Posledné z aktualít:
Partnerstvo krásy a radosti
(29.10.2025) Partnerstvo krásy a radosti. O čo ide? Štvrťročník Abovský hlásnik - ktorý pre región Hornád už 20-ty rok vytvára agentúra Communication House - sa stal po prvýkrát v histórii oficiálnym mediálnym partnerom Rozária u Bohušov v Nižnej Myšli. Na ich webovej stránke pribudla samostatná záložka Abovský hlásnik s množstvom našich článkov o rozáriu a živote v kráľovstve ruží.

Pozývame na Skárošskú vyhliadku
(23.10.2025) Starosta obce Skároš, poslanci OZ pozývajú milovníkov prírody na turistickú akciu Výstup na Skárošskú vyhliadku - v nedeľu 26. októbra. Zraz účastníkov je o 10:30 hod. pred obecným úradom. Čaká na vás náročnejšia, ale krásna 25 km trasa s prevýšením 1000 m.

V sobotu pestrá ponuka podujatí
(23.10.2025) Náš región Hornád opäť ponúka pestré podujatia na sobotu 25. októbra - len si vybrať!
- V Košickej Polianke sa beží 6. ročník Košickopolianskej desiatky, deti štartujú o 11:00 hod a dospelí o 13:00 hod. Na bežcov čaká 10 km trasa.
- Vo Vyšnej Myšli hrajú prím kone. O 11:00 hod. začína Hubertova jazda, na ktorú pozýva Jazdecký klub Svet koní spolu s obcou. O 13:00 hod, bude pri ihrisku aj súťaž honcov.
- V Trstenom pri Hornáde sa zas dobre napapkáte na obecnej zabíjačke. O druhej na dvore u Gagarina začne ochutnávka zabíjačkových špecialít a doplní ju súťaž o naj ovocný koláč.


Viac info nájdete na pozvánkach v Kalendári podujatí - TU
Vyšiel nový Abovský hlásnik
(17.10.2025) Kto prešiel škodovkou cez Rumunsko? Kde oslávili 700. výročie 1. písomnej zmienky? V ktorej obci otvorili prvý denný stacionár v regióne? Kto je zázrakom prírody? Kde ožíva lipa ľuďmi?
Odpovede hľadajte na 16-tich stranách jesenného vydania nášho štvrťročníka Abovský hlásnik, ktorý už 20. rok mapuje dianie v 17 dedinách v okolí Košíc. Číslo je opäť plné zaujímavého čítania o ľuďoch a ich príbehoch, aj o rozvoji obcí cez eurofondy a tipy na výlety. Okrem poštových schránok ho nájdete aj v archíve čísel - TU.

Pozývame na Beh Myšľou
(10.10.2025) OZ Športový klub Nižná Myšľa a obec s podporou KSK organizujú v sobotu 18.10.2025 so začiatkom o 10:00 hod. 13. ročník tradičného Behu Nižnou Myšľou v archeologickej lokalite. Tešíme sa na každého športovca - bežca, pre všetky zúčastnené deti bude pripravený šarkan na Šarkaniádu, ktorá sa uskutoční po behu. Pripravili sme aj malé občerstvenie.

Pozývame na Beh do Nižnej Hutky
(26.9.2025) Srdečne pozývame do Nižnej Hutky na beh Hutčanska 5 s vierou v nedeľu 28. septembra o 14:00 hod. Ide o beh s kresťanskou tematikou, ktorý spája radosť z pohybu s duchovnou atmosférou a spoločným prežitím viery. Podujatie pre dospelých aj deti prináša rodinnú atmosféru, povzbudenie a zábavu. Môžete sa tešiť na občerstvenie, ako aj na inšpiratívne rozhovory od legendy slovenského behu Petra Poláka a katolíckeho kňaza, riaditeľa OÁZY pre Nový život Petra Gombitu.

Pozývame na Beh Ždaňou
(9.9.2025) Obec Ždaňa srdečne pozýva na bežecké preteky Beh Ždaňou - v nedeľu 14. septembra o 17:00 hod. Od obecného úradu sa pobeží 2,5 a 5 km trasa. Príďte povzdbudiť športovcov!

Pozvánka na sobotu
(4.9.2025) Pestrý a veselý program ponúkajú obce nášho regiónu aj túto SOBOTU 6. septembra:
- V Skároši to ožije hudbou a tancom na Abovských folklórnych slávnostiach v prírodnom amfiteátri od 13:00 hod.
- Vo Vyšnej Myšli sa stretnú furmani s tátošmi na Furmanských pretekoch od 9:00 hod. na ploche pri futbalovom ihrisku.
- V Čani sa predstavia šikovný modelári na súťaži a výstave Plastic model Čaňa od 10:00 hod. v sále na obecnom úrade.
- V Sokoľanoch sa rozlúčia s letom chutnými pirohami, vystúpením kapiel Kalap, Petra Band, MISHELL Band, atrakciami a turnajmi od 15:00 hod.
Detaily nájdete na plagátoch v našom kalendári podujatí - TU

