>> Kto sme Príbehy ľudí z regiónu Oveľa viac než krčmový šport


Posledné z aktualít:

Opäť je tu regionálny stolnotenisový turnaj!


(21.1.2025)  Bežecký klub obce Vyšná Myšľa usporiada v sobotu 25. januára od 13:00 hod. 5.ročník Stolnotenisového turnaja obcí! Zúčastnia sa ho trojčlenné družstva z obcí: Blažice, Bohdanovce, Nižná Myšľa, Nižná Hutka, Trstené pri Hornáde, Vyšná Myšľa 1.družstvo, Vyšná Myšľa 2.družstvo a Vyšná Myšľa juniori! Príďte povzbudiť svojich favoritov do Kultúrneho domu vo Vyšnej Myšli.

Pozývame na túru oslobodenia


(17.1.2025)  Pri príležitosti 80. výročia oslobodenia obce Nižná Myšľa vás srdečne pozývame na 56. ročník Prechodu Slanskými vrchmi - v sobotu 18. januára. Registrácia účastníkov začína o 7.00 hod. v kutúrnom dome, o 8.30 bude pri pamätníku kladenie vencov a následne preprava autobusmi na Slanec. Poplatok za dopravu a príspevok na guľáš je spolu 2,- eur. Trasa cca 15 km vedie cez Bradlo (840 m n.m.), Červený vrch, Koscelek do Nižnej Myšle, kde vás domáci pohostia gulášom.


Info o ďalších podujatiach nájdete v kalendári - klik TU.

Pozývame na koncert


(9.1.2025) Obec Nižná Myšľa srdečne pozýva na Organový koncert v nedeľu 12. januára o 15:30 hod. V Kostole sv. Mikuláša vystúpia žiaci Konzervatória Petra Dvorského v Košiciach. Vstup voľný.

Odišiel vzácny človek - Marek Habina


(30.12.2024)  Milý, priateľský, láskavý, kreatívny, vždy ochotný pomôcť. Taký bol a v spomienkach navždy ostane starosta Vyšnej Myšle Marek Habina. Po boji s chorobou odišiel do večnosti 28. decembra vo veku 53 rokov. Posledná rozlúčka s ním bude vo Vyšnej Myšli v utorok 31. 12. 2024 o 14:00 hod. spojená so sv. omšou v miestnom rímskokatolíckom kostole. Ďakujeme, že sme Vás poznali. Česť jeho pamiatke...

Hlásniček na sviatočné čítanie


(20.12.2024)  Vždy s Pánom v srdci. Zo smetiska vznikla studnička. Matej má svet na dlani. Králiky predviedli svoju dynamiku. Ťažko s nimi a bez nich ešte ťažšie. Z domu do šveta. Raboľ ožil. Región objavil florbal... Spoznajte príbehy ľudí, ktorí prinášajú krásne a neobyčajné veci do obyčajného sveta. Možno ich poznáte... Objavujte tradície Vianoc... Vyskúšte chutné recepty na koláče...
V novom štvrtom čísle Abovského hlásnika. Majte pri čítaní krásny čas :)


Všetky čísla nájdete v archíve - TU

Pozývame - Víkend vo vianočnom duchu


(5.12.2024) Srdečne pozývame nasať predvianočnú atmosféru na VIANOČNÉ TRHY v našich obciach!

  Vo Vyšnej Myšli v sobotu 7. decembra pred obecným úradom a v sále kultúrneho domu od 16:00 hod. na vás čaká kapustnica, klobáska, varené vínko a vystúpenie MSS Raboľ a hudobnej skupiny Pavelčákovci.

♥  V nedeľu 8. decembra v Čani v amfiteátri zaznejú od 14:00 hod. koledy miestnych folklórnych skupín a žiakov ZŠ. Po nich vás roztancuje kapela Basawell. Starostovský punč, koláče a ďalšie dobroty nebudú tiež chýbať. Poteší aj burza nápadov detí ZŠ a materského centra.

♥  V nedeľu 8. 12. pozývajú aj Valaliky na program Adventom to začína. V kultúrnom dome od 15:00 hod. sa môžete tešiť na výstavu vianočných dekorácií a výrobkov, tvorivé dielne pre deti.
Detaily nájdete v pozvánkach v kalendári podujatí - klik TU.


Adventný veniec v Ždani

Pozvanie na zabíjačkové špeciality


(19.11.2024) Obec Trstené pri Hornáde pozýva v sobotu 23. novembra 2024 na obecnú zabíjačku. Od 14:00 hod. na dvore novootvoreného Múzea u Gagarina na vás čaká ochutnávka zabíjačkových špecialít aj súťaž o najlepší jablkový koláč. K dobrej nálade zahrá ľudová hudba a bude aj tombola :)


Sobotné aktivity s háčikom alebo činkami


(13.11.2024) Dávame vám do pozornosti dve zaujímavé aktivity v našom regióne na sobotu 16. novembra:
- o 10:00 hod. prebehne v Čani súťaž v silovom trojboji Area Cup. Vo fitnesscentre Area sport Čaňa zabojujú športovci o hodnotné vecné ceny. 
- o 16:00 hod. môžete prísť do Nižnej Myšle na kreatívny večer - kurz háčkovania zdarma v miestnom kultúrnom dome. Je potrebné si priniesť háčik a vlny.
Tak čo si vyberiete? Činiky alebo háčik?

