>> Home Novinky na archeo-lokalite objavené!


Posledné z aktualít:

Obnovili most pri Nižnej Myšli


(13.11.2019) Cestný most nad železničnou traťou pri Nižnej Myšli v pondelok po šiestich mesiacov rekonštrukcie slávnostne otvorili. Košický samosprávny kraj stála oprava 288 tisíc eur. Most bol kompletne zrekonštruovaný až po nosnú konštrukciu vrátene vozovky a zvodidiel. Viac v Korzári.


Osadil tabuľu, aby chránil cestu


(11.11.2019) Posledný obyvateľ s trvalým pobytom v Haniske - Jakubov Dvor, Miroslav Pokorný, osadil na ceste do tejto časti zákazovú dopravnú značku. Tvrdí, že pozemky a cesty sú v súkromnom vlastníctve a kamióny a traktory ničia cestu, ktorú opravuje na vlastné náklady. Dopravná polícia Miroslava vyzvala, aby značku odstránil, inak mu hrozí pokuta 330 eur. Viac TU.


Vynovený futbalový stánok


(31.10.2019) Futbalový fanúšikovia klubu FK Tatra Sokoľany sa od októbra tešia nielen dobrým výkonom hráčov, ale aj vynoveným lavičkám pre divákov. Obnovu ihriska pocítia okrem ligistov aj deti a starší žiaci, ktorým nový zavlažovcí systém poskytne kvalitnejší trávnik.

Abovska hiža slávi perši rok


(22.10.2019) Folklórny súbor Abovčan pozýva širokú verejnosť v piatok 25. októbra o 17:00 hod. na bohatý kultúrny program k príležitosti prvého výročia otovrenia Abovskej hiže. Čakajú na Vás folklórne súbory z regiónu Hornád a Košíc.

Jesenné čítanie s Hlásnikom


(14.10.2019) Pohodlne sa usaďte a začítajte sa do jesenného čísla Abovského hlásnika. Zaspomínajte si na leto a prezrite si najlepšie fotografie z našich obecných dní. Čítajte, ako si ľudia v regióne aj mimo neho navzájom pomáhajú. Dozviete sa, ako dopadlo výjazdové zasadnutie vlády v Čani a nebude chýbať ani pravidelná čitateľská súťaž. Klik na nové tretie číslo v archíve.

Na verbunky do Sene


(9.10.2019) Tanečné divadlo Ifjú Szivek si pre vás pripravilo jedinečné vystúpenie s názvom 77 verbunkov - v utorok 15. októbra 2019 o 18:00 hod. v kultúrnom dome v Seni. Lístky si môžete zakúpiť vopred na obecnom úrade v Seni alebo namieste pred vystúpením za 5 eur. Cena pre dôchodcov a deti do 18 rokov je 2 eurá.

Staňte sa darcom krvi


(2.10.2019) Dobrovoľných darcov krvi pozývame na mobilný odber do Trsteného pri Hornáde. V stredu 16. októbra 2019 od 8.00 hod. v priestoroch kutúrneho domu 
bude môcť každý zdravý dospelý človek darovať krv.

Aké máme zvyky na jeseň?


(1.10.2019) Aké sú naše zvyčajné tradície na jeseň? Ako ich oslavujeme? Zavítajte v sobotu 12. októbra 2019 o 17.00 hod. do sobášnej sály Kultúrneho domu Valaliky na odbornú prednášku etnologičky a historičky Kataríny Nádaskej a dozviete sa viac na tému Jesenné zvyky na Slovensku.

Zrážka sanitky v Čani


(28.9.2019) Vo štvrtok 26.9. okolo piatej nad ránom sa zrazila v Čani sanitka s osobným autom. Posádka záchranky niesla stabilizovaného pacienta bez výstražného zvukového a svetelného znamenia. Na križovatke ciest Osloboditeľov-Košická sanitka nedala prednosť osobnému autu a došlo k stretu. Pri nehode sa ľahko zranili dvaja ľudia. Na mieste zasahovali hasiči a ďalšia sanitka previezla zranených. Viac v Korzári.


Dopravné ihrisko v škôlke


(23.9.2019) V materskej škole v Nižnej Myšli v spolupráci s obcou dokončujú dopravné ihrisko v rámci projektu Bezpečne do škôlky. Deti spoznajú dopravné značky a naučia sa bezpezpečne správať v každodennej premávke. Slávnostné otvorenie ihriska bude 4. novembra 2019 na Deň škôlok.

archiv regionu hornad

Novinky na archeo-lokalite objavené!

(31.8.2015)   Rok s rokom si ruku podal a opäť som vyrazila na kopec Várhegy v Nižnej Myšli. Pozrieť, ako sa vyvíja budúci skanzen. A veru bolo čo objavovať. Počas 4. ročníka Návratu na Várhegy, ktoré pripravili OZ Collegium Myssle, Východoslovenské múzeum v Košiciach a obec Nižná Myšľa s finančnou podporou projektu Terra Incognita, som sa preniesla do praveku so stovkou ľudí.  

Moje prvé kroky vedú do osady I, kde pred rokom začali stavať druhú repliku príbytku. Víta ma masívna drevená vstupná brána v palisádovom opevnení. Postavili ju chlapi dobrovoľníci počas letných brigád. Pred ňou je naznačená aj priekopa. Domček je celý omietnutý hlineno-slamenou omietkou s prvým zariadením domácnosti - hlinenou chlebovou pecou, ktorá pútala pozornosť (hlavne detí) svojím dizajnom. Prvá pec stojaca v zrubovom dome už slúži: organizátori si pochutnali na v nej upečenom kurčati.

Vonku 30 stupňov, avšak v domčekoch príjemný chládok a z nich nádherný výhľad na okolie. Tí naši pravekí si vedeli vybrať miesto na bývanie! Na pokosenej ploche archeologickej lokality sa zastavujem v stanoch u stredovekého kožiara, hrnčiarky, keltských tkáčoch,odlievača bronzu a kováča. Deti s rodičmi zaujato objavujú dávne remeslá. Osada II schovaná vo vysokej burine ešte čaká na svoj veľký deň. Okoloidúci si zatiaľ o tejto osade i pohrebisku môžu prečítať  na informačných tabuliach.

Určite si pozrite, ako dobre nám na Várhegy bolo a ako sa lokalita za ten rôčik posunula o krôčik bližšie k cieľu. Foto nájdeš vo fotogalérii a na stránke OZ Collegium Myssle.