>> Kto sme Príbehy ľudí z regiónu Objavuje talenty, zakladá tradície


Posledné z aktualít:

Oslavy regiónu sa blížia!


(22.6.2024)  Vyberme si kalendár a zapíšme si dátum nedeľa 30. júna, 14:00 hod. Prečo? V ten deň oslavujeme Deň Regionálneho združenia obcí Hornád v amfiteátri v Skároši. Stretneme sa spolu už po 19-krát pri bohatom občerstvení, detských atrakciách i hudbe a speve našich folklórnych skupín. A kto bude hosť večera? Skupina GALAXIS - Žbirka revival :)  Ďalšie podujatia nájdete v našom Kalendári podujatí :)

Príď na regionálny futbalový turnaj


(13.6.2024)  Šesť mužstiev z obcí regiónu Hornád - Čaňa, Haniska, Kokšov-Bakša, Sokoľany, Trstené pri Hornáde a Ždaňa - si zmerajú sily na futbalovom ihrisku v Ždani na Futbalovom turnaji RZOH. Príď ich povzbudiť v sobotu 15. júna, hra začína o 9:00 hod.
Kto tento rok získa putovný pohár? 

Pozývame na Valalický jarmok


(9.6.2024)  Srdečne pozývame na Dni obce Valaliky29. ročník Valalického jarmoku. Oslavy začínajú v piatok 14.júna o 17:30 hod. Behom od studničky ku studničke (registrácia bežcov od 17.00 v KD Valaliky). Sobota 15.júna patrí športu - na futbalovom ihrisku sa hrá minifutbal mužov a v športovej hale stolnotenisový turnaj - a tiež Valalickému jarmoku s kultúrnym programom od 13:00 na dopravnom ihrisku. Okrem miestnych zoskupení vystúpi Maroš Bango, FS Železiar z Košíc a Adam Ďurica. Bude aj tombola, výstava hydiny a vtáctva drobnochovateľov, stánky remeselníkov a tvorivé dielne dielne pre deti.

Pozývame na Beh Vyšnou Myšľou


(30.5.2024)  Bežecký klub obce (BKO) Vyšná Myšľa a obec srdečne pozývajú túto sobotu 1. júna na 18. ročník Behu Vyšnou Myšľou. Oslávte Medzinárodný deň detí behom! Trať povedie pekným prírodným prostredím a vybrať si môžete dĺžku od 60 m pre najmenších až po 7 km. Prezentácia prebehne na futbalovom ihrisku od 12:30 hod. Na každého pretekára čaká unikátna medaila a pre deti je pripravená aj tombola. Podrobnejšie informácie nájdete na FB stránke BKO Vyšná Myšľa.Pozvánky na ďalšie podujatia nájdete v našom kalendári - TU

Pozývame na folklórny festival do Čane


(10.5.2024)  Obec Čaňa, kultúrna komisia a čanianske ľudové spevácke skupiny vás pozývajú na 2. ročník Čanianskeho folklórneho festivalu ľudových piesní v nedeľu 12.5.2024.  Festival začína o 14:30 hod. sprievodom od obecného úradu k amfiteátru, kde vystúpi 13 súborov a špeciálny hosť FS Liptov. K celkovej spokojnosti bude k dispozícii skákací hrad pre deti, guláš i káva.

Abovský hlásnik so srdcami regiónu


(14.4.2024)  Sme radi, že vám môžeme predstaviť nové, prvé tohoročné číslo regionálneho štvťročníka Abovský hlásnik. Ako môžeme pomôcť Východoslovenským labkám? Vzniknú Pieniny v našom regióne? Je bowling viac ako krčmový šport?...toľko krátka ochutnávka. 
Štartujeme aj novú rubriku (anketu) Srdcia regiónu o ľuďoch, ktorí nezištne pomáhajú či rozvíjajú náš región, ktorí darujú seba pre dobrú vec, nezištne. V prvom čísle predstavujeme prvé dve nominácie - priatelľa trstenskej prírody a rodinu darcov krvi.


Archív všetkých čísiel nájdete TU.

SÚŤAŽ o sadenicu jablone


(9.4.2024) Odpovedzte na súťažnú otázku a vyhrajte sadenicu jablone od záhradkárov ZO SZZ v Ždani. Otázka znie: Aké stromy sú v erbe obce Ždaňa? Odpovede posielajte na e-mail regionhornad@gmail.com do 8. mája 2024. Nezabudnite uviesť svoju adresu a telefonický kontakt.

