>> Home Zjednotení UNESCO-m


Posledné z aktualít:

Každá kvapka pomáha


(16.1.2020) Vzácnu kvapku krvi môžete prísť darovať v piatok 31. januára 2020 v Abovskej hiži v Čani vedľa zimného štadióna od 8:00 hod do 11:00 hod. Každá kvapka vzácnej tekutiny pomôže. Za pomoc Vám ďakujú Čaňanske otužilci, FS Abovčan, obec Čaňa a zamestnanci Národnej transfúznej služby.

V novom roku v pohybe


(7.1.2020) Pri príležitosti oslobodenia obce Nižná Myšľa pozývame všetkých milovníkov histórie a prírody na 51. ročník Prechodu Slanskými vrchmi. Turistický pochod venový obetiam prvej a druhej svetovej vojny a holokaustu sa uskutoční v sobotu 18. januára 2020. Viac TU!


V nedeľu vyvrcholí hokejový turnaj


(30.12.2019) O prestížny hokejový pohár predsedu RZOH sa pobije 12 regionálnych mužstiev. Po skupinovej fáze turnaja čaká semifinalistov v sobotu 4. januára zápas o postup do finále. Veľké finále sa odohraje v nedeľu 5. januára o 18:00 hod. na zimnom štadióne v Čani. Podrobný rozpis zápasov nájdete TU!


Digitálny cintorín


(17.12.2019) Podrobnú digitálnu mapu cintorína v Haniske odteraz nájdete na stránke slovenskecintoriny.sk/haniska. Mapa poskytuje základné informácie o hrobovom mieste a údaje o zomrelom.

Vianočný Hlásnik prichádza!


(11.12.2019) Aké zvyky si uchovávame v regióne nám prezradila etnologička a historička Katarína Nádaská. Pripomenieme si tradície adventu a upečieme vianočnú kokosovú tortu. Zavítame aj za hranice regiónu, do Maďarska aj ďalekého Turecka. Vianočné číslo Abovského hlásnika čítajte TU!

Prvý sneh prekvapil


(7.12.2019) Na viacerých miestach nášho mikroregiónu spôsobil prvý sneh nepríjemnosti na cestách. Najkritickejšia situácia bola v Skároši. Neodhrnutý sneh a neposýpané cesty spôsobovali problémy osobným autám. Autobusy sa nedokázali dostať do všetkých častí obce. Polícia vyzýva vodičov k opatrnosti. Viac informácií najdete TU!


Podmienka za úplatky


(3.12.2019) Gynekologička pôsobiaca v Čani dostala za branie úplatkov podmienku a zákaz činnosti na dva roky. Lekárka vydávala potvrdenia o absolvovaní preventívnych prehliadok u tehotných žien, ktoré kontrolu neabsolvovali. Ako konateľka spoločnosti dostala finančný trest vo výške 1500 eur. K skutku sa priznala a uzavrela dohodu o vine a treste. Viac v Korzári.


Súťaž v pečení!


(30.11.2019) Pečiete najlepšie vianočné koláče v šírom okolí? Prineste 7. decembra na vianočné trhy vo Vyšnej Myšli kúsok koláča na ochutnávku a vyhrajte v súťaži o najlepší vianočný koláč. Viac informácií TU!


Výluka v Haniske


(30.11.2019) Na železničnej trati Haniska pri Košiciach - Veľká Ida budú 2. a 3. decembra prebiehať údržbové práce v čase od 7:15 do 12:20. Počas výluky bude zabezpečená náhradná autobusová doprava.

archiv regionu hornad

Zjednotení UNESCO-m

 (14.10.2013)   Základná  škola v Haniske je jediná v našom mikroregióne, ktorá je od vlaňajška zapojená do medzinárodného projektu Commenius. Okrem Slovenska na projekte participuje aj Veľká Británia, Poľsko, Turecko, Rakúsko. Žiaci z Hanisky už navštívili partnerské školy v Anglicku a Poľsku a dnes hostia kamarátov z Rakúska, Poľska a Anglicka.
„Sme radi, že projekt intentívne beží. Deti sa zdokonaľujú v angličtine, ktorá je vo svete dominantná. Hravou formou cez projekty, športové olympiády a výlety po pamiatkách zapísaných v zozname Unesco, sa zoznamujú s krajinami, kultúrou a ľuďmi. Všetky získané poznatky transformujeme aj do predmetov – prírodoveda, angličtina, slovenčina, biológia, chémia,“ hodnotí prínos projektu riaditeľka školy Helena Borufková.
Spoznávame vždy inú krajinu, zdokonaľujeme sa v nemčine. Navštívené mestá rozoberáme na hodinách hudby, dramatického umenia, v rámci jazyka. Nie je to projekt iba pre žiakov, ktorí sa zúčastňujú výmenných pobytov, ale pre celú školu,“ dopľňa hlavný koordinátor projektu z Anglicka Matthew Whittaker.
Haniska v týchto dňoch hostí  skupinu študentov z partnerských škôl. Spoločne navštívia Jasovskú jaskyňu, Spišský hrad , Levoču a Bardejov. Na škole ich privítali kultúrnym programom, v ktorom vystúpili žiaci školy, zaspievala Hanišťanka. Fotografie nájdete tu.