Info o ďalších podujatiach nájdete v kalendári - klik TU.

Hlásnik vyšiel z tlačiarne


(18.10.2024)  Ďalšie pekné dielko je na svete a letí k vám do poštových schránok. Nové číslo Abovského hlásnika je plné príbehov, prináša novinky, čo v našom regióne pribudlo - kríž na Koscelku, fitness ihrisko v Belži, Múzeum u Gagarina v Trstenom, humno vo Vyšnej Myšli ..., aj čo sa chystá. K Srdciam regiónu pribudla aktívna dôchodkyňa Eva Výrostková z Valalík. Mladý influencer Jakub z Nižnej Hutky nám porozprával o svojej práci. Zavítali sme na oslavu 100-ročnice kostola v Gyňove, na výlet do Neba - pekla i na premiérový beh do Ždane. A čo ešte? Zistite sami na 16 stranach nášho časopisu.


Toto i všetky čísla nájdete v archíve - TU.

Beh Myšľou po 12. raz


(10.10.2024)  Obec Nižná Myšľa srdečne pozýva na 12. ročník športovej akcie Beh Myšľou v sobotu 19. októbra. Registrácia prebehne v sále kultúrneho domu od 9:00 do 9:45. Štartovať sa bude pri obecnom úrade na trati v piatich dĺžkach - od 350 metrov pre najmenších do 8 km pre najzdatnejších bežcov. Večer je pre všetkých Gadžibál.


Ďalšie podujatia v regióne nájdete v kalendári podujatí - klik TU
archiv regionu hornad

Oveľa viac než krčmový šport

Povedali by ste, že mladú dámu privedie k športu jej babka? Presne tak to bolo v prípade Viktórie Vanátovej z Valalík, ktorá sa už tri roky venuje bowlingu.

Jej babka približne 10 rokov. Obe sú členkami Športového bowlingového klubu (ŠBK) Košice. Viktória sa medzitým vypracovala na medzinárodnú úroveň. V roku 2023 sa stala vicemajsterkou Slovenska do 18 rokov a bola členkou juniorskej reprezentácie na európskom šampionáte vo Viedni. „Zaujalo ma, aká dôležitá je pri bowlingu presnosť a premýšľanie nad hrou. Mnohí si myslia, že ide len o krčmový šport, no je to veľmi strategická hra, kde sa športovec musí prispôsobiť rôznym podmienkam, každou hrou získava nové znalosti a to ma naozaj baví,” približuje Valaličanka.

Podľa nej sa dá na začiatok trénovať v akomkoľvek bowlingovom centre. Popri zlepšovaní techniky je však dôležité celkové posilnenie tela, keďže bowling zaťažuje telo jednostranne. Členovia ŠBK Košice sa pravidelne zúčastňujú rôznych turnajov na celom Slovensku i v zahraničí, niekoľko družstiev pôsobí v slovenských ligách. Samotná Viki v súčasnosti hrá v druholigovom družstve. Na viedenské majstrovstvá Európy (na foto) má skvelé spomienky. „Slováci súťažili v tímoch, dvojiciach a aj ako jednotlivci. Našim chlapcom sa vo dvojiciach podarilo získať bronzovú medailu.”

Slovenský bowlingový zväz nedávno obnovil dievčenský tím a Viktória bola tiež pozvaná reprezentovať. „Nasledoval niekoľkomesačný tréningový plán a hľadanie finančných prostriedkov, aby som sa mohla zúčastniť. Pokiaľ ste húževnatí a cieľavedomí, nebojte sa skúšať nové veci, lebo sa nakoniec aj vy môžete dostať do reprezentácie.”

A na záver otázka: Čo by ste poradili príležitostným bowlerom, ako sa dá čo najlepšie udržať presnosť hodov počas zápasu? Viktória odpovedá: „Odporučila by som nepozerať sa na kolky, ale na šípky na dráhe. Sú bližšie a ľahšie tak namierite svoj hod. Keď sa budete sústreďovať na to, aby ste guľu hodili čo najrovnejšie a budete sa snažiť trafiť sa do okolia strednej šípky, padne vám väčší počet kolkov, ak nie rovno strike, čo znamená, že spadnú všetky.”

 
Autor článku: Anton Oberhauser
foto: archív V. Vanátovej
Uverejnené v Abovskom hlásniku č.1/2024. Klik do archívu :)