>> Kam ísť TURISTIKA Skárošská vyhliadka (795 m n.m.)


Posledné z aktualít:

Ponuka služby v regióne


(13.8.2020) Súkromný podnikateľ Ondrej Mazák ponúka v rámci regiónu službu vývozu žúmp. Bližšie informácie na telefónnom čísle 0907 136 107 alebo na mailovej adrese ondrej.mazak@gmail.com.

Nezmeškajte Abovské slávnosti!


(12.8.2020) Najväčšie Abovské folklórne slávnosti zažijete len v nedeľu 23. augusta 2020 v skárošskom amfiteátri. Čaká na vás bohatý kultúrny program, ktorý vyvrcholí vystúpením FS Makovica zo Svidníka. Nebude chýbať ani občerstvenie v podobe abovských špecialít a ďalšie atrakcie.

Príďte povzbudiť mladé talenty


(31.7.2020) Talentovaní hráči z prípravky sa budú v sobotu 1. augusta 2020 od 10:00 hod. na ihrisku v Kokšove-Bakši uchádzať vo futbalovom turnaji o pohár predsedu TJ. Príďte povzbudiť budúce futbalové nádeje z regiónu.

Súťaž v kosení!


(30.7.2020) Občianske združenie Naša Haniska organizuje súťaž v kosení. Najrýchlejší kosci si zmerajú sily 1. augusta 2020 o 8:30 hod na trávnatej ploche vedľa fary v Haniske. Viac informácií TU!

Hádka sa skončila vraždou


(27.7.2020) V sobotu večer 25.7. sa v Čani udiala tragédia. Hádka dvoch mužov skončila vraždou. Jeden z mužov bodol druhého nožom do srdca. Obeť namieste zomrela. Bližšie okolonosti polícia vyšetruje. Viac v Korzári.


Letná škola v Seni


(20.7.2020) Letný tábor plný zážitkov aj mimo školy čaká na žiakov v dvoch turnusoch v auguste. Viac informácií nájdete TU!


Valaliky čakajú kvalitnejšie chodníky


(15.7.2020) Opravy chodníkov a cyklochodníkov prebiehajú vo Valalikoch po oboch stranách hlavnej cesty. Kvalitnejšie spevnenie podkladového materiálu a zväčšenie obrubníkov predĺži síce celkovú opravu, ale zabezpečí ich dlhšiu životnosť.

Otvoria repliku obetnej jamy


(9.7.2020) V utorok 14. júla 2020 o 10:30 hod. sa pri kostole sv. Mikuláša v Nižnej Myšli slávnostne odkryje replika obetnej jamy z doby bronzovej. Nová expozícia významnej európskej archeologickej lokality priniesie návštevníkom autentické pocity z návštevy skanzenu.

Kraj opravuje cesty


(6.7.2020) Počas leta plánuje Košický samosprávny kraj obnoviť niekoľko ciest v regióne. Na modernizáciu čaká cestný úsek z Čane smerov na Gyňov. Rekonštrukčné práce sú rovnako naplánované na ceste smerom do Sene.

archiv regionu hornad

Skárošská vyhliadka (795 m n.m.)

  TRASA:  

Vyhliadka je prístupná po viacerých značkovaných turistických chodníkoch. Východiskami túr môžu byť obce Skároš alebo Slanská Huta.                          Z vyhliadkového brala možno  pokračovať na najvyšší bod Miliča – vrchol Veľký   Milič (895 m n.m.) alebo až do Hollóházy.

 

POPIS: 

  • Skárošskou vyhliadkou nazývame mohutné skalisko v Slanských vrchoch na slovensko-maďarskej štátnej hranici neďaleko vrchu Veľký Milič. 
  • Ponúka veľmi pekné výhľady. Z jedného bodu vidno Košice, Slovenský kras, maďarskú časť Zemplínskych vrchov aj Tatry. O niečo ďalej uvidíme z hrebeňa na opačnú stranu, Zemplínsku Šíravu, Vihorlat či Karpatskú oblasť na Ukrajine. 
  • Vyhliadka sa nachádza na okraji prírodnej rezervácie Marocká hoľa vyznačujúcej sa pralesovitými porastmi na sopečných horninách.

                     

Zaujímavosť:

Chránené územie Milič je súčasťou chráneného vtáčieho územia Slanské vrchy. K najvzácnejším zástupcom vtáctva patrí orol kráľovský, orol krikľavý, včelár lesný, sova dlhochvostá, ďateľ bielochrbtý i haja tmavá. Zaznamenali tu výskyt 12 biotopov a štyri druhy živočíchov európskeho významu.