>> Kam ísť TURISTIKA K sútoku potokov


Posledné z aktualít:

Ponuka služby v regióne


(13.8.2020) Súkromný podnikateľ Ondrej Mazák ponúka v rámci regiónu službu vývozu žúmp. Bližšie informácie na telefónnom čísle 0907 136 107 alebo na mailovej adrese ondrej.mazak@gmail.com.

Nezmeškajte Abovské slávnosti!


(12.8.2020) Najväčšie Abovské folklórne slávnosti zažijete len v nedeľu 23. augusta 2020 v skárošskom amfiteátri. Čaká na vás bohatý kultúrny program, ktorý vyvrcholí vystúpením FS Makovica zo Svidníka. Nebude chýbať ani občerstvenie v podobe abovských špecialít a ďalšie atrakcie.

Príďte povzbudiť mladé talenty


(31.7.2020) Talentovaní hráči z prípravky sa budú v sobotu 1. augusta 2020 od 10:00 hod. na ihrisku v Kokšove-Bakši uchádzať vo futbalovom turnaji o pohár predsedu TJ. Príďte povzbudiť budúce futbalové nádeje z regiónu.

Súťaž v kosení!


(30.7.2020) Občianske združenie Naša Haniska organizuje súťaž v kosení. Najrýchlejší kosci si zmerajú sily 1. augusta 2020 o 8:30 hod na trávnatej ploche vedľa fary v Haniske. Viac informácií TU!

Hádka sa skončila vraždou


(27.7.2020) V sobotu večer 25.7. sa v Čani udiala tragédia. Hádka dvoch mužov skončila vraždou. Jeden z mužov bodol druhého nožom do srdca. Obeť namieste zomrela. Bližšie okolonosti polícia vyšetruje. Viac v Korzári.


Letná škola v Seni


(20.7.2020) Letný tábor plný zážitkov aj mimo školy čaká na žiakov v dvoch turnusoch v auguste. Viac informácií nájdete TU!


Valaliky čakajú kvalitnejšie chodníky


(15.7.2020) Opravy chodníkov a cyklochodníkov prebiehajú vo Valalikoch po oboch stranách hlavnej cesty. Kvalitnejšie spevnenie podkladového materiálu a zväčšenie obrubníkov predĺži síce celkovú opravu, ale zabezpečí ich dlhšiu životnosť.

Otvoria repliku obetnej jamy


(9.7.2020) V utorok 14. júla 2020 o 10:30 hod. sa pri kostole sv. Mikuláša v Nižnej Myšli slávnostne odkryje replika obetnej jamy z doby bronzovej. Nová expozícia významnej európskej archeologickej lokality priniesie návštevníkom autentické pocity z návštevy skanzenu.

Kraj opravuje cesty


(6.7.2020) Počas leta plánuje Košický samosprávny kraj obnoviť niekoľko ciest v regióne. Na modernizáciu čaká cestný úsek z Čane smerov na Gyňov. Rekonštrukčné práce sú rovnako naplánované na ceste smerom do Sene.

archiv regionu hornad

K sútoku potokov

Tip na netradičný výlet ako vyšitý. K sútoku SOKOĽANSKÉHO a BELŽANSKÉHO POTOKA. Vyskúšali sme ho s Agi Delimanovou, turistickou vedúcou z Košíc, ktorá pozná región Horného Abova ako svoju dlaň.

VÝCHODZÍ BOD: obec Kechnec
Čas výletu: 3-4 hodiny
 

Auto parkujeme na dolnom okraji Kechneca, pretože oba potoky sa spájajú na zaujímavom mieste – rovno na hranici Slovenska s Maďarskom. Kilometrová prechádzka poľnou cestou ponúka pohľad na skruž a vahadlo – zavlažovací systém známy z obrázkov pusty u našich južných susedov. Prechádzame cez pôvabnú časť regulovaného Belžanského potoka a odbočujeme ku Kechneckému jazeru. Na blízkom sprašovom kopci koncertujú vtáčí umelci.

                       
              sprašový kopec - hniezdisko vtákov

Na mapách nájdeme Belžanský potok aj pod menom Sartos. Uvádza sa ako teplejší prítok Hornádu. Pod Milhosťou sa spája so Szakály čiže Sokolianskym potokom. Belžanský pramení pri Lorinčíku. Sokoľanský potok má zas svoj zrod pri Poľove. A čo tak sa niekedy vybrať tam? 

                   
                                                        sútok dvoch potokov                                  belžanské rameno

Odpočinieme si pri jazere a kráčame popri Belžanskom potoku k sútoku. Údajne bolo nad ním hradisko. Nevieme to identifikovať. Víta divoké miesto, svieža, živá voda a hraničné kamene s červenými hlavičkami. Želáme sútoku viac vďačnejších ľudí, aby tam nebola ani jediná plastová fľaša či iný odpad. Sadáme si. Obklopujú nás polia, teplo a pokoj a v diaľke vyvýšenina Davidka nad Kechnecom, ktorú sa tiež oplatí navštíviť. Je z nej nádherný výhľad a ukrýva aj zvyšky zvláštne umiestneného židovského cintorína.
Pekný výlet praje   Katarína Čániová