>> Kto sme Príbehy ľudí z regiónu Neničme si Božiu záhradu


Posledné z aktualít:

Oslavy regiónu sa blížia!


(22.6.2024)  Vyberme si kalendár a zapíšme si dátum nedeľa 30. júna, 14:00 hod. Prečo? V ten deň oslavujeme Deň Regionálneho združenia obcí Hornád v amfiteátri v Skároši. Stretneme sa spolu už po 19-krát pri bohatom občerstvení, detských atrakciách i hudbe a speve našich folklórnych skupín. A kto bude hosť večera? Skupina GALAXIS - Žbirka revival :)  Ďalšie podujatia nájdete v našom Kalendári podujatí :)

Príď na regionálny futbalový turnaj


(13.6.2024)  Šesť mužstiev z obcí regiónu Hornád - Čaňa, Haniska, Kokšov-Bakša, Sokoľany, Trstené pri Hornáde a Ždaňa - si zmerajú sily na futbalovom ihrisku v Ždani na Futbalovom turnaji RZOH. Príď ich povzbudiť v sobotu 15. júna, hra začína o 9:00 hod.
Kto tento rok získa putovný pohár? 

Pozývame na Valalický jarmok


(9.6.2024)  Srdečne pozývame na Dni obce Valaliky29. ročník Valalického jarmoku. Oslavy začínajú v piatok 14.júna o 17:30 hod. Behom od studničky ku studničke (registrácia bežcov od 17.00 v KD Valaliky). Sobota 15.júna patrí športu - na futbalovom ihrisku sa hrá minifutbal mužov a v športovej hale stolnotenisový turnaj - a tiež Valalickému jarmoku s kultúrnym programom od 13:00 na dopravnom ihrisku. Okrem miestnych zoskupení vystúpi Maroš Bango, FS Železiar z Košíc a Adam Ďurica. Bude aj tombola, výstava hydiny a vtáctva drobnochovateľov, stánky remeselníkov a tvorivé dielne dielne pre deti.

Pozývame na Beh Vyšnou Myšľou


(30.5.2024)  Bežecký klub obce (BKO) Vyšná Myšľa a obec srdečne pozývajú túto sobotu 1. júna na 18. ročník Behu Vyšnou Myšľou. Oslávte Medzinárodný deň detí behom! Trať povedie pekným prírodným prostredím a vybrať si môžete dĺžku od 60 m pre najmenších až po 7 km. Prezentácia prebehne na futbalovom ihrisku od 12:30 hod. Na každého pretekára čaká unikátna medaila a pre deti je pripravená aj tombola. Podrobnejšie informácie nájdete na FB stránke BKO Vyšná Myšľa.Pozvánky na ďalšie podujatia nájdete v našom kalendári - TU

Pozývame na folklórny festival do Čane


(10.5.2024)  Obec Čaňa, kultúrna komisia a čanianske ľudové spevácke skupiny vás pozývajú na 2. ročník Čanianskeho folklórneho festivalu ľudových piesní v nedeľu 12.5.2024.  Festival začína o 14:30 hod. sprievodom od obecného úradu k amfiteátru, kde vystúpi 13 súborov a špeciálny hosť FS Liptov. K celkovej spokojnosti bude k dispozícii skákací hrad pre deti, guláš i káva.

Abovský hlásnik so srdcami regiónu


(14.4.2024)  Sme radi, že vám môžeme predstaviť nové, prvé tohoročné číslo regionálneho štvťročníka Abovský hlásnik. Ako môžeme pomôcť Východoslovenským labkám? Vzniknú Pieniny v našom regióne? Je bowling viac ako krčmový šport?...toľko krátka ochutnávka. 
Štartujeme aj novú rubriku (anketu) Srdcia regiónu o ľuďoch, ktorí nezištne pomáhajú či rozvíjajú náš región, ktorí darujú seba pre dobrú vec, nezištne. V prvom čísle predstavujeme prvé dve nominácie - priatelľa trstenskej prírody a rodinu darcov krvi.


Archív všetkých čísiel nájdete TU.

SÚŤAŽ o sadenicu jablone


(9.4.2024) Odpovedzte na súťažnú otázku a vyhrajte sadenicu jablone od záhradkárov ZO SZZ v Ždani. Otázka znie: Aké stromy sú v erbe obce Ždaňa? Odpovede posielajte na e-mail regionhornad@gmail.com do 8. mája 2024. Nezabudnite uviesť svoju adresu a telefonický kontakt.

Ďakujeme všetkým čitateľom, ktorí sa zapojili do predchádzajúcej súťaže. Zo zaslaných správnych odpovedí na otázku – Koľko chovateľov vystavovalo na Oblastnej výstave zvierat v Geči? 119 – sme vylosovali Emíliu Stankovičovú z Košíc. Odmenili sme ju vecnou cenou a posedením pri kávičke. Gratulujeme!

Voľba prezidenta SR - 2. kolo


(2.4.2024)  Keďže ani jeden z kandidátov na prezidenta SR nezískal v 1. kole voľby nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, stretneme sa opäť vo volebných miestnostiach v sobotu 6.4.2024. O post hlavy štátu na ďalších päť rokov sa uchádzajú Ivan Korčok - NEKA a Peter Pellegrini - HLAS. Volebné miestnosti budú otvorené celý deň, tak si nájdime čas a príďme povedať svoju voľbu.


