>> Kto sme Príbehy ľudí z regiónu Unikátne rozárium krášli svet


Posledné z aktualít:

Oslavy regiónu sa blížia!


(22.6.2024)  Vyberme si kalendár a zapíšme si dátum nedeľa 30. júna, 14:00 hod. Prečo? V ten deň oslavujeme Deň Regionálneho združenia obcí Hornád v amfiteátri v Skároši. Stretneme sa spolu už po 19-krát pri bohatom občerstvení, detských atrakciách i hudbe a speve našich folklórnych skupín. A kto bude hosť večera? Skupina GALAXIS - Žbirka revival :)  Ďalšie podujatia nájdete v našom Kalendári podujatí :)

Príď na regionálny futbalový turnaj


(13.6.2024)  Šesť mužstiev z obcí regiónu Hornád - Čaňa, Haniska, Kokšov-Bakša, Sokoľany, Trstené pri Hornáde a Ždaňa - si zmerajú sily na futbalovom ihrisku v Ždani na Futbalovom turnaji RZOH. Príď ich povzbudiť v sobotu 15. júna, hra začína o 9:00 hod.
Kto tento rok získa putovný pohár? 

Pozývame na Valalický jarmok


(9.6.2024)  Srdečne pozývame na Dni obce Valaliky29. ročník Valalického jarmoku. Oslavy začínajú v piatok 14.júna o 17:30 hod. Behom od studničky ku studničke (registrácia bežcov od 17.00 v KD Valaliky). Sobota 15.júna patrí športu - na futbalovom ihrisku sa hrá minifutbal mužov a v športovej hale stolnotenisový turnaj - a tiež Valalickému jarmoku s kultúrnym programom od 13:00 na dopravnom ihrisku. Okrem miestnych zoskupení vystúpi Maroš Bango, FS Železiar z Košíc a Adam Ďurica. Bude aj tombola, výstava hydiny a vtáctva drobnochovateľov, stánky remeselníkov a tvorivé dielne dielne pre deti.

Pozývame na Beh Vyšnou Myšľou


(30.5.2024)  Bežecký klub obce (BKO) Vyšná Myšľa a obec srdečne pozývajú túto sobotu 1. júna na 18. ročník Behu Vyšnou Myšľou. Oslávte Medzinárodný deň detí behom! Trať povedie pekným prírodným prostredím a vybrať si môžete dĺžku od 60 m pre najmenších až po 7 km. Prezentácia prebehne na futbalovom ihrisku od 12:30 hod. Na každého pretekára čaká unikátna medaila a pre deti je pripravená aj tombola. Podrobnejšie informácie nájdete na FB stránke BKO Vyšná Myšľa.Pozvánky na ďalšie podujatia nájdete v našom kalendári - TU

Pozývame na folklórny festival do Čane


(10.5.2024)  Obec Čaňa, kultúrna komisia a čanianske ľudové spevácke skupiny vás pozývajú na 2. ročník Čanianskeho folklórneho festivalu ľudových piesní v nedeľu 12.5.2024.  Festival začína o 14:30 hod. sprievodom od obecného úradu k amfiteátru, kde vystúpi 13 súborov a špeciálny hosť FS Liptov. K celkovej spokojnosti bude k dispozícii skákací hrad pre deti, guláš i káva.

Abovský hlásnik so srdcami regiónu


(14.4.2024)  Sme radi, že vám môžeme predstaviť nové, prvé tohoročné číslo regionálneho štvťročníka Abovský hlásnik. Ako môžeme pomôcť Východoslovenským labkám? Vzniknú Pieniny v našom regióne? Je bowling viac ako krčmový šport?...toľko krátka ochutnávka. 
Štartujeme aj novú rubriku (anketu) Srdcia regiónu o ľuďoch, ktorí nezištne pomáhajú či rozvíjajú náš región, ktorí darujú seba pre dobrú vec, nezištne. V prvom čísle predstavujeme prvé dve nominácie - priatelľa trstenskej prírody a rodinu darcov krvi.


Archív všetkých čísiel nájdete TU.

SÚŤAŽ o sadenicu jablone


(9.4.2024) Odpovedzte na súťažnú otázku a vyhrajte sadenicu jablone od záhradkárov ZO SZZ v Ždani. Otázka znie: Aké stromy sú v erbe obce Ždaňa? Odpovede posielajte na e-mail regionhornad@gmail.com do 8. mája 2024. Nezabudnite uviesť svoju adresu a telefonický kontakt.

Ďakujeme všetkým čitateľom, ktorí sa zapojili do predchádzajúcej súťaže. Zo zaslaných správnych odpovedí na otázku – Koľko chovateľov vystavovalo na Oblastnej výstave zvierat v Geči? 119 – sme vylosovali Emíliu Stankovičovú z Košíc. Odmenili sme ju vecnou cenou a posedením pri kávičke. Gratulujeme!

Voľba prezidenta SR - 2. kolo


(2.4.2024)  Keďže ani jeden z kandidátov na prezidenta SR nezískal v 1. kole voľby nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, stretneme sa opäť vo volebných miestnostiach v sobotu 6.4.2024. O post hlavy štátu na ďalších päť rokov sa uchádzajú Ivan Korčok - NEKA a Peter Pellegrini - HLAS. Volebné miestnosti budú otvorené celý deň, tak si nájdime čas a príďme povedať svoju voľbu.


