>> Kam ísť Perly regiónu Zaujímavosti obcí mikroregiónu Hornád


Posledné z aktualít:

Prvý sneh prekvapil


(7.12.2019) Na viacerých miestach nášho mikroregiónu spôsobil prvý sneh nepríjomnosti na cestách. Najkritickejšia situácia bola v Skároši. Neodhrnutý sneh a neposýpané cesty spôsobovali problémy osobným autám. Autobusy sa nedokázali dostať do všetkých častí obce. Polícia vyzýva vodičov k opatrnosti. Viac informácií najdete TU!


Podmienka za úplatky


(3.12.2019) Gynekologička pôsobiaca v Čani dostala za branie úplatkov podmienku a zákaz činnosti na dva roky. Lekárka vydávala potvrdenia o absolvovaní preventívnych prehliadok u tehotných žien, ktoré kontrolu neabsolvovali. Ako konateľka spoločnosti dostala finančný trest vo výške 1500 eur. K skutku sa priznala a uzavrela dohodu o vine a treste. Viac v Korzári.


Súťaž v pečení!


(30.11.2019) Pečiete najlepšie vianočné koláče v šírom okolí? Prineste 7. decembra na vianočné trhy vo Vyšnej Myšli kúsok koláča na ochutnávku a vyhrajte v súťaži o najlepší vianočný koláč. Viac informácií TU!


Výluka v Haniske


(30.11.2019) Na železničnej trati Haniska pri Košiciach - Veľká Ida budú 2. a 3. decembra prebiehať údržbové práce v čase od 7:15 do 12:20. Počas výluky bude zabezpečená náhradná autobusová doprava.

Nebo posiate šarkanmi


(27.11.2019) Veľkí aj malí, starí aj mladí sa zišli na archeologickej lokalite v Nižnej Myšli, aby štvrtý rok po sebe vypustili pestrofarebné draky. Mierny popoludňajší vetrík vyzdvihol vysoko do nebies vyše 50 najrôznejších šarkanov. Na záver šarkaniády si všetci pochutnali na opekaných špekáčikoch.

Nové cesty v Sokoľanoch


(18.11.2019) Po dokončení novej cestnej komunikácie v Sokoľanoch od kostola k cintorínu rekonštrukčné práce presunuli na ulicu Malý bok, ktorá taktiež dostane nový asfaltový povrch. Opravu naplánovanú do polovice decembra obec financuje z vlastných zdrojov.

Obnovili most pri Nižnej Myšli


(13.11.2019) Cestný most nad železničnou traťou pri Nižnej Myšli v pondelok 11. novembra po šiestich mesiacoch rekonštrukcie slávnostne otvorili. Košický samosprávny kraj investoval do opravy 288 tisíc eur. Most bol kompletne zrekonštruovaný až po nosnú konštrukciu vrátane vozovky a zvodidiel. Viac v Korzári.


Osadil tabuľu, aby chránil cestu


(11.11.2019) Posledný obyvateľ s trvalým pobytom v Haniske - Jakubov Dvor, Miroslav Pokorný, osadil na ceste do tejto časti obce zákazovú dopravnú značku. Tvrdí, že pozemky a cesty sú v súkromnom vlastníctve a kamióny a traktory ničia cestu, ktorú opravuje na vlastné náklady. Dopravná polícia Miroslava vyzvala, aby značku odstránil, inak mu hrozí pokuta 330 eur. Viac TU.


Vynovený futbalový stánok


(31.10.2019) Futbaloví fanúšikovia klubu FK Tatra Sokoľany sa od októbra tešia nielen dobrým výkonom hráčov, ale aj vynoveným lavičkám pre divákov. Obnovu ihriska pocítia okrem ligistov aj deti a starší žiaci, ktorým nový zavlažovací systém poskytne kvalitnejší trávnik.

Abovska hiža slávi perši rok


(22.10.2019) Folklórny súbor Abovčan z Čane pozýva širokú verejnosť v piatok 25. októbra o 17:00 hod. na bohatý kultúrny program k príležitosti prvého výročia otvorenia Abovskej hiže. Čakajú na vás folklórne súbory z regiónu Hornád a Košíc.

archiv regionu hornad

Zaujímavosti obcí mikroregiónu Hornád

CESTA SVÄTEJ ALŽBETY

   

 V roku 2011 bola obnovená stredoveká pútnická  cesta zo Sárospataku do Košíc. Prechádza aj cez región Hornád - Koscelek, obcami Nižná Myšľa a Kokšov-Bakša. Značená je červenou ružou.                (viac si prečítajte TU)  

  

 „ODKAZ TISÍCROČIA”

 

 V Kokšove-Bakši o necelé polstoročie vykopú spod pomníka padlým vo vojnách listy obyvateľov, ktorí ich tam uložili v posledný deň roku 1999.

PRVÉ ROZHLASOVĚ VYSIELANIE

 

Budova poľnohospodárskeho ústavu v Haniske kedysi slúžila poštovému rádiotelegrafnému vysielaču. V roku 1925 odtiaľ prvýkrát na Slovensku spustili skúšobné rozhlasové vysielanie.

 

STRECHA REGIÓNU

            

Vrchol Veľký Milič (895 m n.m.) v Slanských vrchoch je najvyšším bodom mikroregiónu Hornád. 

ORGAN 

Zaujímavý jednomanuálový organ s pedálom z roku 1911 ukrýva kostol zasvätený Ružencovej Panne Márii v Sokoľanoch.

   

NAJVÄČŠÍ MLYN

V Čani bol v roku 1865 spustený parno-elektrický mlyn, najväčší v strednej Európe.  

 

NEPÁLENÉ TEHLY 

V Haniske ulicu s výpovedným názvom Za humnami lemujú staré hospodárske budovy, nazývané humná, postavené z nepálených tehál (vaľkov) a dreva. V minulosti stáli za každým dedinským domom. 

ARCHA NOEMOVA  

Dom Nádeje vo Valalikoch je postavený z čisto prírodných materiálov: trstiny, kameňa a dreva. Tvar prevráteného korábu zlomeného o kamenný múr-kríž symbolizuje koniec pozemského života a zároveň nádej na vykúpenie a nový život. Tvorcom projektu je Ing. arch. Martin Drahovský. 


 

 

  SOLITÉR PRI TRATI

                     

Výstavbou širokorozchodnej trate vo Valalikoch v 50-tych rokoch rozdelili cintorín na dve časti.  Severnú časť bývalého cintorína pripomína zaujímavý solitér - pomník šľachtického rodu Dióssyovcov, ktorí žijú v obci dodnes.