>> Kto sme Príbehy ľudí z regiónu Oveľa viac než krčmový šport


Posledné z aktualít:

Oslavy regiónu sa blížia!


(22.6.2024)  Vyberme si kalendár a zapíšme si dátum nedeľa 30. júna, 14:00 hod. Prečo? V ten deň oslavujeme Deň Regionálneho združenia obcí Hornád v amfiteátri v Skároši. Stretneme sa spolu už po 19-krát pri bohatom občerstvení, detských atrakciách i hudbe a speve našich folklórnych skupín. A kto bude hosť večera? Skupina GALAXIS - Žbirka revival :)  Ďalšie podujatia nájdete v našom Kalendári podujatí :)

Príď na regionálny futbalový turnaj


(13.6.2024)  Šesť mužstiev z obcí regiónu Hornád - Čaňa, Haniska, Kokšov-Bakša, Sokoľany, Trstené pri Hornáde a Ždaňa - si zmerajú sily na futbalovom ihrisku v Ždani na Futbalovom turnaji RZOH. Príď ich povzbudiť v sobotu 15. júna, hra začína o 9:00 hod.
Kto tento rok získa putovný pohár? 

Pozývame na Valalický jarmok


(9.6.2024)  Srdečne pozývame na Dni obce Valaliky29. ročník Valalického jarmoku. Oslavy začínajú v piatok 14.júna o 17:30 hod. Behom od studničky ku studničke (registrácia bežcov od 17.00 v KD Valaliky). Sobota 15.júna patrí športu - na futbalovom ihrisku sa hrá minifutbal mužov a v športovej hale stolnotenisový turnaj - a tiež Valalickému jarmoku s kultúrnym programom od 13:00 na dopravnom ihrisku. Okrem miestnych zoskupení vystúpi Maroš Bango, FS Železiar z Košíc a Adam Ďurica. Bude aj tombola, výstava hydiny a vtáctva drobnochovateľov, stánky remeselníkov a tvorivé dielne dielne pre deti.

Pozývame na Beh Vyšnou Myšľou


(30.5.2024)  Bežecký klub obce (BKO) Vyšná Myšľa a obec srdečne pozývajú túto sobotu 1. júna na 18. ročník Behu Vyšnou Myšľou. Oslávte Medzinárodný deň detí behom! Trať povedie pekným prírodným prostredím a vybrať si môžete dĺžku od 60 m pre najmenších až po 7 km. Prezentácia prebehne na futbalovom ihrisku od 12:30 hod. Na každého pretekára čaká unikátna medaila a pre deti je pripravená aj tombola. Podrobnejšie informácie nájdete na FB stránke BKO Vyšná Myšľa.Pozvánky na ďalšie podujatia nájdete v našom kalendári - TU

Pozývame na folklórny festival do Čane


(10.5.2024)  Obec Čaňa, kultúrna komisia a čanianske ľudové spevácke skupiny vás pozývajú na 2. ročník Čanianskeho folklórneho festivalu ľudových piesní v nedeľu 12.5.2024.  Festival začína o 14:30 hod. sprievodom od obecného úradu k amfiteátru, kde vystúpi 13 súborov a špeciálny hosť FS Liptov. K celkovej spokojnosti bude k dispozícii skákací hrad pre deti, guláš i káva.

Abovský hlásnik so srdcami regiónu


(14.4.2024)  Sme radi, že vám môžeme predstaviť nové, prvé tohoročné číslo regionálneho štvťročníka Abovský hlásnik. Ako môžeme pomôcť Východoslovenským labkám? Vzniknú Pieniny v našom regióne? Je bowling viac ako krčmový šport?...toľko krátka ochutnávka. 
Štartujeme aj novú rubriku (anketu) Srdcia regiónu o ľuďoch, ktorí nezištne pomáhajú či rozvíjajú náš región, ktorí darujú seba pre dobrú vec, nezištne. V prvom čísle predstavujeme prvé dve nominácie - priatelľa trstenskej prírody a rodinu darcov krvi.


Archív všetkých čísiel nájdete TU.

SÚŤAŽ o sadenicu jablone


(9.4.2024) Odpovedzte na súťažnú otázku a vyhrajte sadenicu jablone od záhradkárov ZO SZZ v Ždani. Otázka znie: Aké stromy sú v erbe obce Ždaňa? Odpovede posielajte na e-mail regionhornad@gmail.com do 8. mája 2024. Nezabudnite uviesť svoju adresu a telefonický kontakt.

