>> Kam ísť Perly regiónu Zaujímavosti obcí mikroregiónu Hornád


Posledné z aktualít:

Dostavba kanalizácie


(30.11.2020) Priaznivé novembrové počasie umožnilo výstavbu 60-metrového úseku kanalizácie v Sokoľanoch. Kanalizácie je financovaná z dotácie Envirofondu.

V Čani asfaltovali


(28.11.2020) Cestný úsek z Čane smerom na kruhový objazd pri Haniske dostal nový asfaltový porvch. Ďalšia časť opravy vozovky je naplánová na jar. Viac v Korzári.


Zvony nad Skárošom


(25.11.2020) V pravidelnej rozhlasovej relácii Zvony nad krajinou priblížili počas novembra poslucháčom rádia Regina dedinu Skároš učupenú v náručí Slanských vrchov. Ako sa zmenila obec za vyše 800 rokov histórie približuje v nahrávke súčasný starosta Ľubomír Vranka a obyvatelia obce. Rozhlasovú reláciu si môžete vypočuť TU.

Našiel sa mladý pes


(16.11.2020) V obci Valaliky sa našiel svetlo hnedý mladý pes miešanej rasy. Majiteľ si môže psa vyzdvihnúť na Obecnom úrade vo Valalikoch.

Dlhodobý spor rozsúdil Najvyšší súd


(10.11.2020) Pozemky ležiace pod U.S. Steel Košice boli dlhodobým sporom medzi mestom Košice a obcou Sokoľany. Rozhodnutie Najvyššieho súdu SR o sporné územie o rozlohe asi 700 hektárov vyznelo v prospech Sokolian.

Okres úspešne pretestovali


(9.11.2020) Počas celoplošného testovanie na covid-19 sa v okrese Košice-okolie otestovalo 80426 ľudí. Testy zaznamenali 487 pozitívných. Podrobné výsledky z nášho regiónu uvedieme v Abovskom hlásniku.

Testovanie v Čani


(31.10.2020) V prvý deň testovania v sobotu 31.októbra otvorili v Čani obe odberné miesta. Testovanie prebiehalo bez problémov, okrem 15-minútového oneskorenia na odbernom mieste pri ihrisku, kde sa medzičasom vytvoril dlhý rad čakajúcich.

Pridajte sa k testovaniu


(28.10.2020) Pomôžte spomaliť šírenie koronavírusu a pridajte sa k celoplošnému testovaniu ako zdravotnícky personál alebo dobrovoľník. Prihlasovací formulár nájdete TU.


Súťažte s Hlásnikom o skvelé ceny!


(26.10.2020) S jesenným Abovským hlásnikom prichádza aj pravidelná čitateľská súťaž o vecné ceny. Odpovedzte na otázku, ktorý známy slovenský spevák pozdravil jeden z projektov základnej školy v Ždani a hrajte o jedinečný suvenír. Odpoveď aj pravidlá nájdete v aktuálnom čísle Abovského hlásnika.

archiv regionu hornad

Zaujímavosti obcí mikroregiónu Hornád

CESTA SVÄTEJ ALŽBETY

   

 V roku 2011 bola obnovená stredoveká pútnická  cesta zo Sárospataku do Košíc. Prechádza aj cez región Hornád - Koscelek, obcami Nižná Myšľa a Kokšov-Bakša. Značená je červenou ružou.                (viac si prečítajte TU)  

  

 „ODKAZ TISÍCROČIA”

 

 V Kokšove-Bakši o necelé polstoročie vykopú spod pomníka padlým vo vojnách listy obyvateľov, ktorí ich tam uložili v posledný deň roku 1999.

PRVÉ ROZHLASOVĚ VYSIELANIE

 

Budova poľnohospodárskeho ústavu v Haniske kedysi slúžila poštovému rádiotelegrafnému vysielaču. V roku 1925 odtiaľ prvýkrát na Slovensku spustili skúšobné rozhlasové vysielanie.

 

STRECHA REGIÓNU

            

Vrchol Veľký Milič (895 m n.m.) v Slanských vrchoch je najvyšším bodom mikroregiónu Hornád. 

ORGAN 

Zaujímavý jednomanuálový organ s pedálom z roku 1911 ukrýva kostol zasvätený Ružencovej Panne Márii v Sokoľanoch.

   

NAJVÄČŠÍ MLYN

V Čani bol v roku 1865 spustený parno-elektrický mlyn, najväčší v strednej Európe.  

 

NEPÁLENÉ TEHLY 

V Haniske ulicu s výpovedným názvom Za humnami lemujú staré hospodárske budovy, nazývané humná, postavené z nepálených tehál (vaľkov) a dreva. V minulosti stáli za každým dedinským domom. 

ARCHA NOEMOVA  

Dom Nádeje vo Valalikoch je postavený z čisto prírodných materiálov: trstiny, kameňa a dreva. Tvar prevráteného korábu zlomeného o kamenný múr-kríž symbolizuje koniec pozemského života a zároveň nádej na vykúpenie a nový život. Tvorcom projektu je Ing. arch. Martin Drahovský. 


 

 

  SOLITÉR PRI TRATI

                     

Výstavbou širokorozchodnej trate vo Valalikoch v 50-tych rokoch rozdelili cintorín na dve časti.  Severnú časť bývalého cintorína pripomína zaujímavý solitér - pomník šľachtického rodu Dióssyovcov, ktorí žijú v obci dodnes.