>> Kto sme Príbehy ľudí z regiónu Spevácke duo Monika a Lucia reprezentuje Abov


Posledné z aktualít:

Oslavy regiónu sa blížia!


(22.6.2024)  Vyberme si kalendár a zapíšme si dátum nedeľa 30. júna, 14:00 hod. Prečo? V ten deň oslavujeme Deň Regionálneho združenia obcí Hornád v amfiteátri v Skároši. Stretneme sa spolu už po 19-krát pri bohatom občerstvení, detských atrakciách i hudbe a speve našich folklórnych skupín. A kto bude hosť večera? Skupina GALAXIS - Žbirka revival :)  Ďalšie podujatia nájdete v našom Kalendári podujatí :)

Príď na regionálny futbalový turnaj


(13.6.2024)  Šesť mužstiev z obcí regiónu Hornád - Čaňa, Haniska, Kokšov-Bakša, Sokoľany, Trstené pri Hornáde a Ždaňa - si zmerajú sily na futbalovom ihrisku v Ždani na Futbalovom turnaji RZOH. Príď ich povzbudiť v sobotu 15. júna, hra začína o 9:00 hod.
Kto tento rok získa putovný pohár? 

Pozývame na Valalický jarmok


(9.6.2024)  Srdečne pozývame na Dni obce Valaliky29. ročník Valalického jarmoku. Oslavy začínajú v piatok 14.júna o 17:30 hod. Behom od studničky ku studničke (registrácia bežcov od 17.00 v KD Valaliky). Sobota 15.júna patrí športu - na futbalovom ihrisku sa hrá minifutbal mužov a v športovej hale stolnotenisový turnaj - a tiež Valalickému jarmoku s kultúrnym programom od 13:00 na dopravnom ihrisku. Okrem miestnych zoskupení vystúpi Maroš Bango, FS Železiar z Košíc a Adam Ďurica. Bude aj tombola, výstava hydiny a vtáctva drobnochovateľov, stánky remeselníkov a tvorivé dielne dielne pre deti.

Pozývame na Beh Vyšnou Myšľou


(30.5.2024)  Bežecký klub obce (BKO) Vyšná Myšľa a obec srdečne pozývajú túto sobotu 1. júna na 18. ročník Behu Vyšnou Myšľou. Oslávte Medzinárodný deň detí behom! Trať povedie pekným prírodným prostredím a vybrať si môžete dĺžku od 60 m pre najmenších až po 7 km. Prezentácia prebehne na futbalovom ihrisku od 12:30 hod. Na každého pretekára čaká unikátna medaila a pre deti je pripravená aj tombola. Podrobnejšie informácie nájdete na FB stránke BKO Vyšná Myšľa.Pozvánky na ďalšie podujatia nájdete v našom kalendári - TU

Pozývame na folklórny festival do Čane


(10.5.2024)  Obec Čaňa, kultúrna komisia a čanianske ľudové spevácke skupiny vás pozývajú na 2. ročník Čanianskeho folklórneho festivalu ľudových piesní v nedeľu 12.5.2024.  Festival začína o 14:30 hod. sprievodom od obecného úradu k amfiteátru, kde vystúpi 13 súborov a špeciálny hosť FS Liptov. K celkovej spokojnosti bude k dispozícii skákací hrad pre deti, guláš i káva.

Abovský hlásnik so srdcami regiónu


(14.4.2024)  Sme radi, že vám môžeme predstaviť nové, prvé tohoročné číslo regionálneho štvťročníka Abovský hlásnik. Ako môžeme pomôcť Východoslovenským labkám? Vzniknú Pieniny v našom regióne? Je bowling viac ako krčmový šport?...toľko krátka ochutnávka. 
Štartujeme aj novú rubriku (anketu) Srdcia regiónu o ľuďoch, ktorí nezištne pomáhajú či rozvíjajú náš región, ktorí darujú seba pre dobrú vec, nezištne. V prvom čísle predstavujeme prvé dve nominácie - priatelľa trstenskej prírody a rodinu darcov krvi.


Archív všetkých čísiel nájdete TU.

SÚŤAŽ o sadenicu jablone


(9.4.2024) Odpovedzte na súťažnú otázku a vyhrajte sadenicu jablone od záhradkárov ZO SZZ v Ždani. Otázka znie: Aké stromy sú v erbe obce Ždaňa? Odpovede posielajte na e-mail regionhornad@gmail.com do 8. mája 2024. Nezabudnite uviesť svoju adresu a telefonický kontakt.

