>> Kam ísť Perly regiónu Zaujímavosti obcí mikroregiónu Hornád


Posledné z aktualít:

Osviežte sa Abovským hlásnikom


(30.6.2020) Viete ako sme si počas koronavírusovej pandémie ochotne pomáhali. Zaspomínajme si aj na 75. výročie ukončenie II. svetovej vojny a zájdime aj na výlet do prírody. Nájdu si bociany nový domov v našom regióne. Prečítajte si v novom čísle Abovského hlásnika priamo TU!


Letná fotosúťaž


(23.6.2020) Vyšná Myšľa spolu so združením vyMYŠĽAnci vyhlasuje fotosúťaž Leto očami objektívu. Zaujímavé fotografie zasielajte počas celého leta na kultura.vysnamysla@gmail.com. Najlepšie fotografie budú odmenené. Podrobnejšie informácie TU!


Výberové konanie na riaditeľa školy


(22. 6.2020) Obec Seňa vyhlasuje výberové konanie na funkciu riaditeľa miestnej základnej školy. Žiadosť o zaradenie do výberového konania je potrebné zaslať alebo osobne doručiť do 1. júla 2020 do 12:00 hod. na obecný úrad v Seni. Bližšie informácie TU!

Deň detí v Geči


(11.6.2020) Na oslavu Dňa detí pripravila obec Geča v sobotu 13. júna o 10 hod. na miestnom futbalovom ihrisku pestrý program pre najmenších. Na všetkých čaká predstavenie hasičskej techniky a ukážka prvej pomoci. Nebudú chýbať ani súťaže, jazda na poníkoch a penová show.

V Čani vzniká podporované bývanie


(8.6.2020) Nové zariadenie podporovaného bývania sa otvorí v Čani 15. júla. „Budeme poskytovať celoročnú pobytovú formu sociálnych služieb ôsmim klientom s mentálnym postihnutím, ktorí sa sem presunú z domova sociálnych služieb Domko,“ uvádza predseda KSK Rastislav Trnka. Pomoc na ceste za samostatnosťou bude klientom zariadenia poskytovať jedna opatrovateľka a štyria inštruktori.

Ľudia sa počas pandémie správali zodpovedne


(30.5.2020) „Počas koronavírusovej pandémie sa nevyskytol žiaden závažný problém,“ vraví riaditeľ OOPZ Čaňa Vadimír Šolc, „Samozrejme bolo potrebné občas niekoho upozorniť, lebo zo začiatku zabudol na rúško, ale ľudia sa správali zodpovedne.“ Okrem jedného prípadu porušenia domácej karantény policajný zbor neudelil žiadnu pokutu v súvislosti s porušením preventívnych bezpečnostných opatrení.

Zmena cestovného poriadku


(29.5.2020) Od 1. júna 2020 dochádza k zmene cestovného poriadku. Nový cestovný poriadok bude prispôsobený otvoreným školám v regióne. Podrobný rozpis odchodov a príchodov autobusov prímestskej dopravy nájdete TU.

Prázdninový režim prímestskej dopravy


(15.5.2020) Od pondelka 18. mája končí platnosť mimoriadneho cestovného poriadku a prímestská doprava bude premávať v prázdninovom režime. Celé znenie oznámenia nájdete TU!

Hľadá sa kronikár


(4.5.2020) Poznáš históriu obce Trstené pri Hornáde? Ovládaš prácu s počítačom a máš všeobecný prehľad? Voľná pracovná pozícia kronikára v Trstenom pri Hornáde možno čaká práve na teba. Písomnú žiadosť je potrebné doručiť na obecný úrad do 15. mája 2020. Bližšie informácie TU.
archiv regionu hornad

Zaujímavosti obcí mikroregiónu Hornád

CESTA SVÄTEJ ALŽBETY

   

 V roku 2011 bola obnovená stredoveká pútnická  cesta zo Sárospataku do Košíc. Prechádza aj cez región Hornád - Koscelek, obcami Nižná Myšľa a Kokšov-Bakša. Značená je červenou ružou.                (viac si prečítajte TU)  

  

 „ODKAZ TISÍCROČIA”

 

 V Kokšove-Bakši o necelé polstoročie vykopú spod pomníka padlým vo vojnách listy obyvateľov, ktorí ich tam uložili v posledný deň roku 1999.

PRVÉ ROZHLASOVĚ VYSIELANIE

 

Budova poľnohospodárskeho ústavu v Haniske kedysi slúžila poštovému rádiotelegrafnému vysielaču. V roku 1925 odtiaľ prvýkrát na Slovensku spustili skúšobné rozhlasové vysielanie.

 

STRECHA REGIÓNU

            

Vrchol Veľký Milič (895 m n.m.) v Slanských vrchoch je najvyšším bodom mikroregiónu Hornád. 

ORGAN 

Zaujímavý jednomanuálový organ s pedálom z roku 1911 ukrýva kostol zasvätený Ružencovej Panne Márii v Sokoľanoch.

   

NAJVÄČŠÍ MLYN

V Čani bol v roku 1865 spustený parno-elektrický mlyn, najväčší v strednej Európe.  

 

NEPÁLENÉ TEHLY 

V Haniske ulicu s výpovedným názvom Za humnami lemujú staré hospodárske budovy, nazývané humná, postavené z nepálených tehál (vaľkov) a dreva. V minulosti stáli za každým dedinským domom. 

ARCHA NOEMOVA  

Dom Nádeje vo Valalikoch je postavený z čisto prírodných materiálov: trstiny, kameňa a dreva. Tvar prevráteného korábu zlomeného o kamenný múr-kríž symbolizuje koniec pozemského života a zároveň nádej na vykúpenie a nový život. Tvorcom projektu je Ing. arch. Martin Drahovský. 


 

 

  SOLITÉR PRI TRATI

                     

Výstavbou širokorozchodnej trate vo Valalikoch v 50-tych rokoch rozdelili cintorín na dve časti.  Severnú časť bývalého cintorína pripomína zaujímavý solitér - pomník šľachtického rodu Dióssyovcov, ktorí žijú v obci dodnes.