Voliť v Ždani došiel aj 90-ročný Ladislav Jobbágy

Hokejový kemp pre amatérov


(8.3.2024)  Na veľký piatok 29.3.2024 na zimnom štadióne v Čani pripravujú pre hráčov amatérov hokejový kemp pod vedením profesionálnych trénerov. „Využi voľno, príď pre seba niečo spraviť a zamakať si spolu s nami. Začíname o 8:15 v telocvični, o 9:30 sa presunieme na ľadovú plochu, kde si dáme tréning - powerskating a práca s pukom. O 10:45 si pod vedením trénerov zahráme hokej 5 vs 5.”
Prihlasovanie prebieha emailom na zimnystadioncana@gmail.com. Viac info na ich webe alebo FB stránke.

archiv regionu hornad

Neničme si Božiu záhradu

Pani Irene Vargovej pristane úsmev. A ten jej na tvári vždy vyčarí príroda alebo, ako ona hovorí, Božia záhradka. Nazýva tak všetky miesta, kde rastú liečivé rastliny. Osobitne lúky nad Skárošom, ktoré jej prirástli  k srdcu.

Hoci býva v Čani, poštárku robila dve desiatky rokov práve v Skároši, kde vyrastala v časti zvanej Malá Praha. „Radšej som denne do práce dochádzala autobusom. Podhorská oblasť plná zázrakov mi to bohato nahradila,” vraví a pokračuje. „Veľa ma o bylinkách naučila babka Rošková. Mala som asi 10 rokov, ona vyše 80. Bývala sama v  slamenej chalúpke a jej deti žili v Česku. Koľkokrát mi povedala: Dones mi to, čo kvitne na bielo, aj to, čo kvitne na fialovo... U druhej babky Vojčíkovej z Trsteného som sa tiež kde-čomu priučila.”

Raz sa pani Vargová škaredo zranila pádom z bicykla. Babka Rošková jej priložila na ranu čerstvé skorocelové listy a tie boľačku rýchlo zacelili. Neskôr ju zas trápili ekzémy na rukách. Lieky nepomáhali. Postihnuté miesta si  začala každý deň máčať v odvare z repíka, šalvie a nechtíka. Za dva týždne nebolo po trápení ani stopy. Pomáha tak aj iným.

Schody v dome, obývačku aj iné priestory má zaplnené škatuľami so starostlivo nastrihanými bylinkami a voňavými vreckami. Na policiach sirupy – napríklad  žihľavový či agátový. Aj rôzne tinktúry. V príjemnej kuchyni pijeme čaj zo šalvie, medovky a bobuliek čiernej bazy. Dochutený výborným bazovým sirupom. Ochutnávam jej lahodný zákusok. Čo zbiera teraz, začiatkom jesene? Ginko dvojlaločné na pamäť, šípky na prechladnutie, hloh na srdiečko, listy čiernych ríbezlí – na kašeľ...

Jej štyri deti  ju v celoživotnej záľube podporujú. „Mama je stále na lúkach. Aj sa obávame, kde sa až zatúlala, voláme jej, našťastie, vždy je v poriadku,” vraví najstaršia dcéra Evka. Druhá dcéra Andrea býva dva roky vo Zvončíne pri Trnave. „Mama, je tam potok, lúky, príď, pozýva ma. Vari mi to dakedy vyjde. Som v Čani kostolníčkou, tak ako moja mama a otec. Zatiaľ neviem, kto by ma aspoň na týždeň zastúpil.”

Zhlboka si vzdychne a do očí jej vhŕknu slzy. „Čo bolo harmančeku nad Skárošom! A šalvie lekárskej! Až svah pod cintorínom fialovel. Teraz ich už nevidím. Postrekmi a necitlivosťou si ničíme záhradu, ktorú nám Boh dal do užívania. V okolí Čane už takmer niet bylinkových miest. Ešteže pri jazere možno zbierať lipu a myší chvostík.”
   Pestuje bylinky aj na záhrade. Rada by ich rozsadila aj na ďalšie miesta, ale vnuci a vnučky potrebujú miesto na guľovačku či letné bláznenie. A ich návšteve je vždy veľmi rada. Najstaršia Ivanka ide v jej stopách.


RECEPT a rady pani Ireny

Petržlenové víno - na srdce
   Do 1 l bieleho vína bez siričitanov dáme 10 stoniek petržlenu s listami. Pridáme 1 lyžicu vínneho octu. Varíme 10 minút. Vytvorí sa pena, tú ale nezbierame. Pridáme 300 gramov domáceho medu, varíme ešte 4 minútky a scedíme. Dáme do fliaš. Užívame každý deň poldeci pred jedlom. Do vypitia 1 litra, potom mesiac pauza a kúru možno zopakovať. Víno môže byť trochu mútne, treba vypiť aj spodok. 

♦     Petržlenová vňať je vhodná i na posilnenie močových ciest a obličiek
♦     Šípky nekombinujte s inými bylinkami 
♦     Trnky sú dobré na chudnutie


Autor článku: Katarína Čániová
foto: Katarína Čániová, internet
Uverejnené v Abovskom hlásniku č.3/2021. Klik do archívu :)