Ďakujeme všetkým čitateľom, ktorí sa zapojili do predchádzajúcej súťaže. Zo zaslaných správnych odpovedí na otázku – Koľko chovateľov vystavovalo na Oblastnej výstave zvierat v Geči? 119 – sme vylosovali Emíliu Stankovičovú z Košíc. Odmenili sme ju vecnou cenou a posedením pri kávičke. Gratulujeme!

Voľba prezidenta SR - 2. kolo


(2.4.2024)  Keďže ani jeden z kandidátov na prezidenta SR nezískal v 1. kole voľby nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, stretneme sa opäť vo volebných miestnostiach v sobotu 6.4.2024. O post hlavy štátu na ďalších päť rokov sa uchádzajú Ivan Korčok - NEKA a Peter Pellegrini - HLAS. Volebné miestnosti budú otvorené celý deň, tak si nájdime čas a príďme povedať svoju voľbu.


Voliť v Ždani došiel aj 90-ročný Ladislav Jobbágy

Hokejový kemp pre amatérov


(8.3.2024)  Na veľký piatok 29.3.2024 na zimnom štadióne v Čani pripravujú pre hráčov amatérov hokejový kemp pod vedením profesionálnych trénerov. „Využi voľno, príď pre seba niečo spraviť a zamakať si spolu s nami. Začíname o 8:15 v telocvični, o 9:30 sa presunieme na ľadovú plochu, kde si dáme tréning - powerskating a práca s pukom. O 10:45 si pod vedením trénerov zahráme hokej 5 vs 5.”
Prihlasovanie prebieha emailom na zimnystadioncana@gmail.com. Viac info na ich webe alebo FB stránke.

archiv regionu hornad

Oveľa viac než krčmový šport

Povedali by ste, že mladú dámu privedie k športu jej babka? Presne tak to bolo v prípade Viktórie Vanátovej z Valalík, ktorá sa už tri roky venuje bowlingu.

Jej babka približne 10 rokov. Obe sú členkami Športového bowlingového klubu (ŠBK) Košice. Viktória sa medzitým vypracovala na medzinárodnú úroveň. V roku 2023 sa stala vicemajsterkou Slovenska do 18 rokov a bola členkou juniorskej reprezentácie na európskom šampionáte vo Viedni. „Zaujalo ma, aká dôležitá je pri bowlingu presnosť a premýšľanie nad hrou. Mnohí si myslia, že ide len o krčmový šport, no je to veľmi strategická hra, kde sa športovec musí prispôsobiť rôznym podmienkam, každou hrou získava nové znalosti a to ma naozaj baví,” približuje Valaličanka.

Podľa nej sa dá na začiatok trénovať v akomkoľvek bowlingovom centre. Popri zlepšovaní techniky je však dôležité celkové posilnenie tela, keďže bowling zaťažuje telo jednostranne. Členovia ŠBK Košice sa pravidelne zúčastňujú rôznych turnajov na celom Slovensku i v zahraničí, niekoľko družstiev pôsobí v slovenských ligách. Samotná Viki v súčasnosti hrá v druholigovom družstve. Na viedenské majstrovstvá Európy (na foto) má skvelé spomienky. „Slováci súťažili v tímoch, dvojiciach a aj ako jednotlivci. Našim chlapcom sa vo dvojiciach podarilo získať bronzovú medailu.”

Slovenský bowlingový zväz nedávno obnovil dievčenský tím a Viktória bola tiež pozvaná reprezentovať. „Nasledoval niekoľkomesačný tréningový plán a hľadanie finančných prostriedkov, aby som sa mohla zúčastniť. Pokiaľ ste húževnatí a cieľavedomí, nebojte sa skúšať nové veci, lebo sa nakoniec aj vy môžete dostať do reprezentácie.”

A na záver otázka: Čo by ste poradili príležitostným bowlerom, ako sa dá čo najlepšie udržať presnosť hodov počas zápasu? Viktória odpovedá: „Odporučila by som nepozerať sa na kolky, ale na šípky na dráhe. Sú bližšie a ľahšie tak namierite svoj hod. Keď sa budete sústreďovať na to, aby ste guľu hodili čo najrovnejšie a budete sa snažiť trafiť sa do okolia strednej šípky, padne vám väčší počet kolkov, ak nie rovno strike, čo znamená, že spadnú všetky.”

 
Autor článku: Anton Oberhauser
foto: archív V. Vanátovej
Uverejnené v Abovskom hlásniku č.1/2024. Klik do archívu :)