Voliť v Ždani došiel aj 90-ročný Ladislav Jobbágy

Hokejový kemp pre amatérov


(8.3.2024)  Na veľký piatok 29.3.2024 na zimnom štadióne v Čani pripravujú pre hráčov amatérov hokejový kemp pod vedením profesionálnych trénerov. „Využi voľno, príď pre seba niečo spraviť a zamakať si spolu s nami. Začíname o 8:15 v telocvični, o 9:30 sa presunieme na ľadovú plochu, kde si dáme tréning - powerskating a práca s pukom. O 10:45 si pod vedením trénerov zahráme hokej 5 vs 5.”
Prihlasovanie prebieha emailom na zimnystadioncana@gmail.com. Viac info na ich webe alebo FB stránke.

archiv regionu hornad

Unikátne rozárium krášli svet

Kto sa ponorí do krásy ruží v Rozáriu u Bohušov v Nižnej Myšli, vyjde z nej krajší, príťažlivejší, rozžiarený. Precítila som to na vlastnej koži a tento jav potvrdzuje aj Pavel Bohuš a jeho manželka Anna. „Vidíme ho v tvárach návštevníkov. Doslova nás ohúril. Prajeme ho zažiť každému,” vravia potešene obaja.

Urobili si s centrom kráľovien kvetín na dôchodok radosť a delia sa o ňu s každým, kto prejaví záujem.
Ružovobiela popínavá ruža MElviolin, červená s ružovým stredom trefne nazvaná Nostalgia, ktorá sa v hodnoteniach ruží ocitá v prvej svetovej desiatke. Historická zelená Rosa viridiflora. Nádherná plná sýtoružová romantická kráľovná kvetín s názvom Leonardo da Vinci.

                  

Oranžová popínavá Aloha – podľa havajského slova vďačnosť, láska, prajnosť. Alebo záhonová hnedá ruža s vtipným menom Koko Loco.... Ale nájdete tu aj zamatovočerveného Dona Juana či extra tmavú Schwarze Madonnu. Nechýba ruža Svätej Alžbety – Szent Erzsébet.... Pomaly prechádzam okolo 180 odrôd ruží a neviem sa vynadívať. Sadnem si na lavičku, kochám sa pohľadom z nej. Celú ma obklopuje kráľovná rozária MElviolin na slávnostnom oblúku. Je pri všetkých lavičkách a pri vchode.

„Dlhé roky sme sa venovali pestovaniu zeleniny a rozárium je vlastne prirodzeným pokračovaním nášho vzťahu k prírode a ľuďom,” vraví pán Bohuš. Ako vyštudovaný poľnohospodár zachoval a rozvinul zeleninárstvo v Nižnej Myšli. „Pred časom malo temer každé družstvo vlastné zeleninárske stredisko. V okrese Košice-okolie ich bolo šestnásť. Nižnomyšlianske síce po roku 1989 na chvíľu zaniklo, ale po páde družstva sme s pánom Vargom obnovili výrobu. Jeho prevádzka pokračuje aj v súčasnosti, pravda, už bez nás,” podotkne ešte.

Kráľovné kvetín možno obdivovať na ploche 1 200 metrov štvorcových. Rozárium otvorili na letný slnovrat 19. júna 2021 a jeho výstavba v tvare lúčov trvala dva roky (od 23.8.2019 do 28.6.2020). Viedla ju záhradná architektka z Budapešti Eszter Balatincz z Pharmarosy. Keďže ide o slovensko-maďarský projekt, pri vstupe sú vysadené ruže vo farbách národných zástav. S geodetickým zameraním pomohol Ján Kavulič. Rosa klub ČR a Róbert Gregorek z košickej Botanickej záhrady UPJŠ zas poskytli cenné rady. Početnými kovovými prvkami prispel Bartolomej Olexa z Čane. Finančne projekt podporila obec a sponzor Aquaseed Košice.

Pri tvorbe rozária manželia navštívili všetky tri jestvujúce na Slovensku – v Dolnej Krupej, v Tesárskych Mlyňanoch a na Borovej Hore, ktoré patrí Technickej univerzite  vo Zvolene. „To naše je iné, špecifické. Nemáme tradíciu, ani veľké znalosti, ale lásku ku kvetom áno,” vravia. Najobľúbenejšou ružou pani Anny je žltá záhonová zvaná Souvenir de Marcel Proust. Favoritkou pána Pavla je zas popínavá ružovobiela MElviolin.

                 
A ako vyzerá deň v Rozáriu?
Pani Anna: „Každý deň striháme dokvitajúce kvety, aby sila išla do rastliny a nie do šípky. Pravidelne ich zavlažujeme kvapkovou závlahou a ošetrujeme proti chorobám a škodcom. Mali sme aj také obdobie, že ruže po výdatných dažďoch naraz spŕchli a na kompost sme v priebehu pár dní odviezli 70 fúrikov poškodených kvetov.”

Vstup do unikátneho rozária je voľný. Aj v septembri, keď býva tretie kvitnutie, je tu krásne. V júni zas bohato kvitnú všetky ruže. Dosiaľ ho navštívilo viac než 2 800 ľudí z rôznych kútov Slovenska aj Európy. Z reproduktora jemne znejú piesne, v ktorých je zmienka o ružiach. Bohušovci ich našli 120. Symbolicky každých desať z tamojších 1 200 kríkov má vlastnú pieseň. „Staň sa ružou snehobielou, bielou vílou, staň sa vernou podobou ľudských citov...” spieva Karel Gott v rovnomennej piesni.
Krédo Bohušovcov: Pokiaľ sú na svete ľudia, ktorí v pote tváre šľachtia a pestujú ruže a ďalší, ktorí túto krásu dokážu vnímať nie iba očami, ale aj srdcom, máme nádej na šťastný život na Zemi.

O rozáriu sa dozviete viac na www.rozariumubohusov.sk

Autor článku: Katarína Čániová
foto: Katarína Čániová, archív Rozária u Bohušov
Uverejnené v Abovskom hlásniku č.3/2021. Klik do archívu :)