Ďakujeme všetkým čitateľom, ktorí sa zapojili do predchádzajúcej súťaže. Zo zaslaných správnych odpovedí na otázku – Koľko chovateľov vystavovalo na Oblastnej výstave zvierat v Geči? 119 – sme vylosovali Emíliu Stankovičovú z Košíc. Odmenili sme ju vecnou cenou a posedením pri kávičke. Gratulujeme!

Voľba prezidenta SR - 2. kolo


(2.4.2024)  Keďže ani jeden z kandidátov na prezidenta SR nezískal v 1. kole voľby nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, stretneme sa opäť vo volebných miestnostiach v sobotu 6.4.2024. O post hlavy štátu na ďalších päť rokov sa uchádzajú Ivan Korčok - NEKA a Peter Pellegrini - HLAS. Volebné miestnosti budú otvorené celý deň, tak si nájdime čas a príďme povedať svoju voľbu.


Voliť v Ždani došiel aj 90-ročný Ladislav Jobbágy

Hokejový kemp pre amatérov


(8.3.2024)  Na veľký piatok 29.3.2024 na zimnom štadióne v Čani pripravujú pre hráčov amatérov hokejový kemp pod vedením profesionálnych trénerov. „Využi voľno, príď pre seba niečo spraviť a zamakať si spolu s nami. Začíname o 8:15 v telocvični, o 9:30 sa presunieme na ľadovú plochu, kde si dáme tréning - powerskating a práca s pukom. O 10:45 si pod vedením trénerov zahráme hokej 5 vs 5.”
Prihlasovanie prebieha emailom na zimnystadioncana@gmail.com. Viac info na ich webe alebo FB stránke.

archiv regionu hornad

Spevácke duo Monika a Lucia reprezentuje Abov

„Už na všetko z Abova som si zvykla, len na toľké spodnice pod širokými sukňami, čo v nich spievam, nie,” vravieva dačo aj zo žartu Lucka Jarošíková z Margecian, teda zo Spiša, kde ženský kroj je dlhší a užší.

Monika si jej prístup veľmi váži, pretože vie, ako sa jej kamarátka potrebovala zblížiť s iným nárečím, piesňami, inými zvykmi. Spoznali sa pri vianočných koledách vo folklórnom súbore Borievka v roku 2017. Sú v ňom stále činné a vystupujú aj samostatne. Lucka s Monikou Németovou zo Skároša tvoria nerozlučné spevácke duo. Zdobí ich krásny hlas a tiež nádherné abovské kroje. Zbiera ich Monika s bratom Dávidom. Majú ich doma už hojný počet – aj historické storočné. Spieva v nich a ako hovorí, cíti sa spojená s tradíciou a krásou.

Tento rok 2023 bol pre nich obzvlášť prajný. Najprv postúpili z regionálneho do krajského kola súťaže Vidiečanova Habovka, v kategórii sólisti a spevácke duá. Tam sa stali laureátkami. To im umožnilo predstaviť sa na októbrovom celoštátnom kole. Predstavili sa so starými zozbieranými dievčenskými piesňami zo Skároša. A umiestnili sa naozaj vysoko – v zlatom pásme. „Konkurencia z iných regiónov bola vysoká, vyše štyristo súťažiacich. S pokorou a vďačnosťou prijímame, že práve my sme reprezentovali Košický kraj s piesňami z nášho Abova. Veľmi rady spievame a je jedno, či na súťaži alebo tam, kde nás pozvú. A v čom sme sa našli? Vo svadobných piesňach. V čepení nevesty,” vyznáva sa Monika.

A čo vtedy zanôtia? Začínajú touto – akože inak – z Abova.

♥ Otvarajce branu, branu maľovanu
♥ naj še nam nezlame perko z majeranu. 
♥ Idzeme mi zdoli zakrivajce stoli
♥ stoli javoro, obrusi kvetovo.
♥ Neveľo idzeme, neveľo nam treba
♥ pol ľitra palenki i falatek hľeba. 

 A potom spievajú:

♥ Ach Bože moj na švece, kto moj varkoč rozpľece
♥ stoji za mnu družba moj, co rozpľece varkoč moj,
♥ stoja za mnu družički co rozpľecu pantlički.
♥ Už mi partu zobraľi, už vlasi rozpľetaju,
♥ a na paradni čepec mojo solzi padaju.


Autorka článku: Katarína Čániová
foto: archív M. Németová
Uverejnené v Abovskom hlásniku č.4/2023. Klik do archívu :)