Ďakujeme všetkým čitateľom, ktorí sa zapojili do predchádzajúcej súťaže. Zo zaslaných správnych odpovedí na otázku – Koľko chovateľov vystavovalo na Oblastnej výstave zvierat v Geči? 119 – sme vylosovali Emíliu Stankovičovú z Košíc. Odmenili sme ju vecnou cenou a posedením pri kávičke. Gratulujeme!

Voľba prezidenta SR - 2. kolo


(2.4.2024)  Keďže ani jeden z kandidátov na prezidenta SR nezískal v 1. kole voľby nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, stretneme sa opäť vo volebných miestnostiach v sobotu 6.4.2024. O post hlavy štátu na ďalších päť rokov sa uchádzajú Ivan Korčok - NEKA a Peter Pellegrini - HLAS. Volebné miestnosti budú otvorené celý deň, tak si nájdime čas a príďme povedať svoju voľbu.


Voliť v Ždani došiel aj 90-ročný Ladislav Jobbágy

Hokejový kemp pre amatérov


(8.3.2024)  Na veľký piatok 29.3.2024 na zimnom štadióne v Čani pripravujú pre hráčov amatérov hokejový kemp pod vedením profesionálnych trénerov. „Využi voľno, príď pre seba niečo spraviť a zamakať si spolu s nami. Začíname o 8:15 v telocvični, o 9:30 sa presunieme na ľadovú plochu, kde si dáme tréning - powerskating a práca s pukom. O 10:45 si pod vedením trénerov zahráme hokej 5 vs 5.”
Prihlasovanie prebieha emailom na zimnystadioncana@gmail.com. Viac info na ich webe alebo FB stránke.

archiv regionu hornad

Objavuje talenty, zakladá tradície

Hoci je Košičan, jeho meno je v Čani pojmom. Na tunajšej základnej škole učí už takmer 19 rokov. Mnohí by sa na jeho mieste prepadli do stereotypu. Pán učiteľ Ján Falis však rozhodne nie.

Poznáte skupinu Traky? Kto by ju nepoznal, veď ide v stopách slávneho Drišľaku či Ščamby. No vedeli ste, že to bola práve školská súťaž ZŠ Čaňa má talent v roku 2009, kde sa chlapci objavili na castingu po prvý raz? Pri jej zrode stál Ján Falis s kolegyňou Soňou Zavadskou. Už v roku 2005 si škola aj vďaka nemu vyskúšala vlastnú „superstár”, podľa vzoru inej televíznej šou. Zatiaľ posledný „talent” zorganizovali s kolegyňou Ivetou Hricišonovou v roku 2019. V rámci programu k Dňu detí prišli vystúpiť po 10 rokoch aj chlapci z Trakov.

Za takmer dve dekády v Čani prišiel Ján s viacerými nápadmi. Niekedy z vlastnej iniciatívy – ako v roku 2010, keď založil volejbalový krúžok. Tento šport čoskoro začal žiť vlastným životom, napríklad na pieskových ihriskách pri jazere Tajvan či na Silva Ranči. A po covidovej pandémii sa práve on zaslúžil o obnovenie volejbalu na pôde školy – aj keď sa o telocvičňu musia deliť s aktuálne veľmi populárnym basketbalom.

Počas zimy (rok 2023) zorganizoval popoludnie pri bowlingu pre dvojice zložené zo žiakov školy a ich rodičov. A aj ďalší šport hraný ponad sieť – bedminton – zapustil korene v našom regióne práve vďaka tomuto agilnému pedagógovi. Vďaka čomu nachádza Ján v sebe toľko energie na rozdávanie aj pre druhých? Jednoducho – vďaka tomu, že svoju prácu a svojich žiakov má rád. Presne v duchu toho, ako sa škola pod vedením riaditeľky Zuzany Bruncovej profiluje.

    

Druhou doménou pána učiteľa je informatika. Jeho utorňajší krúžok má veľavravný názov – IT Kreatívne. Veľa sa na ňom naučia aj dievčatá, ktoré dokáže svojím prístupom zaujať už na prvom stupni. V poslednom čase so žiakmi vnikajú aj do tajov dnes toľko diskutovanej umelej inteligencie.

Nezabudnite teda nabudúce na rodičovskom združení, alebo pri hocijakej inej príležitosti, poďakovať učiteľom. Nielen v Čani. V každej škole si to zaslúžia. Ján Falis je príkladom, ako našim deťom vštepovať lásku k pohybu i rozvíjať myslenie. Ako nachádzať hranice a zároveň ich prekonávať.


Autor článku: Anton Oberhauser
foto: archív J. Falis
Uverejnené v Abovskom hlásniku č.4/2023. Klik do archívu :)