>> Kto sme Príbehy ľudí z regiónu Celý rok okolo včiel


Posledné z aktualít:

Oslavy regiónu sa blížia!


(22.6.2024)  Vyberme si kalendár a zapíšme si dátum nedeľa 30. júna, 14:00 hod. Prečo? V ten deň oslavujeme Deň Regionálneho združenia obcí Hornád v amfiteátri v Skároši. Stretneme sa spolu už po 19-krát pri bohatom občerstvení, detských atrakciách i hudbe a speve našich folklórnych skupín. A kto bude hosť večera? Skupina GALAXIS - Žbirka revival :)  Ďalšie podujatia nájdete v našom Kalendári podujatí :)

Príď na regionálny futbalový turnaj


(13.6.2024)  Šesť mužstiev z obcí regiónu Hornád - Čaňa, Haniska, Kokšov-Bakša, Sokoľany, Trstené pri Hornáde a Ždaňa - si zmerajú sily na futbalovom ihrisku v Ždani na Futbalovom turnaji RZOH. Príď ich povzbudiť v sobotu 15. júna, hra začína o 9:00 hod.
Kto tento rok získa putovný pohár? 

Pozývame na Valalický jarmok


(9.6.2024)  Srdečne pozývame na Dni obce Valaliky29. ročník Valalického jarmoku. Oslavy začínajú v piatok 14.júna o 17:30 hod. Behom od studničky ku studničke (registrácia bežcov od 17.00 v KD Valaliky). Sobota 15.júna patrí športu - na futbalovom ihrisku sa hrá minifutbal mužov a v športovej hale stolnotenisový turnaj - a tiež Valalickému jarmoku s kultúrnym programom od 13:00 na dopravnom ihrisku. Okrem miestnych zoskupení vystúpi Maroš Bango, FS Železiar z Košíc a Adam Ďurica. Bude aj tombola, výstava hydiny a vtáctva drobnochovateľov, stánky remeselníkov a tvorivé dielne dielne pre deti.

Pozývame na Beh Vyšnou Myšľou


(30.5.2024)  Bežecký klub obce (BKO) Vyšná Myšľa a obec srdečne pozývajú túto sobotu 1. júna na 18. ročník Behu Vyšnou Myšľou. Oslávte Medzinárodný deň detí behom! Trať povedie pekným prírodným prostredím a vybrať si môžete dĺžku od 60 m pre najmenších až po 7 km. Prezentácia prebehne na futbalovom ihrisku od 12:30 hod. Na každého pretekára čaká unikátna medaila a pre deti je pripravená aj tombola. Podrobnejšie informácie nájdete na FB stránke BKO Vyšná Myšľa.Pozvánky na ďalšie podujatia nájdete v našom kalendári - TU

Pozývame na folklórny festival do Čane


(10.5.2024)  Obec Čaňa, kultúrna komisia a čanianske ľudové spevácke skupiny vás pozývajú na 2. ročník Čanianskeho folklórneho festivalu ľudových piesní v nedeľu 12.5.2024.  Festival začína o 14:30 hod. sprievodom od obecného úradu k amfiteátru, kde vystúpi 13 súborov a špeciálny hosť FS Liptov. K celkovej spokojnosti bude k dispozícii skákací hrad pre deti, guláš i káva.

Abovský hlásnik so srdcami regiónu


(14.4.2024)  Sme radi, že vám môžeme predstaviť nové, prvé tohoročné číslo regionálneho štvťročníka Abovský hlásnik. Ako môžeme pomôcť Východoslovenským labkám? Vzniknú Pieniny v našom regióne? Je bowling viac ako krčmový šport?...toľko krátka ochutnávka. 
Štartujeme aj novú rubriku (anketu) Srdcia regiónu o ľuďoch, ktorí nezištne pomáhajú či rozvíjajú náš región, ktorí darujú seba pre dobrú vec, nezištne. V prvom čísle predstavujeme prvé dve nominácie - priatelľa trstenskej prírody a rodinu darcov krvi.


Archív všetkých čísiel nájdete TU.

SÚŤAŽ o sadenicu jablone


(9.4.2024) Odpovedzte na súťažnú otázku a vyhrajte sadenicu jablone od záhradkárov ZO SZZ v Ždani. Otázka znie: Aké stromy sú v erbe obce Ždaňa? Odpovede posielajte na e-mail regionhornad@gmail.com do 8. mája 2024. Nezabudnite uviesť svoju adresu a telefonický kontakt.

