>> Home VZÁCNY BIOTOP alebo SMETISKO ?


Posledné z aktualít:

Ľudia počas pandémie sa správali zodpovedne


(30.5.2020) „Počas koronavírusovej pandémie sa nevyskytol žiaden závažný problém,“ vraví riaditeľ OOPZ Čaňa Vadimír Šolc, „samozrejme bolo potrebné občas niekoho upozorniť, lebo zo začiatku zabudol na rúško, ale ľudia sa správali zodpovedne.“ Okrem jedného prípadu porušenia domácej karantény policajný zbor neudelil žiadnu pokutu v súvislosti s porušením preventívnych bezpečnostných opatrení.

Zmena cestovného poriadku


(29.5.2020) Od 1. júna 2020 dochádza k zmene cestovného poriadku. Nový cestovný poriadok bude prispôsobený znovuotvoreným školám v regióne. Podrobný rozpis odchodov a príchodov autobusov prímestkej dopravy nájdete TU.

Prázdninový režim prímestkej dopravy


(15.5.2020) Od pondelka 18. mája končí platnosť mimoriadneho cestovného poriadku a prímestká doprava bude premávať v prázdninovom režime. Celé znenie oznámenia nájdete TU!

Hľadá sa kronikár


(4.5.2020) Poznáš históriu obce Trstené pri Hornáde? Ovládaš prácu s počítačom a máš všeobecný prehľad? Voľná pracovná pozícia kronikára v Trstenom pri Hornáde možno čaká práve na teba. Písomnú žiadosť je potrebné doručiť na obecný úrad do 15. mája 2020. Bližšie informácie TU.

Driftovali o život


(30.4.2020) Skupina mladíkov v utorok večer 28. apríla na neoznačenom Forde Escort driftovala na letisku v Nižnej Myšli. Počas šmykov sa z auta začal valiť dym a zastavili. Hneď ako posádka vystúpila, sa vozidlo ocitlo v plameňoch. Hasiči z Čane, ktorí na mieste zasahovali, hovoria o šťastí v nešťastí. Viac v Korzári.


Na jazere Geča sa utopil muž


(25.4.2020) V piatok večer 24. apríla na jazere Geča sa prevrátil z člna 24-ročný muž a viac sa nevynoril. „V sobotu našli potápači telo. Ohliadajúci lekár cudzie zavinenie vylúčil, nakoľko ide o utopenie za prítomnosti svedkov," uviedla polícia. Viac v Korzári.


Prímestská doprava pozastavená


(9.4.2020) Všetky spoje prímestskej autobusovej dopravy budú cez Veľkonočné sviatky od piatka 10. apríla 2020 do pondelka 13. apríla 2020 zrušené. Od 14. apríla 2020 budú autobusy naďalej premávať v obmedzenom režime.

S jarným Hlásnikom bližšie k Vám


(8.4.2020) Už 15 rokov sa Abovský hlásnik prihovára vyše 25 000 ľuďom v regióne. V novom čísle približujeme situáciu v súvislosti s koronavírusom a na webe prinášame aktuálne informácie. V Hlásniku predstavujeme študentský film režírovaný rodákom z Gyňova, pripravujeme jednoduché recepty a nezabúdame ani na zdravý pohyb. Čítajte TU!

Napadnutý muž zomrel


(26.3.2020) Muž, ktorý chcel v polovici augusta 2019 upokojiť hádku medzi dvoma zákazníkmi v pohostinstve v Čani, zomrel v utorok 24. marca v nemocnici. 16-ročný Rastislav, ktorý muža napadol, je obvinený z ublíženia na zdraví a hrozí mu odňatie slobody na dva až päť rokov. Viac v Korzári.

archiv regionu hornad

VZÁCNY BIOTOP alebo SMETISKO ?

 (10.4.2014)  V lesoch nášho mikroregiónu máme mnoho miest so vzácnymi biotopmi. Jedným z nich je známy medvedí cesnak (Allium ursivum), ktorého vegetačné obdobie trvá len 2 mesiace. Jeho liečivé účinky na žalúdok a črevný systém, prečistenie krvi i tela poznali naši predkovia už pred 1500 rokmi. Ubúda ho z roka na rok nielen kvôli klimatickým zmenám ale aj znečisťovaním prostredia odpadom a vypaľovaním plôch.

Aj turistov z klubu OZ Outdoor Club prechádzajúcich touto lokalitou, žiaľ privítali odpadky. ,,Les a lúka predsa nie je verejné smetisko. I flóra má právo na kvalitný život”, vyjadrila svoje rozhorčenie vedúca turistov a ochranárka prírody pani Agnesa Delimanová. Spolu s pani Evou Černakovou z OZ EKO-ĽUDIA iniciovali brigádu na vyčistenie lesa. Zapojila sa i pani starostka Nižnej Hutky Mária Szászfaiová aj keď les katastrálne spadá do Nižnej Myšle. V sobotu 5.4.2014 skupinka 10 ľudí spoločne zozbierala 12 vriec odpadkov (hlavne plastové a sklenené fľaše, plechovky, zbytky stavebného materiálu). Pani starostka zabezpečila i malé občerstvenie v podobe domácich koláčikov a postará sa aj o odvoz neporiadku. Vo svojej výzve občanom píše: ,,Sami si ničíme a znehodnocujeme svoje okolie, v ktorom žijeme. Vyzývam nezodpovedných občanov, ktorí vynášajú odpad do prírody, aby brali ohľad na spoluobčanov, ktorým záleží na zdravom životnom prostredí. Veď čierne skládky likviduje obec na vlastné náklady a hrozí jej aj pokuta. Platíme za to všetci. Urobíme niečo pre to, aby obec a jej okolie ostali čisté?”  Všetkým za záujem a angažovanosť patrí veľké ĎAKUJEM ♥.                                   (fotky z brigády sú vo fotogalérii)

Čo si vyberieme? Čo necháme našim potomkom – čistú prírodu a jej dary alebo smetisko?