude prispôsobený znovuotvoreným školám v regióne. Podrobný rozpis odchodov a príchodov autobusov prímestkej dopravy nájdete TU.

Prázdninový režim prímestkej dopravy


(15.5.2020) Od pondelka 18. mája končí platnosť mimoriadneho cestovného poriadku a prímestká doprava bude premávať v prázdninovom režime. Celé znenie oznámenia nájdete TU!

Hľadá sa kronikár


(4.5.2020) Poznáš históriu obce Trstené pri Hornáde? Ovládaš prácu s počítačom a máš všeobecný prehľad? Voľná pracovná pozícia kronikára v Trstenom pri Hornáde možno čaká práve na teba. Písomnú žiadosť je potrebné doručiť na obecný úrad do 15. mája 2020. Bližšie informácie TU.

Driftovali o život


(30.4.2020) Skupina mladíkov v utorok večer 28. apríla na neoznačenom Forde Escort driftovala na letisku v Nižnej Myšli. Počas šmykov sa z auta začal valiť dym a zastavili. Hneď ako posádka vystúpila, sa vozidlo ocitlo v plameňoch. Hasiči z Čane, ktorí na mieste zasahovali, hovoria o šťastí v nešťastí. Viac v Korzári.


Na jazere Geča sa utopil muž


(25.4.2020) V piatok večer 24. apríla na jazere Geča sa prevrátil z člna 24-ročný muž a viac sa nevynoril. „V sobotu našli potápači telo. Ohliadajúci lekár cudzie zavinenie vylúčil, nakoľko ide o utopenie za prítomnosti svedkov," uviedla polícia. Viac v Korzári.


Prímestská doprava pozastavená


(9.4.2020) Všetky spoje prímestskej autobusovej dopravy budú cez Veľkonočné sviatky od piatka 10. apríla 2020 do pondelka 13. apríla 2020 zrušené. Od 14. apríla 2020 budú autobusy naďalej premávať v obmedzenom režime.

S jarným Hlásnikom bližšie k Vám


(8.4.2020) Už 15 rokov sa Abovský hlásnik prihovára vyše 25 000 ľuďom v regióne. V novom čísle približujeme situáciu v súvislosti s koronavírusom a na webe prinášame aktuálne informácie. V Hlásniku predstavujeme študentský film režírovaný rodákom z Gyňova, pripravujeme jednoduché recepty a nezabúdame ani na zdravý pohyb. Čítajte TU!

Napadnutý muž zomrel


(26.3.2020) Muž, ktorý chcel v polovici augusta 2019 upokojiť hádku medzi dvoma zákazníkmi v pohostinstve v Čani, zomrel v utorok 24. marca v nemocnici. 16-ročný Rastislav, ktorý muža napadol, je obvinený z ublíženia na zdraví a hrozí mu odňatie slobody na dva až päť rokov. Viac v Korzári.

archiv regionu hornad

Novinky na archeo-lokalite objavené!

(31.8.2015)   Rok s rokom si ruku podal a opäť som vyrazila na kopec Várhegy v Nižnej Myšli. Pozrieť, ako sa vyvíja budúci skanzen. A veru bolo čo objavovať. Počas 4. ročníka Návratu na Várhegy, ktoré pripravili OZ Collegium Myssle, Východoslovenské múzeum v Košiciach a obec Nižná Myšľa s finančnou podporou projektu Terra Incognita, som sa preniesla do praveku so stovkou ľudí.  

Moje prvé kroky vedú do osady I, kde pred rokom začali stavať druhú repliku príbytku. Víta ma masívna drevená vstupná brána v palisádovom opevnení. Postavili ju chlapi dobrovoľníci počas letných brigád. Pred ňou je naznačená aj priekopa. Domček je celý omietnutý hlineno-slamenou omietkou s prvým zariadením domácnosti - hlinenou chlebovou pecou, ktorá pútala pozornosť (hlavne detí) svojím dizajnom. Prvá pec stojaca v zrubovom dome už slúži: organizátori si pochutnali na v nej upečenom kurčati.

Vonku 30 stupňov, avšak v domčekoch príjemný chládok a z nich nádherný výhľad na okolie. Tí naši pravekí si vedeli vybrať miesto na bývanie! Na pokosenej ploche archeologickej lokality sa zastavujem v stanoch u stredovekého kožiara, hrnčiarky, keltských tkáčoch,odlievača bronzu a kováča. Deti s rodičmi zaujato objavujú dávne remeslá. Osada II schovaná vo vysokej burine ešte čaká na svoj veľký deň. Okoloidúci si zatiaľ o tejto osade i pohrebisku môžu prečítať  na informačných tabuliach.

Určite si pozrite, ako dobre nám na Várhegy bolo a ako sa lokalita za ten rôčik posunula o krôčik bližšie k cieľu. Foto nájdeš vo fotogalérii a na stránke OZ Collegium Myssle.