Ďakujeme všetkým čitateľom, ktorí sa zapojili do predchádzajúcej súťaže. Zo zaslaných správnych odpovedí na otázku – Koľko chovateľov vystavovalo na Oblastnej výstave zvierat v Geči? 119 – sme vylosovali Emíliu Stankovičovú z Košíc. Odmenili sme ju vecnou cenou a posedením pri kávičke. Gratulujeme!

Voľba prezidenta SR - 2. kolo


(2.4.2024)  Keďže ani jeden z kandidátov na prezidenta SR nezískal v 1. kole voľby nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, stretneme sa opäť vo volebných miestnostiach v sobotu 6.4.2024. O post hlavy štátu na ďalších päť rokov sa uchádzajú Ivan Korčok - NEKA a Peter Pellegrini - HLAS. Volebné miestnosti budú otvorené celý deň, tak si nájdime čas a príďme povedať svoju voľbu.


Voliť v Ždani došiel aj 90-ročný Ladislav Jobbágy

Hokejový kemp pre amatérov


(8.3.2024)  Na veľký piatok 29.3.2024 na zimnom štadióne v Čani pripravujú pre hráčov amatérov hokejový kemp pod vedením profesionálnych trénerov. „Využi voľno, príď pre seba niečo spraviť a zamakať si spolu s nami. Začíname o 8:15 v telocvični, o 9:30 sa presunieme na ľadovú plochu, kde si dáme tréning - powerskating a práca s pukom. O 10:45 si pod vedením trénerov zahráme hokej 5 vs 5.”
Prihlasovanie prebieha emailom na zimnystadioncana@gmail.com. Viac info na ich webe alebo FB stránke.

archiv regionu hornad

Celý rok okolo včiel


Húževnatá Natália Šiváková zo Sene pochádza z Ukrajiny. Na Slovensko prišla pred 12 rokmi. Pochádza z včelárskej rodiny a aj so svojím slovenským manželom, ktorý už nie je medzi nami, sa venovali chovu včiel.

Dnes je na všetko sama. Jej život by sme asi nenazvali sladkým, no jej tovar naďalej patrí medzi najvyhľadávanejšie v našej oblasti. „Mám 60 rodín včiel a štyri maringotky. Koncom leta som ich mohla mať blízko domova v Seni, ale niekedy musím cestovať aj 30 – 40 kilometrov, aby včely mali čo opeľovať,” hovorí Natália. Je to práca fyzicky namáhavá, zvlášť pre ženu, no ona ju miluje.

Okrem medu sa akčná žienka zo Sene zaoberá aj dodávaním ďalších včelích produktov – propolis, materská kašička, trúdie mlieko, fermentovaný peľ... Do pandémie ste ju mohli vídať hlavne na rôznych jarmokoch a obecných podujatiach. Dnes predáva najmä v Košiciach. Aj ona pocítila tohtoročné sucho. „Jarná znáška bola ešte dobrá, ale celkovo bol tento rok 2021 dosť slabý.”

V zime sa Natália tiež nenudí, veď pre toľko včelstiev treba pripraviť 300 či až 400 rámikov do úľov. Do predajného stánku potrebuje aspoň 6–7 druhov medu. „Stále sa nájdu ľudia, ktorí kryštalizujúci med považujú za nekvalitný a myslia si, že tekutý je lepší. Nie je to tak. Lesný má veľmi dobrú povesť, mnohí ho majú za všeliek, o kvetový a agátový nemajú až taký záujem. Ale dobré je medy striedať. Keď chcete kúpiť 10 kíl, najlepšie je každé kilo z iného,” odporúča.

     

Každý na niečo iné

Rôzne medy sú vhodné ako úľava pri rôznych zdravotných ťažkostiach. Lipa pomáha na priedušky, kašeľ a hrdlo, agát je vynikajúci na žalúdok. Lesný je trošku ťažší, ale skvelý na alergie, lebo neobsahuje peľ. Slnečnicové a ostatné jesenné sú tiež vynikajúce, napríklad kombinácia bylín ľubovník a repík, tieto majú hnedo-zlatý odtieň,” znejú Natáliine rady. „A každý by mal mať doma propolis. Na kašeľ, ale aj ako antiseptikum na rany.”
   Najbližšie mesiace bude zamestnaná výrobou voskov, sviečok a medových darčekov na koniec roka. A v januári sa pre ňu začne ďalší kolotoč.

 
Autor článku: Anton Oberhauser
foto: archív Natálie Šivákovej
Uverejnené v Abovskom hlásniku č.3/2022. Klik do archívu :)