Pestré akcie na záver prázdnin
(28.8.2025) Vychutnajte si posledný prázdninový víkend na podujatiach v regióne Hornád. Je z čoho vyberať!
V piatok 29. augusta oslavujú v Čani Deň obce so skupinami Sám sebou, Ščamba či Elizabeth, vo Vyšnej Myšli premietajú komédie cez túlavé kino a v Skároši si pripomenú 81. výročie SNP pri Pamätníku Oslobodenia.
V sobotu 30. augusta je v Ždani tradičný Ždaniansky jarmok s remesleníkmi a chovateľmi.
V nedeľu 31. augusta sa môžete vybrať do prírody na Prechod Slanským pohorím.
Detaily k podujatiam nájdete na plagátoch v našom kalendári podujatí - TU.
Pozvánka na najbližší víkend
(18.8.2025) Rozmýšľate, čo podniknúť s rodinou či priateľmi tento víkend? Región Hornád ponúka nasledovné:
- V Haniske v sobotu 23. augusta oslavujú Deň obce. Na námestí program začína od 16:00 hod., okrem domácich skupín vystúpia ľudvá hudba Primáš a Mafia Corner. Rôzne detské atrakcie doplnia stánky s občerstvením a balkánskou zmrzlinou.
- V Skároši v nedeľu 24. augusta chystajú Rozlúčku s letom. V prírodnom amfiteátri od 14:00 hod. sú pripravené: divadielko Šaška Jaška, ukážka práce polície, penová šou hasičov a párty s Detičkovom a maskotmi. Nebude chýbať ani tombola.

Čarovné miesto GRAJCIAR - PUSTÁ
Náš región ponúka veľa pokladov ukrytých pod nánosmi času. Jedným je POZDĹŽNA TERASA, ktorú za tisícročia vymodelovali vody Hornádu. Tiahne sa Košickou kotlinou od Sene a pokračuje v Maďarsku.VÝCHODZÍ BOD: osada Grajciar patriaca Haniske.
Čas výletu: cca 2 hodiny
So znalkyňou Horného Abova Agi Delimanovou prejdeme poza domy a stúpame na horizont – na kótu, s nadmorskou výškou len okolo 200 m. Ani nie za pol hodiny sa dostávame k dvom vykopaným ryhám – archeologickému rezu. Rozhliadneme sa ... a sme očarené... Vôkol krajina s nádherným kruhovým výhľadom. Nachádzame sa v pomyselnom strede Košickej kotliny, ktorú máme ako na dlani – vidíme okolité dediny, Kojšovskú hoľu, Slanské vrchy i cesty 68 aj R4 v diaľke pod nami. Skúmame vykopané ryhy. Skúšame sa vžiť do pocitov pradávnych ľudí, ktorí žili v úrodnej košickej kotline – už v neolite aj dobe bronzovej. Vítali na kóte východ či západ slnka? Mali na nej slávnosti či obrady?Od kóty kráčame po horizonte asi 10 minút na juh a dostávame sa do malého zanedbaného vodojemu. V hĺbke pod betónovou podlahou zurčí voda. Pešo kráčame k neďalekému osamotenému stromovému porastu uprostred polí. Stromy rastú v nízkej vlhkejšej priehlbine. Tu je voda odvedená do zavlažovacej šachty. Od kóty Grajciar – Pustá a od spomínaného vodojemu sme vzdialení asi kilometer. Z porastu vanie ticho a pokoj. Mohlo by toto byť miestom zvanom Sto stromov?
O pozdĺžnej terase a mohylách Mgr. Martin Horvát, odborný radca archeológie Krajského pamiatkového úradu v Košiciach:
„Vyhodnocujeme letecké snímkovanie (z roku 2014) a georadarový prieskum mohýl, resp. geologických útvarov, ktorého je rez na Grajciari – Pustá súčasťou. Okolie Hanisky znamená bohatosť nálezov pravekých obydlí, popolnicových polí a ďalších cenných artefaktov. V časti Kertešňa, kde vyrastá nová rodinná štvrť, našli rímsku sponu z 3. stor. n.l.
Prvý vedecký výskum mohýl urobili archeológovia z Prahy v roku 1951 pri výstavbe železiarní. Zamerali osem mohýl medzi Haniskou a Bočiarom, v katastri Hanisky jednu preskúmali. Našli v nej hrob s kostrou človeka, pravdepodobne kočovného kmeňa Sarmanov z 1. až 4. stor.n.l. Pokračujeme vlastne po 64 rokoch. Terajší zisťovací rez na kóte Grajciar – Pustá nám však o dávnej ľudskej činnosti na tamojšom mieste nepotvrdil. Pravda, tvorí len 5% zo sledovaného územia. Preto v našom prípade hovoríme o 1. etape výskumu.“
Katarína Čániová
obr. vpravo: Kresba mohýl v okolí Hanisky. Text je v češtine, z knihy Archeologická topografia Košice
obr. vľavo: Mgr. Martin Horvát prezentuje archelogické nálezy pri Haniske komisii Dedina roka 2015

