>> Kam ísť TURISTIKA Čarovné miesto GRAJCIAR - PUSTÁ


Posledné z aktualít:

Ponuka služby v regióne


(13.8.2020) Súkromný podnikateľ Ondrej Mazák ponúka v rámci regiónu službu vývozu žúmp. Bližšie informácie na telefónnom čísle 0907 136 107 alebo na mailovej adrese ondrej.mazak@gmail.com.

Nezmeškajte Abovské slávnosti!


(12.8.2020) Najväčšie Abovské folklórne slávnosti zažijete len v nedeľu 23. augusta 2020 v skárošskom amfiteátri. Čaká na vás bohatý kultúrny program, ktorý vyvrcholí vystúpením FS Makovica zo Svidníka. Nebude chýbať ani občerstvenie v podobe abovských špecialít a ďalšie atrakcie.

Príďte povzbudiť mladé talenty


(31.7.2020) Talentovaní hráči z prípravky sa budú v sobotu 1. augusta 2020 od 10:00 hod. na ihrisku v Kokšove-Bakši uchádzať vo futbalovom turnaji o pohár predsedu TJ. Príďte povzbudiť budúce futbalové nádeje z regiónu.

Súťaž v kosení!


(30.7.2020) Občianske združenie Naša Haniska organizuje súťaž v kosení. Najrýchlejší kosci si zmerajú sily 1. augusta 2020 o 8:30 hod na trávnatej ploche vedľa fary v Haniske. Viac informácií TU!

Hádka sa skončila vraždou


(27.7.2020) V sobotu večer 25.7. sa v Čani udiala tragédia. Hádka dvoch mužov skončila vraždou. Jeden z mužov bodol druhého nožom do srdca. Obeť namieste zomrela. Bližšie okolonosti polícia vyšetruje. Viac v Korzári.


Letná škola v Seni


(20.7.2020) Letný tábor plný zážitkov aj mimo školy čaká na žiakov v dvoch turnusoch v auguste. Viac informácií nájdete TU!


Valaliky čakajú kvalitnejšie chodníky


(15.7.2020) Opravy chodníkov a cyklochodníkov prebiehajú vo Valalikoch po oboch stranách hlavnej cesty. Kvalitnejšie spevnenie podkladového materiálu a zväčšenie obrubníkov predĺži síce celkovú opravu, ale zabezpečí ich dlhšiu životnosť.

Otvoria repliku obetnej jamy


(9.7.2020) V utorok 14. júla 2020 o 10:30 hod. sa pri kostole sv. Mikuláša v Nižnej Myšli slávnostne odkryje replika obetnej jamy z doby bronzovej. Nová expozícia významnej európskej archeologickej lokality priniesie návštevníkom autentické pocity z návštevy skanzenu.

Kraj opravuje cesty


(6.7.2020) Počas leta plánuje Košický samosprávny kraj obnoviť niekoľko ciest v regióne. Na modernizáciu čaká cestný úsek z Čane smerov na Gyňov. Rekonštrukčné práce sú rovnako naplánované na ceste smerom do Sene.

archiv regionu hornad

Čarovné miesto GRAJCIAR - PUSTÁ

Náš región ponúka veľa pokladov ukrytých pod nánosmi času. Jedným je POZDĹŽNA TERASA, ktorú za tisícročia vymodelovali vody Hornádu. Tiahne sa Košickou kotlinou od Sene a pokračuje v Maďarsku.

VÝCHODZÍ BOD:
osada Grajciar patriaca Haniske.
Čas výletu: cca 2 hodiny

So znalkyňou Horného Abova Agi Delimanovou prejdeme poza domy a stúpame na horizont – na kótu, s nadmorskou výškou len okolo 200 m. Ani nie za pol hodiny sa dostávame k dvom vykopaným ryhám archeologickému rezu. Rozhliadneme sa ... a sme očarené... Vôkol krajina s nádherným kruhovým výhľadom. Nachádzame sa v pomyselnom strede Košickej kotliny, ktorú máme ako na dlani – vidíme okolité dediny, Kojšovskú hoľu, Slanské vrchy i cesty 68 aj R4 v diaľke pod nami. Skúmame vykopané ryhy. Skúšame sa vžiť do pocitov pradávnych ľudí, ktorí žili v úrodnej košickej kotline – už v neolite aj dobe bronzovej. Vítali na kóte východ či západ slnka? Mali na nej slávnosti či obrady?

Od kóty kráčame po horizonte asi 10 minút na juh a dostávame sa do malého zanedbaného vodojemu. V hĺbke pod betónovou podlahou zurčí voda. Pešo kráčame k neďalekému osamotenému stromovému porastu uprostred polí. Stromy rastú v nízkej vlhkejšej priehlbine. Tu je voda odvedená do zavlažovacej šachty. Od kóty Grajciar – Pustá a od spomínaného vodojemu sme vzdialení asi kilometer. Z porastu vanie ticho a pokoj. Mohlo by toto byť miestom zvanom Sto stromov?


O pozdĺžnej terase a mohylách 
Mgr. Martin Horvát, odborný radca archeológie Krajského pamiatkového úradu v Košiciach: 
„Vyhodnocujeme letecké snímkovanie (z roku 2014) a georadarový prieskum mohýl, resp. geologických útvarov, ktorého je rez na Grajciari – Pustá súčasťou. Okolie Hanisky znamená bohatosť nálezov pravekých obydlí, popolnicových polí a ďalších cenných artefaktov. V časti Kertešňa, kde vyrastá nová rodinná štvrť, našli rímsku sponu z 3. stor. n.l.

Prvý vedecký výskum mohýl urobili archeológovia z Prahy v roku 1951 pri výstavbe železiarní. Zamerali osem mohýl medzi Haniskou a Bočiarom, v katastri Hanisky jednu preskúmali. Našli v nej hrob s kostrou človeka, pravdepodobne kočovného kmeňa Sarmanov z 1. až 4. stor.n.l.  Pokračujeme vlastne po 64 rokoch. Terajší zisťovací rez na kóte Grajciar – Pustá nám však o dávnej ľudskej činnosti na tamojšom mieste nepotvrdil. Pravda, tvorí len 5% zo sledovaného územia. Preto v našom prípade hovoríme o 1. etape výskumu.“

Katarína Čániová

obr. vpravo: Kresba mohýl v okolí Hanisky. Text je v češtine, z knihy Archeologická topografia Košice

obr. vľavo: Mgr. Martin Horvát prezentuje archelogické nálezy pri Haniske komisii Dedina roka 2015